Ogród

Rośliny przy płocie – jakie gatunki pomogą go zasłonić?

Ogród

Aktualizacja:
Fot. Tuomas Lehtinen / Getty Images

Zobacz, co posadzić przy płocie, żeby ogród był nie tylko piękny, lecz także miał praktyczne zastosowanie i np. pełnił funkcję osłony przed sąsiadami i ulicą. Ciekawe rośliny przy płocie, takie jak pnącza szybko rosnące albo zimozielone drzewa i krzewy iglaste mogą okazać się świetnym rozwiązaniem.

Nie wiesz, co posadzić przy płocie, żeby twoja działka spełniała nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz także oddzielała przestrzeń prywatną, w której możesz odpocząć bez obaw o to, że będą przeszkadzać ci sąsiedzi lub przejeżdżające drogą obok samochody? Wybranie odpowiednich gatunków roślin rozwiąże twój problem i pozwoli na połączenie walorów estetycznych z praktycznym zastosowaniem. Poznaj najciekawsze propozycje szybko rosnących iglaków i pnączy, które bez obaw możesz posadzić pod płotem.

Więcej:

Jakie rośliny przy płocie warto sadzić?

Pomysłów na to, czym zasłonić płot, jest naprawdę wiele. Warto wybierać do obsadzania miejsc przy płocie takie gatunki, które będą ładnie komponować się z pozostałymi roślinami w ogrodzie. Zachowanie pasującego stylu to podstawowy warunek, jaki należy spełnić, jeśli chcesz cieszyć się estetycznymi walorami działki. Należy zwrócić uwagę również na samo miejsce, w których mają zostać posadzone rośliny. Obszar przy samym płocie jest zazwyczaj narażony na największe uszkodzenia i zanieczyszczenia, zwłaszcza jeśli znajduje się tuż przy ruchliwej drodze. W związku z tym nie ryzykuj i nie sadź na granicy działki gatunków delikatnych i nieodpornych na mechaniczne uszkodzenia. Poniższa lista powinna pomóc ci w wyborze odpowiednich roślin.

Pnącza szybko rosnące na płot

Jeśli nie chcesz sadzić roślin przy płocie, lecz bezpośrednio na nim, zdecyduj się na szybko rosnące pnącza. To gatunki, które charakteryzują się szybkim wzrostem, a ich pielęgnacja nie jest zbyt skomplikowana. Możesz wybrać pnącza jednoroczne, takie jak chmiel japoński, nasturcja, ozdobna fasola czy groszek pachnący, lub pnącza wieloletnie, do których należy winobluszcz, bluszcz pospolity, hortensja pnąca oraz powojniki. Bez obaw możesz je posadzić przy płocie od ulicy.

Gatunki jednoroczne w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego przykryją cały płot i będą świetną osłoną podczas letniego opalania się w ogrodzie. Jeśli jednak nie chcesz co roku poświęcać czasu na ponowne obsadzanie płotu, wybierz jeden z zaproponowanych gatunków wieloletnich. Przygotuj się jednak na to, że na owinięcie się wokół całego płotu będzie on potrzebował nieco więcej czasu. Bluszcz na płocie prezentuje się naprawdę wyjątkowo, zwłaszcza że jest to roślina zimozielona.

Zobacz także: Kwiaty na balkon zachodni

Rośliny dekoracyjne przy płocie

Dobrym pomysłem na to, czym obsadzić płot, może okazać się wykorzystanie roślin typowo dekoracyjnych, cechujących się dużą wytrzymałością na uszkodzenia. Rabata przy płocie powinna składać się z gatunków posiadających ciernie i kolce, co skutecznie zabezpieczy ją przed „znaczeniem terenu” przez zwierzęta oraz zadeptywaniem części roślin. Wśród niezwykle ozdobnych odmian polecanych do sadzenia przy płocie, należy wyróżnić:

  • czysty gatunek berberysu Thunberga oraz jego atrakcyjne odmiany,
  • pigwowca pośredniego o dekoracyjnych barwnych kwiatach,
  • karaganę syberyjską, którą można wykorzystać na formowany żywopłot,
  • dzikie gatunki krzewów różanych (najlepsze to róża pomarszczona i dzika),
  • ognika szkarłatnego, którego głównym walorem estetycznym są owoce.

Rośliny iglaste przy płocie

Wykorzystanie drzew i krzewów iglastych to najpopularniejszy sposób, żeby obsadzić płot gatunkami wytrzymałymi i zimozielonymi. Do obsadzania miejsc przy płocie chętnie wykorzystuje się jałowce pospolite, jałowce chińskie, jałowce sabińskie oraz sosny czarne. Na uwagę zasługują także świerki kłujące oraz kosodrzewina. Tuje przy płocie również prezentują się niezwykle ładnie i można formować je w dowolne kształty. Zrobiony z iglaków żywopłot to jedna z najlepszych metod na wydzielenie swojej przestrzeni prywatnej. Ogromny wybór gatunków sprawia, że nawet przy pomocy zwykłych, zielonych drzew i krzewów można stworzyć coś wyjątkowego.

Dekoracyjne krzewy liściaste

Coraz większym powodzeniem cieszą się także krzewy liściaste, które szybko rosną i tworzą gęste korony, nadające się do zasłaniania prywatnego terenu. Najlepiej posadzić przy płocie rośliny takie jak:

  • pięciornik krzewiasty, wyróżniający się pięknym kwitnieniem (występuje w wielu dekoracyjnych odmianach o różnych kolorach kwiatów),
  • tawuła japońska o delikatnych kwiatach w różowym odcieniu,
  • gatunki irgi poziomej, zwłaszcza irgę pomarszczoną i rozkrzewioną, charakteryzujące się dużymi, intensywnie czerwonymi owocami,
  • pęcherznica kalinolistna, wśród której spotyka się odmiany o niezwykle ozdobnych liściach, których kolor różni się w zależnoś

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości