Ogród

Figowiec pospolity – jak przebiega jego uprawa w domu

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk

Figowiec pospolity to przykład egzotycznej rośliny, która rozgościła się w naszych domach. Doniczek z tym gatunkiem można spotkać coraz więcej. Jednak aby figowiec pospolity cieszył oko, jego uprawa musi być przemyślana. Czego potrzebuje ta roślina, by mogła dać słodkie owoce?

W naszych domach coraz częściej goszczą rośliny egzotyczne. Do tej grupy należy również figowiec pospolity. Jeśli będziemy wiedzieć, w jaki sposób postępować z poszczególnymi gatunkami, przyniosą nam wiele radości – dużo satysfakcji da zbieranie owoców z własnoręcznie wyhodowanych roślin. Czym charakteryzuje się figowiec pospolity, jak wygląda uprawa i jaką osiąga wielkość?

Figowiec pospolity – charakterystyka gatunku

Figowiec pospolity jest jednym z gatunków, które należą do rodziny figowców Ficus. Uprawa tej rośliny w Polsce jest możliwa, ponieważ na tle pozostałych wyróżnia się wysoką odpornością na niskie temperatury. Poza tym figowiec pospolity jest też lubiany przez wzgląd na to, że w części przypadków daje owoce bez konieczności zapylania. Jeśli nastawiamy się na to, że figi będą uprawiane w domu, musimy przygotować odpowiednio dużą przestrzeń. Z czasem jednak roślina może stać się zbyt duża.

Figowiec pospolity jest krzewem o rozbudowanych korzeniach lub mniejszym drzewkiem o dość luźnej koronie. W sprzyjających warunkach figowiec pospolity może rosnąć nawet 80 lat! O ile rośliny uprawiane w naszym kraju tracą na zimę liście, o tyle te, które rosną w cieplejszych warunkach, są zielone przez cały rok.

Figi – kwiatostany figowca pospolitego

Choć zimą figowiec pospolity wygląda mało atrakcyjnie, wiosną zaczyna czarować kwiatami, które pod względem wizualnym przypominają owoce. Wraz z dojrzewaniem kwiatostan robi się fioletowy, a następnie powstaje z niego to, co nazywamy owocem figi. Z dojrzałej figi po zerwaniu wycieka biały sok. Figi są cenione ze względu na walory smakowe i zdrowotne. Mając w domu figowiec pospolity, możemy czerpać podwójną satysfakcję – otrzymujemy zdrowe, niepryskane owoce i odczuwamy dumę, że soczyste figi wyhodowaliśmy sami.

Figowiec pospolity – uprawa w doniczce

Figowiec pospolity jest rośliną dwupienną, co oznacza, że do powstania fig konieczne jest zapylenie. Jednak są odmiany hodowlane, które tego nie potrzebują. Owoców jest dużo, ale nie mają one pestek. Ambitni ogrodnicy, którzy chcą hodować figowca pospolitego z nasion, muszą uzbroić się w cierpliwość, bo zanim roślina będzie miała pierwsze owoce, o ile w ogóle będzie miała, może upłynąć dużo czasu.

Dużo lepiej postawić na już wyhodowaną roślinę. Figowiec pospolity należy umieścić w dużej doniczce z ziemią liściową. W pierwszych latach wzrost rośliny jest bardzo intensywny, więc wymaga ona częstego przesadzania, później rośnie wolniej. Gatunek ten potrzebuje dużo ciepła i światła. Wraz z nadejściem letnich dni figowiec pospolity może być postawiony w ogrodzie. Nie ma natomiast dużych wymagań, jeśli chodzi o wilgotność. Nie należy rośliny podlewać zbyt często, a zimą, w okresie wegetacji, powinno to zostać jeszcze bardziej zredukowane. Raz na 2-3 tygodnie roślinę warto nawozić preparatem stworzonym dla roślin doniczkowych. Jeśli na figowcu pospolitym pojawią się takie szkodniki, jak mączliki i przędziorki, należy umyć liście wodą z płynem do naczyń.

Figowiec pospolity – uprawa w gruncie

Pomimo tego, że figowiec pospolity jest rośliną egzotyczną, w określonych warunkach może być uprawiany w gruncie także u nas. Przede wszystkim ważny jest wybór odpowiedniego stanowiska. Musi być ono w jak największym stopniu nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Dobrą propozycją będzie okolica południowej ściany budynku. Aby figowiec pospolity mógł przetrwać zimę w naszej strefie klimatycznej, trzeba go osłonić przed mrozem i wiatrem. Wykorzystuje się do tego słomiane maty lub korę sosnową, którymi zabezpiecza się korzenie i pędy rośliny. Wiosną pędy należy przyciąć do połowy długości. Jednak w przypadku kiedy całe pędy figowca pospolitego zmarzną, wycina się je wszystkie.

Figowiec pospolity – jak go rozmnażać

Najlepszym czasem na rozmnażanie figowca pospolitego jest wiosna. Wtedy też można zrobić odkłady. Młode pędy należy odciąć przy ziemi, następnie włożyć do wyżłobionego rowka i zasypać ziemią. Dla dobrego ukorzenienia się jest potrzebna stała wilgotność gleby. Jesienią figowiec pospolity powinien być na tyle ukorzeniony, by można go było przenieść w docelowe miejsce.

Inna metoda rozmnażania figowca pospolitego odbywa się przez zdrewniałe sadzonki. Należy to zrobić jesienią. Trzeba poczekać, aż roślina straci liście, po czym przyciąć pędy na kilkuoczkowe sadzonki i zasypać w ziemi. Wiosną można je zasadzić w dowolnym miejscu.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Dżungla w domu

Dżungla w domu Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: John Elk III/Getty Images

Pozostałe wiadomości