Formowanie iglaków – rodzaje cięć oraz terminy. Jak przycinać drzewa i krzewy?

Iglaki formowane nadają się do każdego typu ogrodu. Sprawdź, kiedy przycinać iglaki i jak to zrobić prawidłowo.
Formowanie iglaków – jak i kiedy przycinać?
Źródło: Alin Covasa Photography/Getty Images
Przycinanie i formowanie iglaków to ważne zabiegi, które należy wykonywać w większości ogrodów z iglastymi drzewami i krzewami. Niezależnie od tego, jakie gatunki uprawiasz, czy masz w ogrodzie tylko solitery, czy może chcesz stworzyć niepowtarzalny żywopłot, przynajmniej raz w roku musisz wziąć sekator i ściąć niepotrzebne fragmenty roślin. Po co wykonuje się formowanie iglaków i jak je przeprowadzić krok po kroku?

Formowanie iglaków wielu osobom kojarzy się głównie z nadawaniem drzewom i krzewom pożądanego kształtu, jednak spora grupa ludzi nie wie, że jest to zabieg, który należy wykonywać nie tylko na roślinach uprawianych w formie kul, stożków czy innych figur geometrycznych. To, czy i kiedy przycinać iglaki, zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób traktuje się poszczególne gatunki. Więcej pracy będą wymagały oczywiście działki, w których rośliny uprawiane są na żywopłoty i sadzone pojedynczo, jednak nawet w ogrodach o charakterze naturalistycznym konieczne będzie coroczne przycinanie iglaków, chociażby po to, aby usunąć uszkodzone gałęzie po zimie. Nie wiesz, jak dbać o iglaste drzewa i krzewy? Poznaj główne zasady oraz terminy cięcia.

Rośliny i kwiaty

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Cięcie iglaków – jakie są rodzaje zabiegu?

Przycinanie iglaków można podzielić na 3 kategorie: przycinanie pielęgnacyjne, formujące oraz odmładzające. Przycinanie pielęgnacyjne (nazywane również sanitarnym) wykonuje się wczesną wiosną, kiedy miną już przymrozki. Roślina potrzebuje odpowiednio dużo czasu, aby rany zdążyły się w pełni zagoić przed kolejną zimą. Ten rodzaj cięcia wykonywany jest w celu usunięcia porażonych gałęzi i pędów, które pojawiły się np. w wyniku choroby lub zimowego przemarznięcia. Cięcie sanitarne przeprowadza się również, gdy istnieje konieczność skrócenia wysuszonych pędów wewnątrz rośliny.

Cięcie formujące, czyli formowanie iglaków, ma na celu utrzymanie odpowiedniego kształtu rośliny, wzmocnienie jej walorów dekoracyjnych i zachowanie naturalnego pokroju danego gatunku. Do przeprowadzenia zabiegu często stosuje się specjalne szablony do formowania iglaków, które pomagają nadać pożądany kształt. To świetnie rozwiązanie, jeśli w ogrodzie uprawiane są solitery w formie figur geometrycznych.

Przycinanie odmładzające wykonuje się wyłącznie na dojrzałych, wiekowych iglakach, na których z biegiem lat pojawiło się dużo starych, pozbawionych igieł pędów. Zabieg ma na celu zregenerowanie drzewa lub krzewu, często również jego nieznaczne skrócenie. Przycinanie drzew iglastych z zamiarem odmłodzenia rośliny wykonuje się raz na kilka lat.

Formowanie iglaków – ogólne zasady nadawania kształtu

Aby otrzymać piękne i odporne na choroby iglaki formowane, należy dostosować się do kilku podstawowych zasad. Dzięki nim przycinanie będzie znacznie prostsze i mniej czasochłonne. O czym należy pamiętać?

  1. Jako rośliny formowane zaleca się wykorzystanie wyłącznie roślin zimozielonych.
    1. Do podcinania roślin używa się sekatorów ręcznych lub nożyc ogrodowych. W przypadku formowanych żywopłotów można posłużyć się sekatorem elektrycznym, który nie wymaga użycia takiej siły, jak narzędzia manualne.
      1. Cięcie formujące wykonuje się zawsze przy użyciu ostrych i czystych narzędzi. Tępe nożyce lub sekator mogą spowodować powstawanie rozległych ran, które osłabiają rośliny.
        1. Pierwsze cięcie formujące wykonuje się w drugim roku od zasadzenia rośliny w gruncie. Nie należy wtedy przycinać więcej niż ⅓ długości.
          1. Iglaste drzewa i krzewy przycina się przynajmniej dwa razy w roku, aby zachować ich pożądany kształt. Nie wolno wykonywać cięcia formującego jesienią, ze względu na możliwość dużego osłabienia roślin i wystąpienia objawów chorobowych. Rany po zabiegu muszą zdążyć się zagoić, jeszcze zanim pojawią się pierwsze przymrozki.

            Formowanie iglaków krok po kroku – od czego zależy?

            To, w jaki sposób zostanie przeprowadzone skracanie drzew iglastych, w dużej mierze zależy od kształtu, jaki chce się otrzymać. Do najpopularniejszych form należą stożki i kule, które są łatwe do wykonania nawet dla osób początkujących. Często krzewy wykorzystuje się także jako żywopłoty. Jak przycinać iglaki w zależności od ich kształtu?

            Formowanie iglaków na żywopłoty

            Formowane żywopłoty spełniają dwie funkcje: są ozdobą ogrodu oraz ogrodzeniem. Ich skracanie jest zwykle prostym zabiegiem, wystarczy usuwać wszystkie odstające gałęzie, tworząc proste linie pionowe i poziome. Pierwszy termin cięcia iglaków uprawianych na żywopłoty to okres wiosny, między marcem a kwietniem. Ostatni zabieg przeprowadza się w sierpniu. W zależności od szybkości wzrostu rośliny żywopłot należy przycinać co 1–3 miesiące.

            Przycinanie iglaków – kształt stożkowy

            Dla uformowania iglaków w stożek górne warstwy gałęzi należy przyciąć w ostry szpic, a kolejne stopniowo rozszerzać do dołu. W ciągu roku zabieg przeprowadza się około 5 razy, przy czym starsze egzemplarze wymagają już mniej pracy.

            Przycinanie iglaków – kształt kuli

            Do kształtu kuli często wykorzystuje się wspomniane już szablony do formowania iglaków. Wyraźnie oddzielają one pędy, które należy przyciąć, od tych, które utworzą pożądany kształt. Częstotliwość zabiegu zależy od szybkości pojawiania się nowych, odstających gałęzi.

            Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

            Zobacz także:

            Autor: Adrian Adamczyk

            Źródło zdjęcia głównego: Alin Covasa Photography/Getty Images

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości