Jakie właściwości ma hyzop lekarski? Uprawa, nasiona i zastosowanie

Ogród

Aktualizacja:
Fot. Shelly Chapman / Getty Images

Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis) to mało znana w Polsce roślina, należąca do rodziny jasnotowatych. Jakie działanie ma hyzop lekarski? Zastosowanie w medycynie zawdzięcza dużej zawartości olejków eterycznych, działa wykrztuśnie, pobudza oddychanie, ma również działanie przeciwpotne. Hyzop lekarski wykorzystywany jest również w kuchni jako aromatyczna przyprawa, coraz częściej można go też spotkać w przydomowych ogrodach.

  • Hyzop lekarski – nasiona i uprawa
  • Hyzop lekarski – działanie. Na jakie dolegliwości pomoże nam hyzop?
  • Hyzop lekarski – przyprawa. Do czego dodać hyzop?
  • Hyzop – ciekawostki. Czym był biblijny hizop?

Zobacz też: Roślinne filtry, czyli rośliny doniczkowe czyszczące

Hyzop lekarski to roślina lecznicza, której właściwości doceniali już starożytni. W języku arabskim jego nazwa oznacza „święte ziele”. Hipokrates doradzał stosowanie hyzopu w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, do czego jest zresztą używany do dziś. Starożytni Grecy i Rzymianie stosowali go również do rytualnych oczyszczeń.

Hyzop lekarski to niezwykle aromatyczna roślina. Zawarty w niej olejek eteryczny wytwarza przyjemny, lekko gorzkawy zapach. Zawarte w olejku składniki działają zbawiennie na układ pokarmowy, mają również zastosowanie w leczeniu przeziębienia. Przyjemny zapach i intensywny aromat sprawiają, że hyzop lekarski jest również wykorzystywany jako przyprawa. Do czego jeszcze wykorzystać hyzop lekarski i jakie jest jego działanie? Sprawdźmy.

Hyzop lekarski – nasiona i uprawa

Hyzop lekarski pochodzi z Azji Mniejszej i Europy południowej, obecnie można go jednak spotkać również w Polsce. Hyzop rośnie dziko na łąkach, polach i skrajach lasów – wszędzie tam, gdzie występuje duże nasłonecznienie. Z powodzeniem możemy go również wyhodować we własnym ogrodzie.

Jak dbać o hyzop lekarski? Nasiona warto kupić od sprawdzonego producenta, wtedy jest większa szansa, że nasza roślina będzie zdrowa. Na uprawę hyzopu wybierzmy nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsce. Warto, aby było ono skierowane na południe. Hyzop lekarski wysiewamy na wiosnę. Pierwsze kwiaty hyzop wydaje dopiero rok po posadzeniu, warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Gdzie najlepiej posadzić hyzop lekarski? Uprawa hyzopu możliwa jest zarówno w ogrodzie, jak i w balkonowym pojemniku. Hyzop lekarski idealnie sprawdzi się w ogródkach skalnych, ponieważ panujące tam warunki doskonale mu odpowiadają. Warto zadbać o wapienne podłoże o odczynie zasadowym i dobre nasłonecznienie. Nie przesadzajmy również z podlewaniem – hyzop jest przyzwyczajony do niewielkiej ilości wody.

Hyzop lekarski kwitnie od lipca do września i w tym czasie możemy z niego uzyskać surowiec zielarski, który stanowią liście i łodygi. Zbiorów należy dokonać podczas słonecznej i suchej pogody, a uzyskany surowiec wysuszyć w przewiewnym miejscu.

Hyzop lekarski – działanie. Na jakie dolegliwości pomoże nam hyzop?

Właściwości lecznicze hyzopa znane są od czasów starożytnych. Swoje działanie hyzop lekarski zawdzięcza obecności olejków eterycznych, które zawierają takie substancje jak pinokamfen, pinen i limonen. Są one polecane przy podrażnieniu błony śluzowej układu pokarmowego. Co jeszcze zawiera hyzop lekarski? Właściwości wykrztuśne hyzopa to głównie zasługa marubiny, roślina zawiera również garbniki, flawonoidy i kwasy fenolowe.

Hyzop lekarski ma również silne działanie przeciwpotne, działa moczopędnie i poprawia trawienie. Jest również często wykorzystywany jako składnik płukanek do jamy ustnej, ponieważ działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia.

Hyzop działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, dlatego nie należy stosować go w nadmiarze. Roślinę jest jednak trudno przedawkować, ponieważ ma bardzo silny aromat i nie da się jej spożyć zbyt wiele. Hyzopa absolutnie nie powinny stosować kobiety w ciąży, może on spowodować zatrucie, a nawet poronienie.

Hyzop lekarski – przyprawa. Do czego dodać hyzop?

Hyzop lekarski swój intensywny aromat zawdzięcza wysokiej zawartości olejku eterycznego. Dzięki temu możemy wykorzystać hyzop również w kuchni, jako doskonałą aromatyczną przyprawę, która w smaku przypomina anyż. Często stosowany w kuchni śródziemnomorskiej, w Polsce hyzop wciąż jest jeszcze mało znany. Do czego możemy dodać hyzop lekarski?

Przyprawa świetnie sprawdzi się w daniach z ziemniaków, dobrze pasuje również do ciemnych mięs, grochu i fasoli. Pędy hyzopu dodawane są również do nalewek, likierów i wódek ziołowych.

Hyzop – ciekawostki. Czym był biblijny hizop?

W Biblii często spotykamy określenie „hizop”, czy oznacza jednak to samo co hyzop lekarski?

Hizop pojawia się w Biblii kilkakrotnie zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie. Najczęściej jest o nim mowa w kontekście rytualnego oczyszczenia, oczyszczenia trędowatych lub dodatku do wina.

Naukowcy nie są zgodni, czy hizop jest tożsamy z hyzopem lekarskim. Niektórzy uważają, że mogło również chodzić o inne zioła takie jak tymianek czy oregano. Hyzop lekarski był jednak wykorzystywany przez starożytnych Hebrajczyków, podobnie zresztą jak i Greków oraz Rzymian, w rytuałach oczyszczenia. Możliwe więc, że to on jest tajemniczym ziołem z Biblii.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN