Begonia stale kwitnąca – uprawa, pielęgnacja, wymagania i odmiany

Kwitnąca begonia stoi w doniczkach na schodach.
Fot. NNehring / Getty Images
Begonia stale kwitnąca to bardzo popularny kwiat ozdobny w naszych ogrodach i na balkonach. Sprawdź, co musisz wiedzieć o uprawie tej pięknej rośliny, jak ją pielęgnować i jakie ma wymagania odnośnie gleby i stanowiska.

Begonia stale kwitnąca to roślina, która dekoruje pięknymi kwiatostanami nasze ogrody i balkony od czerwca do późnej jesieni. Jej uprawa i pielęgnacja wcale nie są skomplikowane.

Begonia stale kwitnąca – zastosowanie

Pochodząca z Brazylii, Begonia semperflorens , czyli begonia stale kwitnąca, kompozycje , które najbardziej przykuwają wzrok, tworzy uprawiana w rabatach, obwódkach lub kwietnikach. Jest też świetnym materiałem na zachwycające kwietne dywany. Prywatne ogrody i przestrzenie miejskie begonia stale kwitnąca ozdabia od czerwca do października swoimi okazałymi kwiatami w kolorach od białego do różowego, a nawet soczyście czerwonego. Zainteresowanie wzbudzają również jej liście – wyraźnie błyszczące w zielonym, brązowym lub bordowym odcieniu. Roślina dorasta do 30-35 cm. Dużą zaletą begonii stale kwitnącej jest jej łatwość w uprawie, niewielkie wymagania i duża odpowrność na palące słońce, silne wiatry i chwilową suszę.

Begonia stale kwitnąca – zimowanie, nasiona i uprawa

Begonia stale kwitnąca jest rośliną jednoroczną. Oznacza to, że każdego roku, chcąc cieszyć oko pięknie kwitnącymi begoniami w ogrodzie, należy wysiać rośliny na nowo. Nasiona begonii stale kwitnącej siejemy już w styczniu lub lutym ze względu na długi okres wegetacji rośliny. Do wysiewu najlepiej wybrać dość niskie skrzynki czy pojemniki z otworami w dnie na odprowadzanie nadmiaru wody. Pojemniki z nasionami przechowujemy w szklarni lub na parapecie w domu – w miejscu jak najbardziej oświetlonym i ciepłym. Nasiona umieszczamy na specjalnym podłożu przeznaczonym do wysiewu drobnych nasion, dociskamy je i podlewamy, najlepiej ostrożnie zraszając je wodą. Aby zapewnić nasionom właściwą do kiełkowania temperaturę (20-23 stopni) i wilgotność, należy pojemniki przykryć folią. Podlewamy je umiarkowanie, tak, by ziemia była stale lekko wilgotna. Kiedy z nasion ukażą się kiełki, należy je zahartować, odkrywając folię – na początku na chwilę, a z czasem wydłużając ten czas. Kiedy pojawią się pierwsze liście, siewki można zacząć pikować w doniczkach z otworami w dnie. Pikowanie polega na rozdzieleniu siewek i posadzeniu ich, aby rosły w mniejszym zagęszczeniu. Zazwyczaj pikowanie wykonuje się jeszcze dwa razy, np. w marcu i kwietniu, przed posadzeniem sadzonek już w ostatecznym miejscu. Około drugiej połowy maja begonie możemy posadzić już w stałym miejscu w ogrodzie lub do docelowej doniczki na balkon. Należy je sadzić w rozstawie 15x15 cm. Następnie czekamy już tylko na czerwiec, aż rośliny obrodzą pięknymi kwiatami. Begonię stale kwitnącą rozmnaża się z nasion.

Zobacz film: Jak przygotować ogród na przyjście wiosny? Źródło: Dzień Dobry TVN

Pielęgnacja i wymagania begonii stale kwitnącej

Begonia stale kwitnąca do okazałego kwitnienia potrzebuje gleby próchniczej, żyznej o delikatnie kwaśnym odczynie, a także miejsca słonecznego. Na stanowiskach półcienistych i cienistych też urośnie, ale jej kwiaty nie będą tak dorodne. Musimy pamiętać, aby roślina miała stale lekko wilgotne podłoże. Begonię stale kwitnącą podlewamy zwłaszcza w miesiącach letnich, podczas dużych upałów, gdyż roślina źle znosi długotrwałą suszę. Begonię stale kwitnącą nawozimy co tydzień preparatami rozpuszczalnymi w wodzie, przeznaczonymi do nawożenia roślin kwitnących. Dokarmiamy ją od czerwca, po co najmniej trzech tygodniach od posadzenia sadzonek w gruncie, do połowy września.

Choroby begonii stale kwitnącej

Begonie stale kwitnące dość rzadko atakowane są przez insekty, niekiedy pojawiają się na niej mszyce. Często jednak rośliny te chorują z powodu grzybów, które wywołują szarą pleśń, mączniaka, plamistość i zgorzele. Choroby grzybowe rozwijają się w konsekwencji obfitych opadów i moczenia ich liści przy podlewaniu. Walka z chorobami nie jest jednak trudna – wystarczy użyć preparatu grzybobójczego i ostrożnie podlewać roślinę uważając, by nie zalewać jej liści.

Begonia stale kwitnąca – odmiany

Begonia stale kwitnąca, jako roślina mieszańcowa, posiada wiele odmian, które różnią się między sobą kolorem kwiatów i liści, wysokością oraz pokrojem, przykładowo: begonia senator Rose o kwiatach różowych, ascot F1 Scarlet o kwiatach czerwonych, super olimpia Pink o kwiatach różowych. Kwiatami półpełnymi pełnymi charakteryzuje się w Polsce odmiana begonii stale kwitnącej Queen. Z kolei kwiatami dwubarwnymi wyróżnia się odmiana Ascout Bicolour, premium Blush, cocktail Rum. Ciemne, brunatne liście zdobią odmiany Bronze White, Bronze Deep Rose, Bronze Scarlet.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości