Dom

Malowanie sufitu – fachowy poradnik. Jak przygotować sufit i co robić krok po kroku?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Keep It 100/Getty ImagesMalowanie sufitu

Remonty są różne. Jedne wymagają zdzierania tapet, zdejmowania podłóg i cekolowania ścian, inne natomiast polegają wyłącznie na kosmetycznym odświeżeniu pomieszczenia. W przypadku każdego z nich istotną czynnością okazuje się malowanie sufitu. Niektórzy żyją w przekonaniu, że to, jak wygląda sufit, nie ma większego znaczenia. W końcu kto będzie mu się przyglądał? Trzeba jednak mieć świadomość, że źle pomalowany sufit zauważy dowolna osoba, która wejdzie do odnowionego pokoju.

Malowania sufitu może się podjąć każdy, jednak bez odpowiedniej wiedzy bardzo łatwo popełnić błąd i zepsuć całą aranżację przez pozornie mało ważny szczegół. Aby pomalować sufit bez smug, warto skorzystać z porad bardziej doświadczonych osób. Stosując się do wskazówek dotyczących malowania sufitu i ścian, unikniemy niedoróbek i potknięć, które będzie trzeba później naprawiać.

Zobacz wideo: HGTV: Jak przyklejać sztukaterie do ścian i sufitu?

HGTV: Jak przyklejać sztukaterie do ściany i sufitu?
HGTV: Jak przyklejać sztukaterie do ściany i sufitu?
HGTV

Malowanie sufitu – jak się przygotować i ile to kosztuje?

Ile kosztuje malowanie sufitu, jeśli zrobimy to sami? Żeby to obliczyć, trzeba zsumować koszty poszczególnych narzędzi oraz farby. Na pewno należy zaopatrzyć się w wałek do malowania oraz zestaw kilku pędzli – to wydatek około 50 złotych. Warto też pomyśleć o folii ochronnej, którą zabezpiecza się sprzęty i meble w trakcie malowania (cena jednego opakowania folii o wymiarach 4 x 12 metrów wynosi około 20 złotych). Prawdopodobnie przyda się również taśma malarska, za którą zapłacimy nie więcej niż 15 złotych. Trzeba też pamiętać o farbie, której cena różni się w zależności od rodzaju (najczęściej używa się farb lateksowych lub akrylowych). Zwykłe farby akrylowe kosztują około 8 złotych za litr, natomiast farby lateksowe to już koszt około 25 złotych za taką samą ilość. Przydatne okaże się też najprostsze mieszadełko do farby (czasem można je dostać nawet za 5 złotych).

Do malowania sufitu zazwyczaj używa się jasnej farby. Zdecydowanie najpopularniejszym kolorem jest biały, choć zdarza się też kremowy lub jasnoszary. Polecane są farby matowe, ponieważ w mniejszym stopniu odbijają światło. Zanim przejdziemy do malowania sufitu wałkiem krok po kroku, najpierw trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Przede wszystkim należy odkręcić wszystkie przytwierdzone tam elementy, na przykład oświetlenie. Warto zacząć od usunięcia warstwy starej, łuszczącej się farby. Trzeba też usunąć wszelkie plamy po zalaniach, pleśni lub grzybach. Jeśli na powierzchni sufity pojawiły się ubytki albo nierówności, wskazane jest nałożenie masy szpachlowej i jej przeszlifowanie.

Malowanie sufitu – porady krok po kroku

Najlepiej zacząć malowanie sufitu równolegle do okna, ponieważ w pierwszej kolejności powinno się pokryć farbą narożnik. Jeśli malujemy sufit w pomieszczeniu bez okien, trzeba zacząć od fragmentu znajdującego się w pobliżu innego źródła światła, na przykład drzwi wejściowych. Żeby uniknąć pobrudzenia farbą ściany przy suficie, a przy tym uzyskać równą linię, warto przykleić taśmę malarską, co z pewnością ułatwi nam pracę. Krawędzie między ścianą a sufitem należy malować za pomocą niewielkiego pędzelka. Do wygładzenia ewentualnych smug można wykorzystać mały wałek o szerokości nie większej niż 10 centymetrów. Do malowania pozostałej powierzchni sufitu najlepiej użyć szerokiego wałka.

Malowanie sufitu wałkiem pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu. Co więcej, ułatwi równomierne pokrycie farbą całej malowanej powierzchni. Trzeba jednak pamiętać, by przed nałożeniem farby na wałek najpierw lekko go zmoczyć, a następnie bardzo dobrze wycisnąć. W przeciwnym razie nie uzyska się odpowiedniego efektu, a cała farba spłynie i będzie kapać na wszystko poniżej. Najwygodniejszym wyborem okaże się wałek, którego długość mieści się w przedziale od 15 do 22 centymetrów. Długość runa na wałku powinna natomiast mieć co najmniej centymetr, ale wszystko zależy od chropowatości sufitu (do bardziej chropowatych powierzchni powinno się dobierać wałki z dłuższym runem).

Farbę należy rozprowadzać równoległymi pasami, dzięki czemu łatwiejsze będzie malowanie sufitu bez smug. Powinniśmy zacząć od tej krawędzi sufitu, która jest najlepiej oświetlona (czyli właśnie od okna), a skończyć na najciemniejszej. Poszczególne pasy trzeba nakładać tuż obok siebie, żeby nie zostawały przerwy. Warto jednak pamiętać, by poszczególne warstwy farby nanosić ostrożnie, a każdą następną nakładać wtedy, gdy wyschnie już poprzednia. Czas schnięcia różni się w zależności od użytej farby. Zwykle jest podawany orientacyjnie na opakowaniu. Po malowaniu sufitu trzeba posprzątać i odczekać, aż farba wyschnie.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Keep It 100/Getty Images

Pozostałe wiadomości