Ogród

"Co z tego wyrośnie?": skuteczne sposoby na porządkowanie rabat kwiatowych

Ogród

Aktualizacja:

Kwiaty sprawiają, że ogród nie tylko pięknie wygląda, ale także zachwycająco pachnie. Na naszej działce postanowiliśmy uporządkować rabaty kwiatowe, żeby taki efekt uzyskać tej wiosny.

Co słychać w przyrodzie?

W drugiej połowie kwietnia zaczynają kwitnąć śliwy i brzoskwinie. Pojawiają się magnolie, a nieco bliżej ziemi pigwowce. Rosną także niebieskie szafirki. W przyrodzie wystarczy chwila, żeby krajobraz zmienił się nie do poznania. Niestety piękne słońce i wyższa temperatura sprzyjają rozwojowi nie tylko kwiatów, ale również chwastów. A właśnie te ostatnie wyrosły na rabatach kwiatowych na działce Dzień Dobry TVN. Ogrodnik Łukasz Skop postanowił je usunąć. Niestety dla mniej wprawionych w ogrodnictwie ta czynność może być wyzwaniem.

Odróżnienie kwiatów ozdobnych od chwastów, na tak zarośniętych rabatach może być trudne

- wytłumaczył Łukasz.

Kiedy już posiądziemy tę wiedzę, przystępujemy do wyrywania niepotrzebnej roślinności. Puste miejsce po chwastach należy czymś uzupełnić. Idealnie nada się do tego kompost. Jeśli jednak nie jest jeszcze gotowy, zastąpi go uniwersalna ziemia ogrodowa.

Czas na sadzonki

Po uporządkowaniu rabatów, czas na posadzenie cebulek kwiatowych. Zaczynamy od lilii.

Pamiętajmy, żeby sadzić je na głębokość co najmniej 10 cm, bo mogą one wypuszczać korzenie nie tylko z dołu, ale także z góry

- powiedział ogrodnik.

Dla dalii ziemia jest jeszcze zbyt zimna, dlatego sadzimy je do donic. Trzymamy w ciepłym miejscu do połowy maja, kiedy będą gotowe na przesadzenie do ziemi. Do donic możemy wsadzać także bulwy begonii, które spędzą tam cały rok.

Begonie są bardzo śmieszne. Ich bulwy przypominają kształtem ufo, z zagłębieniem z jednej strony

- wytłumaczył Łukasz Skop.

Sadzimy je tak, żeby zagłębienie znalazło się u góry, to sprawi, że właśnie z niego wyrosną nowe pędy. Połowa kwietnia to także dobry czas, na zakup mieczyków . Układamy je w skrzynce, wierzchołkiem do góry, tak, żeby pędy, które zaczną kiełkować nie powyginały się na boki. Na koniec sadzenia kwiatów, nie zapominajmy o najważniejszym.

Niezależnie od pogody, rośliny po przesadzeniu trzeba dokładnie podlać, bo tylko wówczas coś z nich wyrośnie

- dodał prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie?".

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości