Dom

Urządzanie łazienki - skąd czerpać inspiracje i pomysły na wystrój?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk

Przyjemnie jest urządzać łazienkę, przynajmniej do czasu, gdy polega to tylko na szukaniu inspiracji. Gdy trzeba zająć się znalezieniem miejsca na niezbędne sprzęty, robi się nieco trudniej, ale tak naprawdę aranżacyjny sukces da się osiągnąć, gdy znajdziemy trafiony pomysł na łazienkę.

Pierwsze, czego warto szukać, to wnętrz, które nam się podobają. Nie patrzmy na razie na to, czy duża czy mała, z oknem czy bez, ważne, by była to ładna łazienka. Wybierajmy różnorodne stylistycznie inspiracje. Łazienki utrzymane w modnych stylach, ale też awangardowe czy stylizowane na dawne. Nie chodzi o to, by od razu realizować pomysły, ale raczej sprawdzić, co się nam najbardziej podoba. Może się okazać, że wybrane zdjęcia łączy jakiś pomysł na łazienkę, np. charakterystyczne rozwiązanie, element oświetlenia czy rozplanowania przestrzeni. A może piękne łazienki mają podobną kolorystykę? To wszystko ważne szczegóły, które przybliżą nas do urządzenia własnej łazienki z pomysłem. Bo znalezione w sieci lub w pismach wnętrzarskich modne łazienki trzeba przełożyć na metraż i warunki panujące w naszej.

Dobry pomysł na łazienkę

Może to być pojedynczy detal, np. kawałek ściany pokrytej dekoracyjnym tynkiem, charakterystyczny wzór kafelków, który powtarza grafika do łazienki albo dekoracyjne elementy, których tło stanowi neutralny wystrój łazienki. Pomysły warto zebrać i przemyśleć. Ocenić trzeba nie tylko ich wartość przy stylizacji łazienki, ale też względy praktyczne. Weźmy na przykład otoczaki, chętnie używane w aranżacjach jako pomysł na łazienkę. Mozaiki z polnymi kamieniami pięknie wyglądają na ścianach i posadzkach, np. w kabinie prysznicowej. Ale jeśli nie mamy wanny, a z kabiny będą korzystać także dzieci, śliskie kamienie nie będą dobrym wyborem.

Warto też poszukać informacji, ile będzie kosztowała realizacja pomysłów. Jeśli naszym celem jest tania łazienka, nie warto porywać się na dekoracje poza ustalonym zasięgiem finansowym.

Zobacz wideo: Luksusowa toaleta

Luksusowa toaleta
Luksusowa toaleta Źródło: Dzień Dobry TVN

Narysuj plan łazienki

Czasami mamy własny pomysł na dekorację łazienki, ale interesuje nas pomysł na łazienkę wygodną. Wówczas poszukiwania warto zacząć od narysowania planu naszej łazienki. Nanosimy na niego wszystkie ważne elementy - drzwi, okno, grzejnik, podejścia wodno-kanalizacyjne. Warto też wyciąć (w skali) urządzenia łazienkowe: wannę, kabinę, sedes, umywalkę. Będziemy mogli przymierzać je i sprawdzać, czy to, co widzimy na zdjęciach, uda się zrealizować. Czasem trudno jest to ocenić na podstawie płaskiego rysunku, wtedy pomysł na wnętrze łazienki można sprawdzić w trójwymiarze. Przydadzą się do tego celu kartonowe pudełka, które ustawimy zgodnie z tym, co prezentuje zdjęcie. Dzięki temu można ocenić, czy sprzęty się zmieszczą i na ile łazienka będzie ergonomiczna. To szczególnie ważne, gdy szukamy pomysłu na małe łazienki (za małe uchodzą łazienki 3 m kw.-4 m kw., łazienka 5 m kw. to już wnętrze duże).

Eleganckie łazienki - kafelki

Inspiracji do urządzenia łazienki można też poszukiwać u producentów płytek. W grę wchodzi raczej dekoracja łazienki, rzadziej pomysł na jej urządzenie. To dlatego, że zwykle kolekcje kafelków prezentowane są na zdjęciach dużych łazienek, w których nie trzeba szukać patentów na zmieszczenie wszystkich sprzętów. Zaletą producenckich aranżacji jest to, że możemy się zorientować, jak wyglądają modne łazienki, jakie obowiązujące trendy w formatach kafelków i sposoby ich układania. Takie gotowe łazienki fotografowane przez producentów ceramiki łazienkowej to także swego rodzaju ściągawka dla tych, którzy chcą ułatwić sobie urządzanie łazienki. Wystarczy kupić konkretne, użyte do stworzenia aranżacji, kafelki na ścianę i podłogę, by uzyskać podobnie efektowny wystrój łazienki.

Obejrzyj ekskluzywne łazienki

Jeśli mniej interesuje nas metraż, a bardziej piękne łazienki, inspiracji można szukać u producentów białego montażu i armatury. Często udostępniają oni zdjęcia wnętrz zaprojektowanych przy użyciu ich produktów, a znajdujących się w eleganckich hotelach, ośrodkach SPA czy apartamentach. To eleganckie łazienki z wyższej półki. Tu warto przyjrzeć się detalom - materiałom wykończeniowym i ich - często nietypowemu - wykorzystaniu, użyciu światła, które nie tylko kształtuje wnętrze łazienki, ale też tworzy jej klimat.

Znajdź ciekawe łazienki

Sieć jest bogatym źródłem inspiracji. Warto szukać łazienek, którymi chwalą się ich projektanci. Można je znaleźć na blogach pracowni architektonicznych albo prowadzonych przez ludzi budujących i urządzających. Największa zaleta to rozmaitość - znajdziemy tu małe i duże łazienki w bloku, łazienki w domu. Na blogach i stronach są zarówno pomysły na wystrój łazienki, jak i na jej urządzenie. Łazienki z realnie istniejących domów i mieszkań zdecydowanie łatwiej przełożyć na nasze wnętrza niż katalogowe zdjęcia.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Martin Barraud/Getty Images

Pozostałe wiadomości