Dom

Ochroń swoich domowników przed smogiem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza i nawilżacza powietrza?

Dom

Autor:
Adrianna
Kowalczyk
mat. pras.Oczyszczacz Mystic

Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz rozpoczyna się sezon grzewczy, co oznacza, że za chwilę zaczną się problemy ze smogiem. Zła jakość powietrza, którym oddychamy przekłada się na pogorszenie stanu zdrowia i komfortu życia. Jak ograniczyć te negatywne skutki? Co zrobić, żeby przynajmniej w domowym zaciszu poprawić sytuację?

Czy oczyszczacz powietrza jest w stanie usunąć smog?

Nie bez znaczenia jest oczywiście zastosowana w urządzeniu technologia. - Oczyszczacze powietrz są w stanie eliminować z powietrza wiele zanieczyszczeń, w tym cząstki stałe o rozmiarach mikrometrów, będące głównym składnikiem smogu - ich skuteczność oczyszczania powietrza z pyłów PM2,5 oraz PM10 sięga nawet 99,9%. - wyjaśnia Rafał Piguła –Inżynier ds. systemów klimatyzacji marki GREE. 

Oczyszczacze marki Gree: Gree Eagle oraz Quadro UV charakteryzują się wieloetapowym oczyszczaniem powietrza, przez co usuwanie zanieczyszczeń jest wyjątkowo skuteczne. Model Gree Eagle wyposażony jest w warstwę filtracji wstępnej, filtr węgla aktywnego, filtr HEPA oraz powłokę ochronną. Dzięki temu z powietrza usuwane są najpierw duże stałe zanieczyszczenia jak kurz i pyły, następnie szkodliwe substancje jak formaldehyd oraz pyły PM2,5, roztocza oraz drobnoustroje. Oczyszczacz Quadro UV posiada ponadto dodatkowy stopnień sterylizacji powietrza poprzez technologię LED UV, która jest w stanie usuwać bakterie i wirusy dzięki promieniom ultrafioletu padającym na powłokę filtra fotokatalitycznego z TiO2 zachodzi reakcja fotokatalityczna rozbijająca cząsteczki wirusów i bakterii.

Dlaczego warto zadbać o nawilżenie powietrza?

Odpowiedni poziom wilgotności powietrza pomieszczeń, w których przebywamy ma niepomijalny wpływ na nasze samopoczucie. Trudno jest go jednak utrzymać, szczególnie w okresie grzewczym. Jeśli powietrze jest zbyt suche, może nie tylko powodować obniżenie samopoczucia, ale również negatywnie wpływać na zdrowie! Kaszel, ból gardła, pieczenie i przekrwienie oczu, a nawet alergie – to tylko część z możliwych skutków. Wysuszone śluzówki nosa i gardła, poza obniżonym komfortem oddychania, prowadzą do częstszych infekcji.

Oczyszczacz Quadro
mat. pras.

Jak wybrać właściwy oczyszczacz i nawilżacz powietrza?

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto wziąć pod uwagę nie tylko wykorzystaną technologię, ale także jego skuteczność. Nawilżacze powietrza marki GREE charakteryzują się wydajnością do 300ml/h, natomiast oczyszczacze Eagle i Quadro UV, CADR (wydajność oczyszczania powietrza) odpowiednio 300 i 350 m3/h. Dzięki temu urządzenia dedykowane są do pomieszczeń o powierzchni nawet około 40 m2. Pozwala to dbać o jakość powietrza zarówno w małych pokojach, czy sypialniach jak i sporych salonach.

Wiele osób rezygnuje z zakupu urządzenia z obawy o wysokie koszty. Nic bardziej mylnego. Zarówno nawilżacze jak i oczyszczacze powietrza Gree to urządzenia wysoce energooszczędne. Dzięki temu mogą one pracować długimi godzinami nie narażając użytkownika na wysokie rachunki za energię elektryczną. Pobór mocy elektrycznej przez urządzenie to jedynie około 20-50 W. Zatem codzienne używanie nawilżacza, czy oczyszczacza przez 10h wiąże się z kosztem miesięcznym około 5 zł. Inną obawą, którą podnoszą osoby wstrzymujące się z zakupem urządzenia jest hałas, który może ono potencjalnie generować. Warto jednak wiedzieć, że urządzenia marki GREE zostały zaprojektowane tak, aby ich działanie było praktycznie niezauważalne. Wszystkie modele wyposażone są w kilka biegów wentylatora co pozwala maksymalnie zmniejszyć poziom hałasu. Nawilżacz Mystic pracować może z maksymalnym poziomem ciśnienia akustycznego 38 dB(A). Natomiast oczyszczacze Eagle i Quadro UV na najniższym biegu generują jedynie odpowiednio 27 db(A) i 24 dB(A). Jest to porównywalne z poziomem hałasu z codziennej rozmowy. Dodatkowo najnowszy model Quadro UV wyposażony został w tryb pracy nocnej pozwalający maksymalnie ograniczyć głośność działającego urządzenia.

Autor:Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: mat. pras.

Pozostałe wiadomości