Dom

"House Hunters – Poszukiwacze domów", czyli agenci nieruchomości na tropie okazji. Co jest teraz modne?

Dom

Znalezienie wymarzonego domu czy mieszkania jest nie lada wyzwaniem. W programie "House Hunters – Poszukiwacze domów" to zadanie ułatwiają eksperci. Jak odnaleźć się w gąszczu ogłoszeń i jakie są aktualnie trendy? Na te i inne ważne pytania odpowiedział Maciej Mindak, agent nieruchomości, jeden z prowadzących dziewiąty sezon popularnej serii.

Pandemia zweryfikowała wszystko. Także rynek nieruchomości. Jakie są aktualnie cele kupujących? Odpowiedź jest prosta – więcej przestrzeni. Praca i nauka zdalna spowodowała, że w niewielkich mieszkaniach odczuwamy dyskomfort. Czego zatem szukają kupujący i z jakimi wyzwaniami musieli zmierzyć się agenci nieruchomości w programie "House Hunters – Poszukiwacze domów"?

Nieruchomości w czasie pandemii

Wiele osób decyduje się na zmianę lokum na większe, najlepiej na parterze lub na dom w niewielkiej odległości od miasta. W ostatnim przypadku główną rolę odgrywa cena. - Dom na obrzeżach aglomeracji może kosztować tyle, co mieszkanie 50 mkw. w centrum miasta – zdradza Maciej Mindak i wyjaśnia, że lockdown pokazał nam, że mieszkamy w za ciasnych lokalach.

- Obecnie chcemy większego metrażu i większej liczby pomieszczeń. Dodatkowo ważniejszą kwestią stała się rekreacyjna funkcja nieruchomości – rozglądamy się za tym, aby mieszkanie miało balkon, taras lub ogródek. Aktualnie drugą młodość przeżywają mieszkania na parterze, które do tej pory były traktowane po macoszemu. Mają jedną wielką zaletę – ogródek. Kwestia bezpieczeństwa nie jest już tak ważna. Praca zdalna otworzyła nam oczy na lokalizację. Większym powodzeniem cieszą się przedmieścia czy dalsze dzielnice. Mieszkanie w centrum miasta już nie jest tak atrakcyjne. Najczęściej kupujący chcą poprawić sobie komfort życia. Wizja posiadania kawałka ziemi stała się kluczowa. Bo nie dość, że istnieje ryzyko lockdownu, to jeszcze pojawia się problem z wakacjami – mówi Maciej Mindak.

Mieszkanie na sprzedaż – dlaczego z agentem?

Jeśli marzy nam się przeprowadzka, to na co lepiej się nastawić? Trudniej znaleźć jest wymarzony dom czy mieszkanie? Jak wyjaśnia Maciej Mindak, na to pytanie trudno dać jednoznaczną odpowiedzieć.

- Cała sprawa rozbija się o to, czego oczekuje klient. Większość z nas ma mocno sprecyzowane życzenia i wizje. Im mocniej jesteśmy przywiązani do tego, co sobie zaplanowaliśmy, tym będzie trudniej sprostać zadaniu – wskazuje agent nieruchomości. Jak zatem znaleźć rozwiązanie?

Największym problemem jest nasza wyobraźnia. Oglądając mieszkanie czy dom, który nie jest urządzony czy wykończony zgodnie z naszym gustem, trudno jest nam sobie zwizualizować to, jak dana nieruchomość może wyglądać. Większość z nas nawet nie próbuje tego robić. - Ludzie mają problem z wyobraźnią przestrzenną. Gdy wchodzą do budynku, to trudno im się odnaleźć, a na rynku wtórnym wchodzimy w czyjąś wizję – wyjaśnia ekspert i podpowiada, że to kluczowe zadanie agenta, aby podpowiedzieć klientom, co można zrobić, jak mieszkanie może wyglądać.

Zamknąć oczy i wyobrazić sobie nową przestrzeń. Rolą agenta jest uświadomienie klientom, że nie ma rozwiązań idealnych, bo w każdej nieruchomości coś nam może nie odpowiadać. Każdy oglądany dom czy mieszkanie powinniśmy traktować jak czystą kartkę, którą możemy zapisać na swój, wymarzony sposób

– mówi Maciej Mindak.

Wybór nowego mieszkania – co jest ważne?

Na co zatem najczęściej zwracamy uwagę przy oglądaniu potencjalnego nowego domu czy mieszkania? Co jest ważne dla kobiet, a co dla mężczyzn? Jak wyjaśnia Maciej Mindak, panie interesują się prawie wszystkim. - Jeśli chodzi o pracę na rynku nieruchomości, to agent spotyka się głównie z kobietami. To panie przeprowadzają wstępną selekcję. Mąż czy partner pojawia się dwa razy. Pierwszy, gdy wstępna selekcja została przeprowadzona i ogląda dwie lub trzy nieruchomości. I kolejny raz pojawia się na akcie notarialnym – zdradza ekspert.

Kobiety przeważnie zwracają uwagę na aspekt wizualny i kwestie estetyczne. Duże znaczenie ma dla nich to, w jakim stylu jest wykończona nieruchomość. Jeśli mowa o rynku pierwotnym, to ważną kwestią jest aranżacja wnętrza i to, czy wymarzone meble będą w stanie się w to wpisać. Jak zaznacza agent, na aranżacji wnętrz się nie kończy. Kobiety zadają wiele technicznych pytań.

Na rynku wtórnym od kilku ładnych lat stylem, który przoduje i podoba się wielu nabywcom, jest szeroko pojęty styl skandynawski. Klienci zwracają uwagę na to, aby wnętrza były jasne. Króluje biel, szarości i obowiązkowo elementy z naturalnego drewna. - Kobiety podkreślają, że mieszkanie ma być przytulne i mieć "to coś". Tym, co podoba się klientkom, może być poczucie przestrzeni, czyli wysokie sufity, światło, duże okna. Dla mężczyzn ważne jest to, aby nieruchomość była praktyczna – wyjaśnia Maciej Mindak.

W programie pani opisała styl, jaki jej się podoba i to samo pytanie zadałem mężczyźnie, po chwili namysłu powiedział – styl praktyczny

– wyznał prowadzący "House Hunters". Co to oznacza?

- Pan zwracał uwagę na to, ile jest schowków, ile jest szaf i jak bardzo lokal jest funkcjonalny. Mężczyźni kierują swoją uwagę na miejsce garażowe i pragmatyczne historie, jak bliskość do sklepu czy pracy i w kwestiach łazienkowych – panowie preferują prysznic. Kobieta najczęściej woli wannę. Zdarza się, że to budzi kontrowersje – wymienia agent nieruchomości.

Maciej Mindak zdradził także, że mężczyźni zwracają uwagę na to, aby styl mieszkania był nowoczesny. - To określenie bywa pułapką. Najczęściej chodzi o to, aby nie było urządzone w stylu z poprzedniej epoki. Fajnie odrestaurowane meble z PRL-u cieszą się uznaniem jako pojedyncze elementy – powiedział.

"House Hunters – Poszukiwacze domów" – atrakcyjne nieruchomości

Jaka była najciekawsza oferta w programie? Bohaterowie kupili mały dom stojący na dużej działce. Zaryzykowali, choć cena nieruchomości nieznacznie przekraczała budżet, jakim dysponowali. Na czym polegała atrakcyjność tej oferty?

Przedmiotem oferty był mały dom posadowiony na działce o powierzchni 2000 mkw. - z czego tysiąc mkw. jest ogrodzonych i kolejny tysiąc pozostaje do ewentualnej sprzedaży lub jako inwestycja na przyszłość. Rewelacyjna opcja, bo wartość gruntu rośnie. Można mieszkać, korzystać i jednocześnie mieć pieniądze zainwestowane w ziemię, czyli "mieć ciastko i zjeść ciastko". To, że dostajemy w cenie drugą działkę, to jest bardzo korzystna sytuacja

– wyjaśnia Maciej Mindak.

Znalezienie nieruchomości z potencjałem to marzenie wielu. Jakie jeszcze życzenia mogą być trudne do spełnienia? Kłopotliwe może być połączenie miejsca do mieszkania z częścią przeznaczoną na działalność gospodarczą. Ekspert przytoczył dwa przykłady bohaterów, których praca związana była z branżą motoryzacyjną.

Wymagającym przypadkiem była para, gdzie mężczyzna był piosenkarzem i jednocześnie pasjonował się amerykańską kulturą. Realizował się w niej, prowadząc wypożyczalnię samochodów. Poszukiwana nieruchomość musiała spełnić jeden ważny warunek – posiadać miejsce do przechowywania aut. Jakie wymagania mieli kolejni klienci?

- To byli młodzi ludzie, którzy podobnie jak poprzednicy, szukali nieruchomości, która będzie spełniała funkcję mieszkalną i będą mogli prowadzić tam działalność związaną z branżą motoryzacyjną (zajmują się detailingiem samochodowym). Należało stanąć na wysokości zadania i znaleźć dom z dwoma miejscami garażowymi, otoczony dużym i zagospodarowanym placem i w dogodnej lokalizacji dla klientów. W ramach jednej nieruchomości szukaliśmy dwóch funkcji – opowiada ekspert.

Praca na planie "House Hunters"

Prowadzący program odwiedzają wiele nieruchomości. Trudno jest przewidzieć co zastaną na miejscu. Czy zdarzają się sytuacje, które szczególnie zaskakują?

- Z racji mojego wzrostu zdarza mi się zaliczyć wpadkę. Najczęściej zawadzam o żyrandole. Dodatkowo rynek wtórny ma to do siebie, że mieszkania są w różnym stanie. Raz mi się zdarzyło, że otwierając drzwi, energicznie pociągnąłem za klamkę, a ona została mi w ręku. Właściciel zaproponował duży upust – zdradził Maciej Mindak.

Innym ciekawym zdarzeniem było ukryte pomieszczenie. Agent pokazywał trzypokojowe mieszkanie, jednak na miejscu okazało się, że brakuje jednego z nich. Trzeci pokój znajdował się za drzwiami szafy.

To był pokój z oknem

– opowiada prowadzący program.

"House Hunters – Poszukiwacze domów" – gdzie oglądać?

Z jakimi zadaniami będą musieli zmierzyć się agenci nieruchomości w programie "House Hunters – Poszukiwacze domów" w nowym sezonie? Oglądaj nowe odcinki na kanale HGTV w każdy czwartek o godz. 22:00. Powtórki mają emisję w soboty o 23:00, niedziele o 17:30 i poniedziałki o 21:30. Całą serię możesz oglądać także na player.pl, gdzie zobaczysz również przedpremierowe odcinki.

Zobacz wideo: Wynajem i kupno mieszkania w pandemii. Porady Macieja Mindaka

Zobacz też:

Amy z programu "Siostry wielkiej wagi" została mamą. Ciąża była możliwa dzięki operacji zmniejszenia żołądka

Kamperem przez świat. "Zatrzymujemy się tam, gdzie jest po prostu ładnie"

Ratunku, "Mój chłopak jest maminsynkiem". Czy ten związek może się udać?

Autor: Jola Marat

Pozostałe wiadomości