Dom

Naukowcy: chemia do sprzątania groźna jak papierosy

Dom

Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen po dwukrotnym przebadaniu płuc ponad 6 tys. osób doszli do wniosku, że kontakt z chemikaliami do sprzątania jest równie niebezpieczny jak wypalenie 20 papierosów dziennie. O przedstawienie szczegółów badań poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN chemiczkę Beatę Krasnodębską-Ostręgę z Wydziału Chemii UW. Czy wyniki ją zaskoczyły?

Do studia zaprosiliśmy również eko-blogerkę Ewę Kozioł, aby powiedziała o ekologicznych środkach do sprzątania, które z powodzeniem mogą zastąpić te chemiczne.

Pasta do czyszczenia fug, brodzika i umywalki

Potrzebujemy słoik, sodę, starte szare mydło, wrzątek, gąbkę i wodę do spłukania

Odkamieniamy toaletę i baterie

Do toalety wlewamy szklankę octu i pozostawiamy na 15 minut. Baterie na których odnajdziemy kamień owijamy ręcznikiem o armaturze pieluchy i zamoczonym w occie, pozostawiamy na 5 minut.

Nadajemy połysk armaturze

Tworzymy uniwersalny spray doczyszczenia: 1/2 szklanki octu, 1/2 szklanki wody, 10 kropli olejku z drzewa herbacianego, który ma silne działanie antybakteryjne. Ten sam spray posłuży nam do wyczyszczenia toalety.

Zapobiegamy zaparowaniu lustra

Do tego celu możemy również użyć uniwersalnego sprayu do czyszczenia, jednak zamiast olejku z drzewa herbacianego sięgnijmy po olejek pomarańczowy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości