Jak uprawiać gęsiówkę kaukaską? Poznaj popularne odmiany

Kobieta podlewa kwiaty
Fot. Hero Images / Getty Images
Gęsiówka kaukaska to roślina, która coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach. Posiada wiele zastosowań i zdecydowanie mało wymagań. Na rynku znajdziemy bogaty wybór jej odmian, które znajdą miejsce w wielu kompozycjach.

Popularnymi kultywarami tej rośliny są gęsiówka kaukaska ‘Variegata’ oraz gęsiówka kaukaska ‘Plena’. Pierwsza z nich wyróżnia się biało obrzeżonymi liśćmi i świetnie nada się na obwódki rabat. Natomiast druga, zachwyca nieskazitelną bielą kwiatów, które pojawiają się wczesną wiosną.

Gęsiówka kaukaska – charakterystyka gatunku

Gęsiówka kaukaska ( Arabis caucasica ) pochodzi z Kaukazu, ale na stanowiskach naturalnych możemy ją spotkać także w Europie Południowej czy Afryce Północnej. Tworzy malownicze kępy, które wczesną wiosną kwitną na biało lub różowo. Dorasta do 20 centymetrów wysokości. Jest atrakcyjna także zimą, gdyż jej lekko owłosione, jajowate liście są zielone przez cały okres wegetacyjny. Pędy gęsiówki kaukaskiej są delikatne i drewniejące u podstawy. Kwitnienie w zależności od odmiany przypada na III-V. Wówczas połacie gęsiówki pokrywają grona drobnych kwiatów. Wśród odmian spotykamy kwiaty kremowe, jasno i ciemnoróżowe oraz fioletowe.

Uprawa gęsiówki kaukaskiej

Ze względu na niewielkie wymagania, gęsiówka kaukaska nie sprawi nam kłopotu w uprawie. To roślina, która uwielbia słońce oraz lekkie i przepuszczalne gleby. Jest bardzo tolerancyjna w stosunku do pH podłoża. Preferuje gleby zasadowe, ale poradzi sobie także na glebie lekko kwaśnej. Zdecydowanie nie należy jej uprawiać na glebach ciężkich lub przesadnie suchych czy piaszczystych. Na stanowiskach zbyt wilgotnych może być podatna na ataki mączniaka rzekomego. Świetnie znosi zimę i może być z powodzeniem uprawiana na terenie całego kraju. Gęsiówka kaukaska nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych , jednak warto zadbać o systematycznie ścinanie przekwitłych kwiatostanów, za co odwdzięczy się nam bardziej atrakcyjnym pokrojem.

Rozmnażanie gęsiówki kaukaskiej

Są dwa sposoby rozmnażania gęsiówki . Pierwszy z nich zakłada wysiew nasion. Z tych, które wysiejemy na jesieni, już w marcu otrzymamy kwitnące rośliny. Jeśli zdecydujemy się na siew na przełomie stycznia i lutego, to sadzonki będą gotowe w maju, natomiast gdy chcemy otrzymać sadzonki wczesną wiosną, powinniśmy przystąpić do siewu najpóźniej w połowie września. By uzyskać 1000 roślin, potrzebujemy około 3 gramów nasion. Pamiętajmy, by zapewnić roślinom odpowiednią temperaturę. W czasie – trwających około dwóch tygodni – wschodów, warto by wynosiła ona około 20 oC. Kiedy pojawią się pierwsze listki, powinniśmy ją obniżyć o 2-4 stopnie. Po przekwitnięciu gęsiówki kaukaskiej możemy ją także rozmnażać przez podział .

Gęsiówka kaukaska – zastosowanie

To roślina, która świetnie sprawdzi się zwłaszcza na skalniaku. Jeśli zapewnimy jej towarzystwo floksa szydlastego, smagliczki skalnej, ubiorka wieczniezielonego, czy żagwina ogrodowego, to powstanie idealny ogród skalny. Z jej pomocą możemy także obsadzać murki kwiatowe, czy podwyższane rabaty. Gęsiówki kaukaskie zastosujemy z powodzeniem jako rośliny okrywowe na przykład na skarpach. Z uwagi na kępiasty pokrój, stanowią wspaniałe wypełnienie rabat. Często spotykane są również obwódki z gęsiówki kaukaskiej , która świetnie czuje się w pobliżu rozgrzanych słońcem ogrodowych ścieżek.

Popularne odmiany gęsiówki kaukaskiej

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych odmian gęsiówki kaukaskiej . Najpopularniejsze z nich to:

· Gęsiówka kaukaska ‘Variegata’ ; Arabis caucasica ‘Variegata ’ – odmiana o charakterystycznych liściach z białymi obwódkami. Białe kwiaty pojawiają się w marcu i kwietniu. Dorasta do 20 centymetrów wysokości.

· Gęsiówka kaukaska ‘Plena’ ; Arabis caucasica ‘Plena’ – kwitnie na biało nieco dłużej niż gatunek – od marca do maja.

· Gęsiówka kaukaska ‘Pinkie’ ; Arabis caucasica ‘Pinkie’ – odmiana o intensywnie różowych kwiatach pojawiających się w kwietniu, dorasta do 15 centymetrów wysokości.

· Gęsiówka kaukaska ‘Rosea’ ; Arabis caucasica ‘Rosea’ – różowe kwiaty pojawiają się w kwietniu. Ta odmiana osiąga od 10 do 20 centymetrów wysokości. Ma ciekawe, srebrzysto-zielone liście.

· Gęsiówka kaukaska ‘Little Treasure White’ ; Arabis caucasica ‘Little Treasure White’ – kwitnie na biało w kwietniu i maju. Osiąga wysokość około 15 centymetrów.

· Gęsiówka kaukaska ‘Little Treasure Deep Rose’ ; Arabis caucasica ‘Little Treasure Deep Rose’ – kwiaty ciemnoróżowe, a nawet lekko fioletowe pojawiają się w kwietniu i maju. Roślina dorasta do 15 centymetrów wysokości.

· Gęsiówka kaukaska ‘Pixie Cream’ , Arabis caucasica ‘Pixie Cream’ – ciekawa odmiana gęsiówki o kremowo-żółtych kwiatach, które można podziwiać w marcu i kwietniu.

Gęsiówka kaukaska – cena

Ceny gęsiówki kaukaskiej różnią się w zależności od odmiany. Sadzonki gęsiówki kaukaskiej ‘Pinkie’ kosztują około 3,99 złotych za sztukę. Ceny pozostałych odmian wahają się od 4 do 5 złotych. Najdroższą odmianą jest Gęsiówka kaukaska ‘Pixie Cream’ , której sadzonka będzie nas kosztowała 6,99. Pamiętajmy, że możemy kupić także nasiona gęsiówki i wyhodować roślinę samodzielnie . Jest to droga wymagająca nieco więcej zaangażowania i czasu, jednak jest zdecydowanie tańsza. Ważące pół grama opakowanie nasion gęsiówki kaukaskiej, kosztuje około dwóch złotych. Otrzymamy z niego 200 roślin.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości