Dom

Patodeweloperka w Polsce ma się dobrze? "Mieszkań jest wciąż za mało i ludzie często godzą się (...) na smutne kompromisy"

Dom


Pandemia sprawiła, że Polacy kupując mieszkania chcą mieć dostęp do zieleni, jednak jakość nowych nieruchomości często pozostawia wiele do życzenia. Dlaczego tak się dzieje? W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym specjaliści.

Patodeweloperka w Polsce

Większość Polaków marzy o wielkim i pięknym ogrodzie pełnym wysokich drzew, jednak rzeczywistość wygląda inaczej. Deweloperzy coraz częściej budują mieszkania z tarasami, które ze względu na swoją wielkość nie nadają się do użytku. Niejednokrotnie też zdarza się, że są one całkowicie zacienione, przez co nic na ich terenie nie wyrośnie. Przedstawiciele firm, które budują w miastach, tłumaczą, że chcieliby tworzyć piękne apartamenty z ogromnymi ogrodami w przystępnej cenie, jednak to nie jest możliwe.

- Deweloperzy w tamtym roku zbudowali 143 tys. mieszkań. Wśród tych domów jest mnóstwo przepięknych projektów, które zdobywają nagrody nie tylko w Polsce, Europie, ale i na świecie. Niemniej brak terenu do budowania nowych mieszkań i potrzeby, jakie mają Polacy, jeżeli chodzi o potrzeby mieszkaniowe, powodują to, że coraz częściej rzeczywiście te miasta nam się zagęszczają - tłumaczył w Dzień Dobry TVN dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Konrad Płochocki.

Brak funkcjonalności w mieszkaniach

Mówi się, że przestrzeń mieszkalna w Polsce staje się coraz ładniejsza. W przeciągu ostatnich 30 lat nastąpiło niezwykłe przyspieszenie w jakości oferowanych nieruchomości, jednak nadal często nie sprawdza się to, jak funkcjonują przestrzenie, na których się znajdują.

- Mieszkań jest wciąż za mało i ludzie po prostu często kupują to, co jest. Więc przydałoby się, żeby te rzeczy, które są oferowane, były dobrze projektowane, miały dobrą jakość . I wiadomo, że podejmując różne decyzje godzimy się na jakieś kompromisy. Ale warto by było, żeby to nie zawsze musiały być takie smutne kompromisy - powiedział dziennikarz, Michał Bachowski.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: B. Dajnowski, O. Rogowska

Pozostałe wiadomości