Hiacynt w doniczce i w ogrodzie. Jak dbać o hiacynty, żeby zakwitły ponownie?

Hiacynty w doniczce
Hiacynty
Źródło: Clive Nichols / Getty Images
Zawilce wielkokwiatowe w ogrodzie doskonale prezentują się w większych grupach, na skalniakach i skarpach. Bardzo rzadko można je spotkać rosnące dziko, głównie na wschodzie kraju. To kwiaty dobrze znoszące zimę i niezbyt wymagające. Jak je prawidłowo pielęgnować, podlewać i rozmnażać?

Hiacynty to popularne rośliny cebulowe, chętnie wybierane ze względu na piękne kwiaty i intensywny zapach. Uprawa hiacynta możliwa jest w domu, po przekwitnięciu możemy również wysadzić cebulki do ogrodu i cieszyć się efektownymi kwiatami w kolejnym sezonie. Podpowiadamy, jak dbać o hiacynty w ogrodzie i w domu oraz co zrobić z cebulkami hiacyntów po przekwitnięciu, aby rośliny zakwitły w przyszłym sezonie.

Hiacynt pochodzi z rodziny szparagowatych, w naturalnych warunkach występuje w basenie Morza Śródziemnego. Podstawowym gatunkiem, od którego pochodzą wszystkie znane odmiany tej rośliny, jest hiacynt wschodni, który kwitnie na niebiesko. Jak wygląda hiacynt? Obecnie znanych jest około 200 odmian tych kwiatów, możemy więc wybierać pomiędzy roślinami różnych rozmiarów i kolorów kwiatów – niebieskim, białym, różowym, łososiowym i czerwonym. Hiacynt dorasta do wysokości około 20-30 cm, dzwonkowate kwiaty zebrane są w obfite grona wydzielające intensywny, zdaniem niektórych, drażniący zapach. Jakie są podstawowe zasady pielęgnacji tych pięknych kwiatów?

Uprawa i pielęgnacja hiacynta

Kiedy sadzić hiacynty? Sadzenie hiacyntów w ogrodzie najlepiej przeprowadzić pod koniec września lub na początku października, rośliny cebulowe muszą bowiem doświadczyć zimowych mrozów, aby prawidłowo rozpocząć wegetację wiosną. Wysadzone wczesną jesienią hiacynty mają optymalne warunki, aby przygotować się do nadchodzącej zimy. Sadzenie hiacyntów do gruntu jesienią naraża rośliny na zimowe przymrozki, warto więc zadbać o odpowiednie ich zabezpieczenie. Hiacynt jest stosunkowo mrozoodporny, jednak ze względu na częste zmiany temperatur i niewielką ilość śniegu w ostatnim czasie, niektóre cebulki mogą przemarzać. Aby zabezpieczyć cebulki hiacynta przed mrozem, możemy okryć je grubą warstwą ściółki, trocinami lub gałęziami drzew iglastych. Naturalną barierą przed mrozem będzie także śnieg, dlatego nie warto go sprzątać ze stanowiska, na którym posadziliśmy hiacynty. Jakiego podłoża potrzebuje hiacynt? Uprawa tej rośliny nie wymaga gleby wysokiej jakości, hiacynt lubi gleby lekkie i przepuszczalne, najlepiej o odczynie zbliżonym do obojętnego (należy unikać gleb kwaśnych). Stanowisko dla hiacynta powinno być słoneczne lub półcieniste. Jeśli roślinie zabraknie słońca, zainwestuje energię w liście i łodygę, jej kwiaty będą wtedy rzadkie i mniej okazałe. Idealna głębokość na sadzenie cebulek hiacyntów jest równa ich potrojonej wielkości. Im większa cebulka, tym głębiej powinna się znaleźć. Pielęgnacja hiacyntów w domu Kiedy sadzić hiacynty w domu? Rośliny wysadzone w ogrodzie kwitną od marca do połowy maja, jednak dzięki technice uprawy zwanej pędzeniem możemy cieszyć się zachwycającym zapachem hiacyntów już w grudniu. Hiacynt w doniczce urozmaici parapet podczas zimowych miesięcy, a cebulka po ususzeniu będzie nadawała się do ponownego użycia. Możemy zdecydować się na zakup gotowej rośliny lub wyhodować ją samodzielnie. Sadzenie hiacyntów doniczkowych warto przeprowadzić już we wrześniu. Wtedy bowiem mamy pewność, że będą one kwitły przez większą część zimy. Cebulki hiacyntów po zakupie umieszczamy w chłodnym miejscu (może to być górna półka lodówki lub piwnica) na około trzy miesiące. Po tym czasie sadzimy hiacynty w doniczce i umieszczamy w chłodnym i ciemnym miejscu, do czasu pojawienia się pierwszych pędów. Wtedy możemy umieścić rośliny na parapecie, pamiętając jednak, aby stanowisko hiacynta nie było zbyt ciepłe (im cieplejsze stanowisko, tym krótsze kwitnienie). Możemy również umieścić nasz hiacynt w wodzie, w szklanym pojemniku. Roślina doskonale poradzi sobie bez ziemi, pędzenie cebulek wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku uprawy w doniczce.

Rośliny i kwiaty

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Jak często podlewać hiacynty? Hiacynt lubi regularne podlewanie, gleba nie może być zbyt wilgotna ani przesuszona. Najlepiej podlewać go raz w tygodniu, omijając okolice cebulki, która od nadmiaru wody może zgnić. Hiacynt, jak wszystkie rośliny cebulowe, nie lubi także spryskiwania. Jak podlewać hiacynty, które hodujemy w szkle, bez ziemi? Wodę należy wymieniać co dwa dni, możemy również przepłukać korzeń pod kranem.

Hiacynt po przekwitnięciu w domu

Co zrobić z cebulkami hiacyntów po przekwitnięciu? Hiacynt powinien dokończyć kwitnienie, a następnie rozwinąć liście. Pozwalamy na rozwój liści, które z końcem wiosny zaczną zasychać. Wtedy ograniczamy podlewanie, aż do zupełnego uschnięcia. Cebulki hiacynta nie nadają się do ponownego pędzenia, możemy więc przechować je w chłodnym i suchym miejscu i wysadzić do ogrodu w kolejnym sezonie.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Clive Nichols / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości