Ogród

Dąb Bartek to jedno z najstarszych drzew w Polsce. Legendy mówią, że pamięta czasy królów

Ogród

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
Łukasz Kowalski, Łukasz Skop
Rozmnażamy wiekowego Bartka
Rozmnażamy wiekowego BartkaDzień Dobry TVN
wideo 2/5

W sercu Puszczy Świętokrzyskiej rośnie jedno z najstarszych, najbardziej okazałych, a przede wszystkim najbardziej popularnych drzew Polsce, czyli dąb Bartek. Legendy mówią, że pod jego konarami odpoczywali królowie, a jeden z nich miał ukryć tam skarb. Czy tak było naprawdę?

Dąb Bartek - jaka jest jego historia?

Szacuje się, że dąb Bartek ma ok. 700 lat. Jednak niektóre legendy sugerują, że drzewo liczy sobie nawet 1000 lat. Jeśli wierzyć tym opowieściom, "pamięta" czasy królów.

- Kazimierz Wielki podobno rozsądzał tu chłopskie spory. Władysław Jagiełło odpoczywał [...], Jan III Sobieski spotkał się tutaj z Marysieńką, wracając spod Wiednia. Ukrył tu podobno skarb, ale tego skarbu nie ma, natomiast legendy pozostały - mówiła Edyta Nowicka (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu).

Dąb Bartek ma czternaście metrów obwodu tuż przy ziemi. Aby go objąć, potrzeba ok. dziesięciu osób.

- W środku, w większości ten dąb jest pusty, ale ta tkanka, która jeszcze odpowiada za to, że on żyje, jest jeszcze bardzo aktywna. U Bartka charakterystyczne jest to, że pomimo wieku, mimo stanu zdrowia ma bardzo witalną koronę. To jest bardzo bujna korona, tych liści jest naprawdę dużo i są w bardzo dobry stanie - dodała.

Takie okazałe drzewo doczekała się licznego potomstwa. W pobliżu Bartka rośnie jego syn.

- Dąb został posadzony w 1966 roku przez studentów Politechniki Warszawskiej - powiedział Paweł Kowalczyk, (Nadleśnictwo Zagnańska). Warto dodać, że drzewo rozmnaża się poprzez tzw. szczepienie.

- Chcielibyśmy go rozmnażać przez wysiewanie żołędzi. Nasz Bartek z uwagi na swój sędziwy wiek bardzo słabo owocuje albo w ogóle nie owocuje - wyjaśnił rozmówca Dzień Dobry TVN. Jak wygląda takie szczepienie? Jaka pora jest do tego najlepsze? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Jakie korzyści daje obcowanie z drzewami?

Wiele osób uważa, że dąb Bartek to najstarsze drzewo w Polsce. Tymczasem to nieprawda. Najstarszym drzewem jest cis Henryk. - Rośnie w Henrykowie. (Wiek) szacowany jest na 1 300 lat - opowiadał w Dzień Dobry TVN Grzegorz Szczerba, dendrolog (Zarząd Zieleni m.st. Warszawy).

Kora, liście czy gałązki dębu mają właściwości lecznice. Na ich bazie można przygotowywać różnego rodzaju napary, nalewki. - Stosowane były niegdyś i obecnie do leczenia różnych zwyrodnień układu pokarmowego, na cerę były stosowane, w przypadku trudno gojących się ran, oparzeń - wyliczał specjalista.

Korzystny wpływ na nasze zdrowie ma także przytulanie drzew.

- Uspokaja nas często, dodaje nam energii. Różne drzewa są postrzegane jako nośniki różnych rodzajów tej energii. Np. lipa uspokaja nas, dla kobiet polecana jest czereśnia jako drzewo, które pomaga odkryć w sobie tę kobiecość na nowo. Dąb akurat jest nośnikiem siły, mocy. Topola [...] pomaga nam rozwijać głębsze emocje, jak przyjaźń, miłość, litość - tłumaczył dendrolog.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: Łukasz Kowalski, Łukasz Skop

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości