Ogród

Bielenie drzew owocowych – jak wygląda zabieg i czego najlepiej użyć?

Ogród

Aktualizacja:
iStockphotoBlueHorse_pl/Getty Images

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, na jaki powinien zdecydować się każdy odpowiedzialny ogrodnik. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi roślinami, które przetrwają zimę bez nawet drobnych uszkodzeń, sprawdź, jak możesz to zrobić przy pomocy wapna.

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie drzew owocowych jest ich coroczne bielenie. Przeprowadza się je zazwyczaj w zimowe miesiące, najlepiej jeszcze przed wystąpieniem pierwszych mrozów. Prawidłowo wykonany zabieg korzystnie wpływa na kondycję roślin i pomaga ochronić je przed negatywnym działaniem zimna oraz przemarzaniem całych fragmentów drzewa. Zobacz, jak powinno wyglądać bielenie drzewek w ogrodzie, dlaczego warto to robić i jaki termin wybrać.

Bielenie drzew – na czym polega ten zabieg?

Bielenie drzew stosowane jest w sadownictwie już od wielu lat. Może być jednorazowym procesem, w niektórych przypadkach jednak należy je powtórzyć. Do przeprowadzenia zabiegu pielęgnacyjnego niezbędne jest wapno do bielenia drzew.

Bielenie drzew owocowych ma na celu zabezpieczenie roślin w okresie zimowym i wiosennym. Zimą zabieg ma za zadanie chronić drzewo przed pęknięciami spowodowanymi mrozem oraz obniżać ryzyko pojawienia się ran i trwałych uszkodzeń. Wiosną z kolei ma opóźniać procesy wegetacji. Drzewa często już w ciągu pierwszych ciepłych dni, pod wpływem działania promieni słonecznych, zaczynają wypuszczać pączki oraz zawiązki owoców, które podczas kolejnych przymrozków obumierają. W związku z tym zabieg bielenia drzew owocowych powinien zabezpieczać rośliny na okres przynajmniej od stycznia do maja, kiedy to temperatura będzie utrzymywać się powyżej 0.

Wapno do bielenia drzewek stosuje się nie tylko na pnie drzew, lecz także na grube konary i gałęzie, jakie mogą zostać uszkodzone przez zbyt wczesne rozpoczęcie wegetacji. Oprócz gałęzi często bieli się również większe krzewy, których kora nie jest osłonięta przez gałęzie lub znajdujące się w sąsiedztwie zimozielone iglaki.

Bielenie drzewek w ogrodzie – najlepsze sposoby

Ogólnie przyjętym sposobem na bielenie drzewek jest wykorzystanie wapna. Przy jego użyciu zabieg można przeprowadzić naprawdę szybko, jednak prawdziwym wyzwaniem jest takie naniesienie produktu, żeby zapewnić kilkumiesięczną ochronę drzewa i aby całego procesu nie trzeba było powtarzać. Warto zwrócić na to uwagę tym bardziej, że wapno często wypłukuje się podczas opadów deszczu czy śniegu.

Najczęściej stosowanym produktem do bielenia drzew owocowych jest mleko wapienne. Jeśli chcesz samodzielnie przygotować roztwór, którym posmarujesz pnie i konary drzew, i zależy ci na taniej, przy czym nadal skutecznej opcji, możesz wykorzystać wapno budowlane (inaczej nazywane wapnem palonym). Mleko wapienne przygotowuje się, mieszając ze sobą 5 litrów wody i 1 kilogram wapna budowlanego. W celu zwiększenia przyczepności i trwałości roztworu warto skorzystać również ze specjalnych środków do tego przeznaczonych, które jednocześnie zabezpieczą produkt przed zbyt wczesnym wypłukiwaniem się podczas deszczu i śniegu. Wśród nich skuteczne są: biała farba emulsyjna oraz krochmal przygotowany z mąki ziemniaczanej.

Bielenie drzew wapnem odbywa się przy pomocy dużego pędzla. Przygotowany własnoręcznie roztwór należy dokładnie wymieszać, a następnie nanieść na pnie drzew owocowych oraz krzewów (jeśli jest to konieczne). Jeżeli nie chcesz samodzielnie przygotowywać mleka wapiennego, możesz zdecydować się na zakup gotowego produktu w sklepie ogrodniczym. Jest to jednak nieco droższa opcja. Możesz kupić gotową masę wapienną lub opryskiwacz do bielenia drzew, które z reguły są już wzbogacone o środki zwiększające przyczepność.

Bielenie drzew – czy istnieje alternatywa dla zabiegu?

Alternatywa metoda zabezpieczania drzew polega na osłanianiu pni różnego rodzaju materiałami, które odbijają światło. Warto zaznaczyć również, że do tego zabiegu można wykorzystać wyłącznie przewiewne tkaniny. Najpopularniejszymi stosowanymi w Polsce materiałami są papier oraz agrowłóknina. Oczywiście, choć często jest to szybsze i tańsze rozwiązanie, nie pozostaje ono bez wad. Papier bardzo szybko ulega zniszczeniu w wyniku kontaktu z deszczem lub śniegiem, agrowłóknina z kolei może okazać się zbyt cienka, aby ochronić drzewa owocowe przed działaniem promieni słonecznych. Niektórzy ogrodnicy decydują się także na wykorzystanie słomianych mat i okrycie nimi drzew oraz krzewów.

Kiedy najlepiej bielić drzewka w ogrodzie?

Bielenie drzewek powinno zostać przeprowadzone późną jesienią, zanim pojawią się pierwsze mrozy. Zazwyczaj jest to przełom listopada i grudnia. W razie potrzeby, kiedy wapno nie trzyma się zbyt dobrze i spływa z pni drzew, warto powtórzyć zabieg po kilku tygodniach.

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości