Ogród

Gwiazda betlejemska symbolem świąt Bożego Narodzenia. Jak ją pielęgnować?

Ogród

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Łukasz Kowalski
Gwiazda betlejemska - symbol Świąt Bożego Narodzenia
Gwiazda betlejemska - symbol Świąt Bożego NarodzeniaDzień Dobry TVN
wideo 2/20

Poinsecja nazywana gwiazdą betlejemską stanowi symbol świąt Bożego Narodzenia. By długo cieszyła nasze oczy, należy o nią odpowiednio zadbać. Dlatego Łukasz Skop w najnowszym odcinku "Co z tego wyrośnie?" zdradził, jak pielęgnować roślinę.

Gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska od lat króluje w polskich domach.

- Nieodłącznie kojarzy nam się ze świętami Bożego Narodzenia. Przede wszystkim dzięki tym pięknym, intensywnym czerwono-zielonym kolorom i kształcie gwiazdy, które formują liście. To są tak naprawdę liście, które przejęły rolę płatków. Prawdziwe kwiaty poinsecji znajdują się w samym środku i to właśnie po nich możemy rozpoznać, czy gwiazda betlejemska jest w dobrej kondycji - rozpoczął Łukasz Skop, ogrodnik.

"Odpicowane mieszkanie"

Odpicowane mieszkanie – amerykański dom na polskiej wsi
Odpicowane mieszkanie – amerykański dom na polskiej wsi Dzień Dobry TVN
wideo 2/13

- Jeśli pączki są całkowicie zamknięte albo lekko tylko rozchylone to znaczy, że cała roślina jest jeszcze świeża i przetrwa z nami przez święta w bardzo dobrej formie. Jeśli pąki zaczynają opadać albo zmieniają kolor na lekko brązowy, to oznaka, że gwiazda betlejemska zmarzła - dodał.

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Uprawa gwiazdy betlejemskiej nie jest trudna, ale należy zastosować się do kilku wskazówek. Oto porady Łukasza Skopa.

  • Transport: Podstawą jest zadbanie o gwiazdę betlejemską w trakcie jej przewożenia. By uchronić kwiat przed zimnym powietrzem, należy owinąć go w arkusz papieru.
  • Podlewanie: Jeśli podłoże w doniczce jest przesuszone, trzeba je odpowiednio nawodnić. - Najlepiej wykorzystać do tego miskę albo wanienkę. Może to być również wystarczająco głęboka podstawka, do której wstawimy całą roślinę i nalejemy do miski odpowiednią ilość wody. W naczyniu z wodą roślina powinna stać ok. 30 minut. Tak, by bryła korzeniowa mogła odpowiednio nasiąknąć wilgocią - radził ogrodnik.
  • Przesadzanie: Gwiazdę przesadzamy do świeżej ziemi. - Należy dać roślinie więcej podłoża, bo wtedy utrzyma więcej wilgoci i nie będziemy musieli martwić się o to, że roślina w czasie świąt ulegnie przesuszeniu - mówił Łukasz Skop.

- Od początku nowego roku roślina zacznie przekwitać i będzie stopniowo traciła liście. Najpierw zielone, a później te kolorowe. Do początku lutego zostaną z niej niemal łyse patyki. To naturalny proces dla gwiazdy betlejemskiej i nie trzeba się tym przejmować. Od początku marca nawozimy roślinę płynnym nawozem, który dodajemy do wody, do podlewania - tłumaczył ogrodnik.

Jak należy pielęgnować gwiazdę betlejemską w kolejnych miesiącach? Jak przygotować z poinsecji świąteczne dekoracje? Zobacz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości