Funkia – jak ją uprawiać? Odmiany hosty i ich wymagania w uprawie

Funkia
Fot: Douglas Sacha / gettyimages.com
Funkie ogrodowe, inaczej hosty, to bardzo popularne rośliny ze względu na wyjątkowo dekoracyjne liście, małe wymagania w uprawie oraz długowieczność. Istnieje kilka tysięcy odmian, które różnią się rozmiarem, fakturą, kształtem i ubarwieniem liści, a kilka odmian uprawianych razem, stworzy piękną, kolorową kompozycję w twoim ogrodzie.

 Hosty uwielbiają cień. Jeśli żadna roślina nie chce rosnąć w twoim zacienionym zakątku, hosta odnajdzie się tam znakomicie. Dowiedz się, czego jeszcze potrzeba tym roślinom do szczęścia.

Funkia – roślina, która kocha cień

Kwiat ogrodowy funkia najlepiej czuje się w miejscach zacienionych. Wyjątkiem są funkie o jasnych liściach lub zabarwieniach, które równie dobrze będą się czuły w miejscu umiarkowanie nasłonecznionym. Stanowiska wyjątkowo nasłonecznione jednak powinny być równocześnie bardzo wilgotne. Im ciemniejsze liście, tym bardziej rośliny potrzebują cienia.

Funkia – jaka ziemia?

Podłoże dla funkii powinno być stale wilgotne, przepuszczalne, próchnicze o odczynie pH lekko kwaśnym. Jeśli gleba jest piaszczysta lub gliniasta, należy dodać do niej substrat torfowy, który polepszy warunki dla rośliny. Hosta świetnie będzie się czuła przy zbiorniku wodnym, np. stawie czy oczku wodnym. Dobrym pomysłem jest także posadzenie rośliny pod drzewami, które zapewnią jej cień.

Funkia – sadzenie

Sadzenie kłącz hosty najlepiej przeprowadzić wiosną lub jesienią. Ważne jest, aby roślina zdążyła się dobrze ukorzenić, zanim zaczną się mrozy, zwiększy to jej szanse na przetrwanie zimy. Po zasadzeniu kłączy, należy obficie podlewać ziemię, a także zraszać liście, które nie do końca jeszcze są w stanie dobrze pobierać wodę z podłoża.

Należy również pamiętać o odstępie między zasadzonymi funkiami. Zaleca się zachowanie odstępu, co najmniej, od 40 cm do 1 metra, ze względu na rozmiary jakie później roślina szybko osiągnie.

Funkia – pielęgnacja

· Funkia – podlewanie : hosta uwielbia wilgoć – w okresie letnim, przy wysokich temperaturach należy ją podlewać nawet kilka razy dziennie.

· Funkia nawożenie : w okresie wiosenno-letnim, zaleca się dokarmiać roślinę wieloskładnikowym nawozem. Można także wyściółkować roślinę kompostem, który nie tylko będzie trzymał wilgoć, ale także dostarczy jej pokarmu.

· Funkia zimowanie : gwałtowne zmiany pogodowe mogą zniszczyć hostę i dodatkowo narazić ją na wirusa HVX. Aby temu zapobiec, należy osłonić roślinę ściółką okrywającą. Najlepiej zrobić to tuż po pierwszych przymrozkach, usuwając najpierw zżółkłe i zniszczone liście.

Funkia – choroby i szkodniki

Hosty są stosunkowo odporne na choroby, jednak są podatne na niektóre wirusy. Istnieje 10 typów wirusów, które mogą zaatakować te rośliny, a najgroźniejszy to HVX ( Hosta Virus X ).

· Objawy wirusa XVX: przebarwienia liści, zniekształcenie, plamki.

· Skutki: wyniszczenie roślin.

· Jak zapobiec i leczyć: kupuj hostę tylko w sprawdzonych centrach ogrodniczych, uprzednio sprawdzając stan rośliny. Zainfekowaną roślinę należy natychmiast usunąć i spalić. Należy również zdezynfekować sekator, którym wycinaliśmy chore liście tak, aby wirus nie przeniósł się na inne hosty.

Wiele odmian funkii narażonych jest również na atak ślimaków. Warto więc wybierać takie odmiany, które są dla nich mniej atrakcyjne – zazwyczaj są to te rośliny, które mają grubsze liście.

· Objawy ataku ślimaków: różnej wielkości, nieregularne dziury na liściach.

· Skutki: zniszczone, podziurawione liście.

· Jak pozbyć się ślimaków: ślimaki można zebrać samemu (wyjdą po ciepłym deszczu) lub zastawić na nie pułapkę, wykorzystując słoik z piwem:

1. W ziemię obok hosty wkop słoik.

2. Nalej do niego piwa, którego aromat przywabi ślimaki. Ślimaki wpadną do słoika i ciężko będzie się im wydostać.

3. Zabierz słoik ze ślimakami i wyrzucić je na pobliskim polu, z dala od funkii.

Możemy także zrobić barierę przeciw szkodnikom. Jeśli wyłożymy ziemię wokół rośliny żwirem lub innym materiałem o ostrej, chropowatej fakturze, utrudnimy ślimakom dotarcie do rośliny.

Funkia – rozmnażanie

Najłatwiejszym sposobem na rozmnożenie hosty jest wykopanie kępy i podzielenie jej na kilka części. W ten sposób otrzymamy mniejszą roślinę, która będzie już w pełni ukorzeniona.

Hosta, funkia – odmiany

Poniżej znajdziesz przykładowe odmiany funkii , podzielone ze względu na preferowane stanowisko:

· funkie w donicy : funkie miniaturowe (karłowe) idealne się sprawdzą w doniczkach na tarasie lub balkonie; są to np: hosty 'Baby Blue Eyes', 'Cat's Eyes', 'Blue Mouse Ears', 'Carrie Ann';

· hosty na słońce: sprawdzą się nie tylko w cieniu, ale także stanowiskach półcienistych i słonecznych. To odmiany o liściach jasnych lub dwukolorowych, np. hosty 'Piedmont Gold', 'Golden Tiara', 'Sum and Substance', 'Sun Power', ‘Undulata Albomarginata', 'Wide Brim', hosta sieboldiana ( hosta sina) 'Frances Williams' ;

· hosty na cień: to rośliny o ciemniejszych liściach, które najlepiej czują się właśnie w cieniu. Takie odmiany charakteryzują liście o jednolitym kolorze, w szczególności funkie niebieskie : hosta sieboldiana ( hosta nigrescens ) 'Pacific Blue Edger', ‘Halcyon`, 'Blue Cadet', 'Big Daddy', ‘Elegans', 'Tall boy', 'Love Pat', 'Buckshaw'.

Zobacz film: Jak przesadzać kwiaty? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości