Albicja – jak ją uprawiać i pielęgnować?

Różowo-biała albicja
Fot. Getty Images / Graiki
Czasami świeci w nocy, a jej słodki zapach przyciąga kolibry, pszczoły oraz motyle. W kulturach Wschodu uważa się, że albicja, czyli drzewo jedwabne, uzdrawia złamane serca oraz wywołuje radość i poczucie zadowolenia. Dzięki pięknym kwiatom podbiła ona serca miłośników roślin rzadkich i egzotycznych. Podpowiadamy, jak należy ją pielęgnować oraz uprawiać.

Drzewo jedwabne wyróżnia się przede wszystkim oryginalnym wyglądem. Posiada ono bardzo charakterystyczne kwiaty, które przypominają wachlarze : najpierw są one białe, a później różowe. Kształt korony jest podobny zaś do parasola. Delikatne liście, nieco podobne do paproci, zwijają się podczas deszczowych dni. Podobnie dzieje się w nocy, dlatego też określa się albicję mianem „śpiącego drzewka”. W okresie letnim kwiatostany wyrastają na końcach jego pędów. Co więcej, po roku uprawy, na przełomie września i października, kwiaty albicji w nocy świecą. Owoce albicji, czyli strąki, wypełnione są natomiast dużymi nasionami.

Albicja – uprawa i pielęgnacja

Albicja przywędrowała do Polski ze wschodniej i południowej Azji, a głównie z Iranu, Korei i Chin. Należy do rodziny bobowatych. Rosnąc na słonecznych i piaszczystych dolinach, osiąga 12 m wysokości. W Polsce natomiast jej maksymalna wysokość wynosi 5 m, a najczęściej – 1,5 m.

W Polsce hoduje się drzewo jedwabne w donicach, ale niektórzy uprawiają je również w ogrodzie . W obu przypadkach albicja powinna być hodowana w miejscu nasłonecznionym lub półcienistym, gdzie panuje wysoka temperatura. Ważne jest również to, aby było ono osłonięte od wiatrów.

· albicja – uprawa w gruncie

W Polsce hodowanie albicji w gruncie możliwe jest jedynie w najcieplejszych regionach naszego kraju, czyli przy granicy zachodniej. Co więcej, nadaje się do tego jedynie odmiana Albizia julibrissin f. rosea , a gleba, na której ma wyrosnąć, musi być przepuszczalna. W przypadku albicji , przygotowane sadzonki po 3 latach uprawy w pojemniku można włożyć do gruntu – dzięki temu będą bardziej zdrewniałe, starsze i bardziej odporne. Ważne jest także to, aby po posadzeniu utrzymywać ziemię delikatnie wilgotną – sprawi ona, że drzewko będzie mogło właściwie rozwinąć swój system korzeniowy. Na zimę warto również okopcować albicję minimum na wysokość 30 cm, przy czym podstawa kopca nie musi być szeroka – powinna osłonić korzenie. Przed mrozem warto albicję ochronić również przy pomocy włókniny.

· albicja – uprawa w pojemniku

Najważniejsze w przypadku uprawy albicji w pojemniku jest to, aby zadbać o przepuszczalne podłoże . Warto więc wrzucić do donicy np. żwir, który wykorzystywany jest w akwarium. Dobrze jest zaopatrzyć się zwłaszcza w ten o najmniejszym ziarnie i wymieszać do połowy z ziemią. Na samo dno należy wrzucić też kilka solidnych kamieni, które będą stanowiły warstwę drenażową.

Po przesadzeniu ziemia musi być cały czas delikatnie wilgotna w okresie wzrostu albicji. Po 6-8 tygodniach należy rozpocząć nawożenie . Warto wybrać uniwersalny nawóz do roślin doniczkowych, natomiast w okresie kwitnienia, czyli w najcieplejszej części lata – do kwitnących. W połowie września można już powoli ograniczać nawożenie. Od października dawkę nawozu należy zmniejszyć o połowę.

Albicja zimowanie przetrwa w doniczce, najlepiej w miejscu jasnym i chłodnym, gdzie temperatura wynosi około 10 stopni Celsjusza. Latem natomiast można ją postawić na tarasie lub balkonie. W okresie wiosennym warto wykonywać korygujące cięcia.

Jeśli chodzi o choroby i szkodniki, największym zagrożeniem dla albicji jest fuzarioza – choroba grzybowa, która zatyka wiązki przewodzące. Wystarczy jedynie zbyt duża ilość wody, aby patogeny mogły zadziałać .

Albicja – zastosowanie

Albicja jest ceniona ze względu na swoje walory dekoracyjne oraz lecznicze. Wykorzystywana jest jako lekarstwo na bezsenność i środek uspokajający. Niektórzy stosują ją także w celu poprawy pamięci. Z suszonych liści można przygotować herbatę, która może pełnić rolę środka moczopędnego. Jako roślina dekoracyjna albicja może posłużyć jako przepiękna ozdoba tarasu, a przy jej pomocy można nauczyć się sztuki bonsai.

Zobacz film: Kwiaty na balkon, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości