Dom

Urządził mieszkanie rzeczami ze śmietnika. Radzi, jak szukać perełek z czasów PRL-u

Dom

Wśród rzeczy wystawionych na śmietnik zdarzają się prawdziwe skarby. Doskonale wiedzą o tym miłośnicy wzornictwa z czasów PRL-u. Jak polować na prawdziwe cuda i ile kosztuje ich renowacja? To sprawdziła nasza reporterka Katarzyna Jaroszyńska.

Magia mebli z odzysku

Meble z PRL-u cieszą się niesłabnącą popularnością. Ponadczasowe formy ze sznytem retro mają zagorzałe grono wielbicieli, którzy nie tylko potrafią docenić ich ponadczasowe piękno, ale też są gotowi przemierzać miejskie śmietniki w poszukiwaniu prawdziwych perełek. Należy do nich Filip Robak, który swoje mieszkanie urządził w większości rzeczami znalezionymi na tzw. wystawkach.

- Będę przewodnikiem po nowohuckich śmietnikach - mówi z zapałem Filip. - Budownictwo z lat 50. i 60. daje ku temu bardzo dużo powodów, ponieważ te mieszkania były oryginalnie wyposażane designem i rzeczami z epoki PRL-u. Teraz wymienia się pokolenie, dużo mieszkań jest remontowanych i te oryginalne elementy wyposażenia lądują na śmietniku - wyjaśnia.

Jak radzi Filip, poszukiwania najlepiej rozpocząć od zapoznania się z harmonogramem wywozu odpadów wielkogabarytowych. Prawdziwi poszukiwacze wyszukują jednak nie tylko meble, ale też mniejsze przedmioty jak np. wazony, sztućce czy lampy. W cenie jest wszystko, co da się odnowić i ma w sobie ducha minionej epoki.

Jak odrestaurować stary fotel

Podczas wyprawy pod okiem kamery Dzień Dobry TVN udało się znaleźć prawdziwy klasyk - fotel klubowy projektu Henryka Lisa. Mebel natychmiast trafił do Filipa, który samodzielnie dokonał jego renowacji. Prace trwały tydzień, a ich koszt wyniósł 288 złotych.

- Fotel standardowo wymagał rozbicia na części pierwsze, sklejenia oraz oczyszczenia wszystkich elementów - wylicza Filip Robak. - Potem trzeba było wybawić drewno, a cały stelaż został wykończony politurą. Stelaż tapicerowany oddałem do tapicera, wybierając wzór w pepitkę nawiązującą do epoki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Marina Łuczenko-Szczęsna nie traci nadziei po meczu Polska - Słowacja. "Jestem dumna z mojego kochanego męża"

Jak się ubrać na wesele, by wyglądać modnie i stylowo? "Odchodzi się od bardzo eleganckich kreacji"

Olga Frycz spodziewa się drugiego dziecka. Zdradziła już płeć i imię. "Samodzielnego macierzyństwa nie obawiam się wcale"

Autor: Adam Barabasz

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Pozostałe wiadomości