Dom

Kojec domowy dla psa – kiedy warto o nim pomyśleć? Jaki wybrać?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Psy w kojcu

Kojec dla psa w domu łączy funkcje odpoczynku i bezpieczeństwa. Warto wprowadzić go do mieszkania już na wczesnym etapie życia psa. Spełnia swoje zadanie szczególnie w przypadku niesfornych szczeniaków. Chroni samego psa i otoczenie. Najpopularniejsza jest klatka kennelowa dla psa. Jak wybrać dobry kojec dla psa do mieszkania?

Posiadanie psa w domu, szczególnie w jego pierwszym etapie rozwoju, może wiązać się ze stratami, jakie zostawia za sobą nieokiełznany szczeniak. Poznaje teren, bawi się, wyraża swoje niezadowolenie – powodów niszczenia mebli i akcesoriów jest wiele. Chociaż zdania w tej kwestii są podzielone, to wielu właścicieli decyduje się na kojec dla psa do mieszkania.

Kojce dla psów do domu – jak wybrać?

Rynek akcesoriów dla zwierząt oferuje szeroki wachlarz kojców dla psów w różnej formie. Wybór zależy przede wszystkim od celu, jaki chcemy uzyskać, ale też charakteru i wielkości psa. Do wyboru właściciele czworonogów mają np. kojce wykonane z materiałów i przypominające namioty, bramki odgradzające konkretne przejścia, schody itd. oraz metalowe klatki. Wybór konkretnego kojca jest kwestią indywidualną, bardziej istotne są jego właściwości techniczne. Klatka musi być dobrana do wielkości psa, który powinien w niej swobodnie stać i poruszać się. Jej szczeble powinny mieć rozstaw uniemożliwiający przeciśnięcie się pupila. Materiał, z którego kojec jest wykonany, powinien być odporny na gryzienie. Nie może być również wykonany z materiału, który pies może pogryźć i połknąć.

Zobacz wideo: Czym nie karmić psa?

Czym nie karmić psa?
Czym nie karmić psa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jeśli kojec ma spełniać funkcje wypoczynkowe i ma być tym samym azylem psa, dobrze jest wybrać te wykonane z materiału. Kojec przypominający namiot pozwoli psu zaszyć się we własnym kącie, w ciszy i spokoju. Natomiast klatka kennelowa dla psa to opcja dla właścicieli szukających miejsca ochronnego dla psa, które spełniałoby funkcje bezpieczeństwa i tymczasowego odgrodzenia go od reszty mieszkania.

Kojec domowy dla psa – czyszczenie

Jeśli zdecydowaliśmy się się na wybór kojca dla psa, pamiętać trzeba by o niego dbać. Nawet jeśli jego podłoże nie jest niczym wyścielone, a on sama utrzymany jest w minimalistycznym stylu, jest to rzecz, na której zbierają się bakterie. Powinien być regularnie czyszczony, podobnie jak legowiska pupila. Najlepsze do czyszczenia jest antybakteryjne mydło i ciepła woda. Pamiętać trzeba, by dobrze spłukać środki czyszczące, gdyż pozostawione i niewypłukane mogą zaszkodzić psu.

Ważna jest również kontrola bezpieczeństwa kojca, trzeba się upewnić, czy nie wystają z niego ostre elementy, o które zwierzę mogłoby się skaleczyć. Jeśli kojec się zużyje, podobnie jak legowisko, to wymienia się go na nowy. To nie tylko bezpieczeństwo dla Twojego mieszkania, ale również dla zwierzęcia.

Kojec domowy dla psa – jak poprawnie go używać?

Zasady poprawnego używania kojca:

  • nigdy nie zamyka się psa w kojcu za karę. Przebywanie w klatce powinno kojarzyć się psu z bezpieczeństwem. Nawet jeśli trzeba zamknąć jego bramkę, np. podczas przyjęcia, nie wolno zapominać o kontakcie z psem. Powinno się go głaskać, przypominać o sobie, aby zwierzę czuło, że nic złego nie zrobiło, a jego pobyt w zamkniętej klatce jest tylko przejściowy,
  • jeśli planuje się klatkę u siebie w domu, zadbać trzeba o to, by przyzwyczaić do niej psa od małego. Jeśli jako szczeniak nauczy się poprawnego z niej korzystania, w sytuacjach wyjątkowych sam do niej wejdzie,
  • powinien być dostosowany do rozmiarów psa. Zwierzę powinno się w nim swobodnie poruszać,
  • zadbać o wnętrze klatki – włożyć do środka posłanie, jego ulubione zabawki. Jeśli trzeba, zasłonić jedną ze ścianek,
  • nie wolno stawiać kojca obok kaloryfera i okna.

Domowy kojec dla psa – kiedy jest to dobre rozwiązanie?

Wśród wielu właścicieli wzbudza mieszane uczucia. Jest jednak grono, które wybiera go, podkreślając jego zalety. Najczęściej wykorzystywany jest w sytuacjach kryzysowych, kiedy dla bezpieczeństwa otoczenia i psa wolimy go bezpiecznie odizolować:

  • kojec dla psa w domu sprawdza się w przypadku psów, które mają problem z zaakceptowaniem obcych osób w domu. To dobre rozwiązanie podczas przyjęcia lub spotkania z osobami, których pies nie zna lub nie akceptuje. Działa to również w drugą stronę, kiedy wśród naszych znajomych są osoby, które boją się psów,
  • kojec to skuteczne rozwiązanie, kiedy w domu przebywają małe dzieci, do których pies nie jest przyzwyczajony. Ogrodzenie daje poczucie bezpieczeństwa zarówno dzieciom, jak i rodzicom, trzymając zwierzę w bezpiecznej odległości
  • kojec dla szczeniaka do domu to często wybierane akcesoria dla właścicieli niesfornych i nieokiełznanych maluchów, które dopiero poznają teren i czasami dają ponieść się emocjom, niszcząc przedmioty i meble,
  • ogrodzenie dla psa do domu sprawdza się w momencie, kiedy pies nie toleruje wychodzenia swoich właścicieli i niezadowolenie to demonstruje, robiąc szkody w mieszkaniu.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Liudmila Chernetska/Getty Images

Pozostałe wiadomości