Ogród

Ambrowiec – gatunki i odmiany

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jacky Parker Photography/Getty ImagesAbramowiec

Ambrowiec to bardzo dekoracyjne drzewo liściaste, które coraz częściej bywa sadzone w naszych ogrodach. Na rynku mamy wiele gatunków i odmian, dzięki czemu możemy dobrać drzewo idealnie pasujące do naszej działki.

By stworzyć ciekawą kompozycję z roślin, należy poznać ich gatunki i odmiany. Ambrowce świetnie pasują zwłaszcza do barwnych zestawień kolorystycznych. Drzewo ambrowiec zaliczamy do dużych i rozłożystych, ale znajdziemy także odmiany wąskie, jak na przykład ambrowiec amerykański kolumnowy.

Ambrowiec – co to takiego?

Ambrowiec amerykański ( Liquidambar styraciflua ) to najczęściej uprawiany w Polsce gatunek ambrowca. Jego inna nazwa to ambrowiec balsamiczny. Roślina pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie naturalnie występuje w południowo-wschodniej części dorastając nawet do 45 metrów wysokości. W naszym kraju drzewo osiąga znacznie mniejsze rozmiary: 10-20 metrów wysokości i 6-8 metrów szerokości. Pokrój młodych roślin jest stożkowaty, a im drzewo starsze, tym staje się on bardziej kulisty.

Charakterystyczna dla ambrowców jest ciemna, szara kora o głębokich bruzdach. Pędy ambrowca amerykańskiego są brunatne. Najciekawszą jego częścią są jednak niezwykłe liście, które przypominają nieco liście klonu. Z wierzchu są one błyszczące, ciemnozielone, nieco jaśniejsze od spodu. Jesienią pięknie się przebarwiają na różne kolory od żółtego, przez pomarańczowy i czerwony po purpurowy. Kwiaty ambrowca balsamicznego są niepozorne, żółte. Pojawiają się w maju i czerwcu. Owoce są zebrane w kuliste i kolczaste owocostany, które pozostają na drzewie przez całą zimę.

Ambrowiec amerykański – uprawa

Ambrowce należy sadzić na glebach od lekko kwaśnych do obojętnych. Jeśli pH będzie zbyt wysokie, to może dojść do chlorozy. Podłoże powinno być także żyzne i przepuszczalne oraz wystarczająco wilgotne. Rośliny te preferują stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Ambrowiec znosi okresowe zalewanie, jednak jeśli będzie rósł w suchym miejscu, to znacznie lepiej zniesie mrozy. Zwłaszcza na początku uprawy może mieć tendencje do przemarzania, co czasem doprowadza do zaburzenia rozwoju w przyszłości. Aby temu zapobiec, powinniśmy przez kilka lat po posadzeniu drzewa kopczykować i okrywać włókniną.

Jak widać, nie ma wielu problemów z uprawą roślin z gatunku ambrowiec amerykański. Sadzonki należy kupować u sprawdzonych i zaufanych dostawców, unikniemy wówczas problemów wynikających ze złej jakości materiału szkółkarskiego. Zazwyczaj jest sprzedawany w pojemnikach, dlatego może być sadzony przez cały okres wegetacyjny. Warto jednak pamiętać, że posadzony w okresie wiosennym będzie miał więcej czasu na aklimatyzację i na pewno lepiej zniesie zimę. Po posadzeniu drzewo palikujemy, a także ściółkujemy, by ograniczyć rozwój chwastów i parowanie wody z podłoża.

Zastosowanie ambrowca

Ambrowce są odporne na zanieczyszczenia powietrza i nadają się do sadzenia w warunkach miejskich. Nie wykazują też specjalnej wrażliwości na choroby oraz działalność szkodników. Są często sadzone jako drzewa soliterowe w parkach czy dużych ogrodach. Nadają się także do sadzenia w grupach, jednak należy wówczas pamiętać, by nie sadzić ich zbyt gęsto, ponieważ potrzebują sporo miejsca, aby dobrze się rozwijać.

Balsamiczna żywica, która wypływa z drzewa po nacięciu kory, jest wykorzystywana w medycynie jako środek bakteriobójczy i wykrztuśny, a także w przemyśle kosmetycznym i spożywczym na przykład do aromatyzowania gumy do żucia. Drewno pozyskiwane z ambrowca jest mocne i wytrzymałe – znalazło zastosowanie w stolarstwie.

Ambrowiec – odmiany

Na rynku znajdziemy wiele interesujących odmian ambrowca o różnych cechach. Oto niektóre z nich:

  • ambrowiec amerykański Aurora – drzewo dorastające do 15 metrów wysokości i 5-10 metrów szerokości. Wymagania podobne do wymagań gatunku. Uwagę zwracają pstre, zielono – żółte liście;
  • ambrowiec amerykański Burgundy – odmiana atrakcyjna zwłaszcza jesienią dzięki ciekawemu purpurowo-czerwonemu przebarwieniu liści. Zimą można także podziwiać ciekawe pędy z korkowymi naroślami;
  • ambrowiec amerykański Czerwony Październik – ważną cechą tej odmiany jest wysoka odporność na mróz – znosi ona spadki temperatur nawet to -33 stopni Celsjusza. Jesienią pięknie się przebarwia na intensywny purpurowo-czerwony kolor;
  • ambrowiec amerykański Gum Ball – potoczna nazwa tej odmiany to ambrowiec kulisty lub ambrowiec gumball. Jest to niewielkie drzewko dorastające do 5 metrów wysokości i 2 metrów szerokości. Na uwagę zasługuje interesujący, kulisty pokrój;
  • ambrowiec amerykański Silver King – dorasta do 10-15 metrów wysokości i 5-10 metrów szerokości. Liście charakterystyczne – zielone z białym nieregularnym obrzeżeniem. Jesienią przebarwiają się na czerwono;
  • ambrowiec amerykański Slender Silhouette ambrowiec kolumnowy. Dorasta do 10-15 metrów wysokości i zaledwie 2-3 metrów szerokości. Odmiana wolnorosnąca. Liście ciemnozielone i błyszczące, jesienią czerwone.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak pielęgnować drzewa owocowe?

HGTV: Jak pielęgnować drzewa owocowe? Przycinanie
HGTV: Jak pielęgnować drzewa owocowe? Przycinanie

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego:  Jacky Parker Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości