Ogród

Cebulkowe szaleństwo, czyli Łukasz Skop zdradza, co i jak sadzić jesienią

Ogród

Na działki zawitała jesień i nie ma na to rady. Na szczęście nie jest to powód do smutku. To właśnie teraz w naszych ogrodach pięknie wyglądają ozdobne kapusty, na których o poranku osadzają się kropelki rosy. O tej porze roku warto także pamiętać o cebulkach wiosennych kwiatów. Co sadzić jesienią? Na to pytane odpowiedział nam Łukasz Skop.

Kwitnące wiosną kwiaty cebulowe możemy sadzić nie tylko na rabatach, ale także bezpośrednio na trawniku. Najlepiej nadają się do tego przebiśniegi, cebulice i chociażby krokusy, czyli kwiaty, które kwitną bardzo wcześnie i których liście zasychają jeszcze przed pierwszym wiosennym koszeniem trawnika. Co zrobić, żeby uzyskać naturalny efekt kwitnącej wiosennej łąki w naszym ogrodzie?

Musimy wziąć pełną garść cebulek, zrobić solidny zamach i rozrzucić te cebulki po prostu na trawie. Dokładnie tam, gdzie upadły, będziemy je sadzić. W ten sposób uzyskamy bardzo naturalny efekt

- powiedział Łukasz Skop.

Jak przyznał nasz specjalista, sadzenie nie jest niczym trudnym. Wystarczy w ziemię wcisnąć sadzarkę, a następnie w wydrążony dołek wsadzić cebulkę, którą na koniec zasypiemy.

Wybór cebulek

Przy wyborze cebulek wiosennych kwiatów warto zwrócić uwagę na to, jak wyglądają. Jak się okazuje, te, które są miękkie i pełne plam nie zakwitną ładnie.

Przy zestawianiu różnych odmian roślin cebulowych warto wykorzystać koło barw i wybrać takie odmiany, które znajdują się po przeciwległych stronach koła barw. Żółte narcyzy będą się dobrze komponowały z niebieskimi szafirkami

– powiedział ogrodnik.

Ponadto do sadzenia drobnocebulowych kwiatów wiosennych wykorzystać możemy specjalne koszyczki. Wykonane są one z plastiku, który wytrzyma nawet kilkanaście lat. Wystarczy wsadzić je do wykopanego dołka z ziemią, a następnie umieścić w nim cebulki.

Koszyczki mają wiele funkcji, przede wszystkim zabezpieczają cebulki przed nornicami, które bardzo chętnie zjadają cebulki krokusów, ale też ułatwiają znalezienie później tych cebulek

– powiedział.

Głębokość sadzenia roślin

Łukasz Skop zdradził nam, że oprócz miejsca, istotna jest też głębokość sadzenia roślin. Cebule szachownicy cesarskiej i czosnek ozdobny należy sadzić aż 20 cm pod ziemią, nieco płycej, bo 12 cm pod ziemią umieszczamy cebulki narcyzów i tulipanów. Na głębokości około 10 cm sadzimy cebulę hiacyntów, 8 cm przebiśniegi i krokusy, 6 cm szafirki armeńskie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Jak suszyć kwiaty, żeby zachowały kolory? Sprawdzone triki florystki

Zalipie – polska wieś znana na całym świecie. "Tu kwiaty kwitną cały rok"

Kwiaty we włosach, kwiaty w stylizacjach. "Nie ma festiwali, ale to nie oznacza, że nie możemy założyć pięknego wianka"

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości