Dom

Co sprawdzić przy odbiorze mieszkania? Wskazówki

Dom

Aktualizacja:
FluxFactory/Getty Images

Odbiór techniczny mieszkania to ostatni krok, który dzieli nowego właściciela od chwili przejęcia kluczy i zostania pełnoprawnym posiadaczem lokalu. To również moment, w którym można jeszcze wyłapać różne nieprawidłowości i niedociągnięcia. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę dokonując odbioru.

Prawidłowo przeprowadzony odbiór techniczny mieszkania gwarantuje, że nowy właściciel nie wprowadzi się do lokalu z niespodziankami, które mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. Przed podpisaniem dokumentów trzeba więc wszystko dokładnie sprawdzić, zgłaszając ewentualne uwagi deweloperowi. Odbiór techniczny dobrze jest przeprowadzić w asyście osoby, która ma pewne doświadczenie i wiedzę na temat budownictwa i inżynierii. Sfinalizowanie przedsięwzięcia wiąże się z podpisaniem protokołu odbioru.

Odbiór techniczny mieszkania – o czym trzeba pamiętać?

Odbiór techniczny mieszkania to ogromne emocje, czasem także niecierpliwość i radość z wreszcie ukończonej inwestycji oraz możliwości wprowadzenia się. Jednocześnie jest to ważny moment, w którym można wychwycić usterki, niedoskonałości i braki, zgłosić je i żądać ich usunięcia od wykonawcy. Później może być znacznie trudniej, a likwidowanie niedociągnięć może generować dodatkowe, niepotrzebne koszty. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do odbioru technicznego mieszkania. Jeśli nowy właściciel nie ma wiedzy na temat tego, jak poradzić sobie z odbiorem i na co zwrócić uwagę, warto, by postarał się o obecność specjalisty, który wyłapie nawet drobne uszkodzenia i braki. Podczas odbioru należy zatem pamiętać o następujących kwestiach:

 • odbiór należy przeprowadzać przy świetle dziennym, ponieważ wtedy najłatwiej można zauważyć usterki (drobne pęknięcia, nierówności),
 • powinna towarzyszyć nam osoba będąca specjalistą z odpowiednią wiedzą, umożliwiającą sprawdzenie detali,
 • przed odbiorem warto raz jeszcze dokładnie przestudiować umowę i gwarantowane przez nią warunki techniczne,
 • do odbioru należy także przygotować się technicznie – wziąć ze sobą narzędzia np. poziomicę, miarkę czy piłeczkę do sprawdzenia poziomu podłóg,
 • warto również zapewnić sobie nieco więcej czasu na kontrolę – odbioru nie należy robić "na szybko".

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru?

Przed podpisaniem protokołu odbioru mieszkania należy dokładnie sprawdzić, czy zostało ono wykonane zgodnie z ustaleniami. Co powinno znaleźć się na naszej liście?

 • Przede wszystkim warto sprawdzić, czy powierzchnia mieszkania odpowiada wcześniejszym założeniom; w umowie często mieści się zapis o tzw. tolerancji błędu. Jeśli stan faktyczny nie zgadza się z zapisem w umowie, nabywca ma prawo odstąpić od umowy zakupu.
 • Kolejnym elementem, któremu trzeba przyjrzeć się dokładnie są ściany i sufit - chodzi o to, aby były proste i suche, bez zgrubień, pęknięć, wybrzuszeń i plam; warto sprawdzić pion i poziom, a także kąty na styku dwóch powierzchni.
 • Należy sprawdzić równość podłóg za pomocą poziomicy i piłeczki; warto też skontrolować grubość wylewki (szczególnie jeśli mieszkanie znajduje się na parterze), a także parapety i balkony (czy został zachowany niezbędny spadek, by odpływała woda).
 • Podczas odbioru trzeba zwrócić uwagę na okna i drzwi; powinny być prawidłowo osadzone, szczelne, muszą się prawidłowo zamykać i otwierać, a szyby muszą być pozbawione rys.
 • Nie można zapomnieć o sprawdzeniu instalacji elektrycznej i gniazdek.
 • Warto poświęcić chwilę na kontrolę wentylacji – sprawdzić czy wykonana jest zgodnie z planem i czy działa prawidłowo.
 • Ostatnimi elementami do sprawdzenia są instalacje: wodna, grzewcza i gazowa – na etapie odbioru możliwa jest kontrola punktów wodnych, kanalizacyjnych oraz położenie grzejników.

Odbiór mieszkania – protokół

Odbiór mieszkania deweloperskiego kończy sporządzenie protokołu. W dokumencie tym należy zapisać wszystkie zauważone nieprawidłowości, usterki i wady. Trzeba pamiętać, że tylko wtedy mają one moc i właściciel będzie mógł dochodzić ich usunięcia. Protokół odbioru mieszkania powinien zawierać także wskazany termin usunięcia usterek. Nie należy podpisywać dokumentu, jeśli deweloper nie chce ustalić daty naprawy wad lub nie chce zapisać wskazanych usterek. Jak powinien wyglądać odbiór mieszkania z usterkami? Jeśli odnalezione wady uniemożliwiają wprowadzenie się do lokalu, deweloper musi je najpierw usunąć, a cała procedura odbioru mieszkania musi odbyć się jeszcze raz. Co w sytuacji, gdy wady zostaną odkryte dopiero w momencie zamieszkania, po przejęciu mieszkania i podpisaniu odbioru? Nie oznacza to wcale, że koszt naprawy poniesie właściciel. Prawo rękojmi daje właścicielowi mieszkania możliwość dochodzenia praw od dewelopera przez kolejne 3 lata. Po podpisaniu protokołu deweloper ma 14 dni, aby dostarczyć oświadczenie, w którym uzna wskazane wady lub odmówi ich uznania.

Zobacz wideo: Odpicowane mieszkanie – poremontowy szyk

Zobacz też:

Przedświąteczne porządki na ostatnią chwilę. Zobacz oryginalne gadżety, które ułatwią błyskawiczne sprzątanie

Ciekawe sposoby na ogrzanie mieszkania. Co sprawdzi się zamiast klasycznych grzejników?

Jak ograniczyć zużycie plastiku o 70 kg w ciągu roku? Ekologiczny patent na twoją kieszeń

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości