Godecja – popularne odmiany. Jak ją uprawiać?

różowy kwiat godecji
Elena Odareeva / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Godecja (azalia letnia) to roślina należąca do rodziny wiesiołkowatych. Pochodzi z północnych i południowych rejonów Ameryki Północnej. Ozdobą tej rośliny są piękne, reprezentacyjne kwiaty. Czym charakteryzuje się godecja wielkokwiatowa i jak ją uprawiać?

Godecja wielkokwiatowa , zwana również marszawą lub klarkią, jest jednoroczną rośliną ozdobną o wysokości od 20 do 60 cm. Godecję wielkokwiatową nazywa się również azalią letnią, ponieważ jej kwiaty są bardzo podobne do kwiatów azalii.

Łodygi rośliny są na dole rozgałęzione i ulistnione. Liście godecji mają charakterystyczny, lancetowaty kształt. Pojedynczy, czteropłatkowy kwiat godecji ma średnicę od 5 do 10 cm i jest zebrany w kłos. Kwiaty, w zależności od odmiany rośliny, mają barwę białą, kremową, żółtą, różową, łososiową lub czerwoną. Istnieją też dwubarwne odmiany, niektóre kwiaty mają plamki na płatkach lub inny kolor nasady. Kwiaty otwierają się o zmierzchu i o świcie. Pora kwitnienia godecji wielkokwiatowej przypada na okres od lipca do września. W tym czasie roślina, jeśli ma odpowiednie warunki, będzie cieszyć oko pięknymi, różnobarwnymi kwiatami.

Godecja wielkokwiatowa – uprawa

Godecja wielkokwiatowa to roślina, która nie jest wymagająca w uprawie . Będzie się najlepiej rozwijać w przepuszczalnych, żyznych, umiarkowanie wilgotnych glebach o obojętnym lub zasadowym odczynie. Idealnie, jeśli są one zasobne w wapń. Gleba powinna być lekko wilgotna zwłaszcza w okresie od wysiewu do kwitnienia. Roślina ta najbardziej lubi miejsca dobrze nasłonecznione. Powinny być one osłonięte od wiatru. Należy pamiętać, że godecja wielkokwiatowa źle znosi zbyt mocne i obfite opady deszczu. Mogą one zniszczyć wrażliwe i delikatne kwiaty rośliny. Gdy roślina zacznie kwitnąć w okresie od lipca do września, powinniśmy zastosować nawozy płynne. Dzięki takiej pielęgnacji godecja wielkokwiatowa będzie kwitnąć dłużej. Jeśli chodzi o szkodniki , które najczęściej atakują godecję wielkokwiatową, należy wymienić przędziorki i mszyce.

Godecję (marszawę) można rozmnażać przez wysiew nasion wprost do gruntu. Najlepiej robić to wczesną wiosną. Głębokość wysiewu powinna wynosić od 3 do 5 mm. Przed wysiewem zadbajmy o to, by podłoże do siewu było odpowiednio przygotowane. Należy je więc przed wszystkim odchwaścić. Od jakości podłoża zależy, jakie rośliny otrzymamy. Odstępy pomiędzy pojedynczymi roślinami powinny wynosić około 20 cm. Najlepsza temperatura do kiełkowania wynosi od około 18 do 25 stopni Celsjusza. Gdy siewki wzejdą, po około 8 miesiącach od posadzenia powinniśmy je poprzerywać. Godecja wielkokwiatowa bardzo źle znosi przesadzanie, należy więc tego unikać. Nasiona przechowywane w chłodziarkach w dobrze zabezpieczonych opakowaniach są w stanie kiełkować przez około 3 lata.

Godecja wielkokwiatowa – odmiany

W sklepach ogrodniczych możemy kupić wiele odmian tej reprezentacyjnej rośliny. Godecja wielkokwiatowa biała ma piękne, reprezentacyjne kwiaty o śnieżnobiałej barwie. Odmiana ta rośnie na wysokość około 40 cm. Odmiana „Cattleya” charakteryzuje się kwiatami o liliowej barwie, które mają plamkę w kolorze głębokiej czerwieni na środku płatka. Rośliny osiągają wysokość około 30–40 cm. „Orange Glory” to odmiana godecji wielkokwiatowej o delikatnych, pomarańczowo-czerwonych kwiatach. Dorosłe rośliny „Orange Glory” rosną na wysokość około 40 cm. Kolejną odmianą godecji wielkokwiatowej jest „Sybil Sherwood” . Charakteryzują ją piękne kwiaty o łososioworóżowym kolorze. „Sybil Sherwood” rośnie na wysokość 30 cm. Kwiaty godecji wielkokwiatowej odmiany „Brillant” mają z kolei intensywną czerwoną lub ciemnoczerwoną barwę. Są one dosyć duże – ich średnica wynosi około 8 cm. Silnie rozgałęzione pędy rośliny rosną na wysokość około 30–40cm. „Brilliant” świetnie nadaje się na reprezentacyjne rabaty.

W sklepach i supermarketach ogrodniczych znajdziemy również mieszanki nasion różnych odmian godecji wielkokwiatowych. Dzięki temu po wysiewie, podczas kwitnienia, rośliny te będą cieszyć oko różnokolorowymi kwiatami o intensywnych barwach. Należy pamiętać, by dokładnie czytać, jakie odmiany znajdują się w opakowaniach z nasionami.

Godecja wielkokwiatowa – zastosowanie

Godecja wielkokwiatowa może być z powodzeniem uprawiana w przydomowych ogrodach i parkach . Ta ozdobna roślina upiększy każdy teren zielony. Godecja świetnie sprawdzi się na rabatach kwiatowych. Najlepiej sadzić ją w większych grupach – wtedy najładniej się prezentuje. Z racji swojej niewielkiej wysokości godecja pięknie wygląda na tle wyższych roślin, takich jak np. róże. Godecję wielkokwiatową można również uprawiać w doniczkach i misach na tarasach i na balkonach. Roślina ta może również być wykorzystana jako kwiat cięty.

Zobacz film: Dywany kwiatów.

Zobacz film: Dywany kwiatów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości