Dom

Kliker dla psa - na czym polega jego działanie?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Boris Zhitkov/Getty ImagesJak szkolić psa?

Kliker dla psa wykorzystywany jest w celach szkoleniowych. Za jego pomocą zwraca się uwagę zwierzęcia na dobrze wykonaną czynność. To polecana przez behawiorystów metoda, którą można stosować u wszystkich psów, bez względu na wiek i rasę.

Jednym ze sposobów szkolenia zwierząt jest warunkowanie instrumentalne. Uczenie i modyfikowanie zachowania odbywa się poprzez stosowanie systemu kar i nagród. Bodziec wzmacniający lub karzący musi pojawić się natychmiast po wystąpieniu danego czynu. Szkolenie psa klikerem na na celu podkreślanie wyłącznie pozytywnych zachowań. Nie jest to skomplikowana metoda, a przynosi bardzo dobre efekty.

Co to jest kliker dla psa?

Kliker dla psa to niewielkie urządzenie z metalową blaszką pośrodku lub przyciskiem. Po jego naciśnięciu słychać charakterystyczne, krótkie kliknięcie. W przeciwieństwie do pochwały słownej, dźwięk klikera za każdym razem jest taki sam, dlatego zwierzę łatwo go rozpozna i skojarzy.

Urządzenie można kupić w każdym sklepie zoologicznym. Ile kosztuje kliker dla psa? W zależności od modelu i dodatkowych akcesoriów cena wynosi 6-20 zł. Warto wybrać taki, który ma breloczek lub inną zawieszkę, aby łatwo przymocować go do smyczy lub kluczy i mieć zawsze przy sobie.

Za twórcę metody klikerowej uznaje się amerykańskiego psychologa B.F. Skinnera. Wraz ze swoimi studentami, zajmował się szkoleniem psów za pomocą nagród i pozytywnych skojarzeń. Następnie jako wzmocnienia używali dźwięku, dzięki czemu wyszkolili 140 gatunków zwierząt. Kliker dla psa zaczął być używany do w latach 90. XX wieku i jest dzisiaj jednym z najpopularniejszych narzędzi do tresury.

Jak używać klikera dla psa?

Działanie klikera dla psa opiera się na znanym eksperymencie Pawłowa, który przed podaniem zwierzęciu jedzenia naciskał dzwonek. Po jakimś czasie pies ślinił się na sam dźwięk, nawet jeśli nie otrzymywał już pokarmu. Jest to tak zwane warunkowanie.

Kliker działa podobnie. Pies wykonuje jakąś czynność, słyszy charakterystyczne kliknięcie, a następnie otrzymuje nagrodę w postaci smakołyku. Po kilku razach pupil zaczyna rozumieć, że dźwięk klikera oznacza poprawne zachowanie, a tym samym nagrodę. Dlatego zaczyna spełniać oczekiwania właściciela, ponieważ jest to dla niego opłacalne.

Szkolenie psa klikerem wymaga od właściciela odpowiedzialności, cierpliwości, systematyczności i konsekwencji. Kliknięcie powinno pojawiać się tylko wtedy, gdy pupil wykona dobrze jakąś czynność, a na początku treningu po każdym dźwięku musi otrzymać smakołyk. Nie można oszukiwać psa i klikać bez wręczenia nagrody. Po pewnym czasie wystarczy samo usłyszenie kliknięcia, aby pupil spełnił oczekiwanie właściciela. W zamian za to będzie mógł zostać wynagrodzony po zakończeniu szkolenia zabawą, pieszczotami, spacerem do parku lub inną rzeczą, która sprawi mu przyjemność.

To narzędzie dobrze sprawdza się w sytuacji, kiedy właściciel chce nauczyć psa wykonywania jakiejś złożonej czynności i nie ma możliwości nagradzania pupila słownie lub gestem po wykonaniu każdego etapu. Kliknięcie jest szybkie, krótkie oraz stanowi dla czworonoga jasny, pozytywny sygnał i zachętę do dalszego działania.

Kliker do tresury

Pierwszym krokiem jest wypracowanie u psa skojarzenia, że po usłyszeniu kliknięcia otrzymuje przysmak w nagrodę. Zwierzę musi być pewne, że za chwilę zostanie nagrodzone. Można ćwiczyć to bez wydawania poleceń. Następnie właściciel powinien wymagać wykonania prostych poleceń, na przykład zawołać pupila, a gdy ten zareaguje, użyć klikera i wręczyć przysmak.

Kliknięcie powinno nastąpić natychmiast po wykonaniu przez psa czynności. Jeżeli dźwięk pojawi się zbyt wcześnie lub z opóźnieniem, pies może nie skojarzyć go z daną czynnością. Szkolenia powinny być krótkie, ale częste. W trakcie jednej sesji nie należy przemęczać czworonoga. Trening powinien kojarzyć mu się z przyjemnością i czasem, który może spędzić ze swoim właścicielem.

Kiedy pies rozumie już działanie klikera i wie, że dźwięk oznacza pochwałę, można rozpocząć naukę bardziej skomplikowanych i złożonych sztuczek. Należy podzielić je na etapy i po poprawnym wykonaniu każdego z nich klikać, aby zwierzę wiedziało, że postępuje dobrze. Przykładem może być chęć nauczenia psa wchodzenia na matę i siadania na niej. Najpierw trzeba wynagrodzić samo spojrzenie w jej kierunku, następnie zbliżenie się do niej, położenie na niej łapy, stanięcie na niej wszystkimi łapami i siad. Na jedną sztuczkę składa się niekiedy kilka lub kilkanaście kliknięć.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak zaprzyjaźnić ze sobą zwierzęta?

Jak zaprzyjaźnić ze sobą zwierzaki?
Jak zaprzyjaźnić ze sobą zwierzaki?
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Boris Zhitkov/Getty Images

Pozostałe wiadomości