Dom

Klatka dla fretki – jaka powinna być i jak ją wyposażyć?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
JuergenBosse/Getty ImagesKlatka dla fretki

Fretki to zwierzęta bardzo przyjazne i kontaktowe, ale równie żywiołowe i psotne. Kiedy chodzą po domu, trzeba ich nieustannie pilnować, żeby nie zrobiły sobie krzywdy. Podczas nieobecności lub snu opiekuna przyda się przestronna i dobrze wyposażona klatka dla fretki.

Jeszcze do niedawna fretki były hodowane wyłącznie w celu pozyskiwania futra. W ostatniej dekadzie XX wieku ich popularność jako zwierząt towarzyszących znacząco wzrosła i obecnie są obok psów i kotów najczęstszymi pupilami domowymi. Klatka dla fretki to istotny element wyprawki, choć nie jest to zwierzę wyłącznie klatkowe – swobodny wybieg jest w ich wypadku koniecznością.

Klatka dla fretki – wymiary

Fretki to drapieżniki, które, wbrew pozorom, nie należą do najmniejszych zwierząt. Trzeba mieć to na uwadze, wybierając klatkę. Dorosłe samice osiągają długość ciała do 36 cm, a samce – do 41 cm, do tego należy doliczyć jeszcze długi ogon, który ma ok. 10 cm. Duże osobniki mogą mieć nawet ponad 70 cm z ogonem. Klatka dla fretki musi mieć takie wymiary, aby zwierzak mógł się w niej swobodnie obracać i poruszać. Nawet jeśli fretka przez większość dnia może chodzić po mieszkaniu, to jednak przez tę część doby, którą spędza w klatce, również nie powinna czuć się skrępowana. W związku z tym szacuje się, że minimalne wymiary klatki dla jednej fretki to:

  • wysokość: 150 cm
  • szerokość: 80 cm
  • długość: 80 cm

Jeśli w klatce ma przebywać więcej niż jeden osobnik, jej wymiary powinny być większe, przy trzech fretkach powinny wynosić:

  • wysokość: 150 cm
  • szerokość: 120 cm
  • długość: 80-120 cm

W przypadku fretek sprawdzają się klatki piętrowe, ale trzeba zwrócić uwagę na to, aby półki były stabilne. Ważne są także odstępy między prętami – nie mogą być większe niż 2 cm. Dla wygody opiekuna lepiej, żeby pręty były ułożone pionowo. Fretki, domagając się wyjścia z klatki, pocierają łapkami jej druty – przy ułożeniu poziomym robią zdecydowanie więcej hałasu, zwłaszcza nocą. Oczywiście problem ten zmniejsza się, gdy fretka ma możliwość swobodnego wybiegania się po mieszkaniu. Drzwiczki do klatki powinny być duże – o minimalnych wymiarach 29x36 cm, i umieszczone na dole – maksymalnie 15 cm nad podłogą, aby fretka mogła sama wychodzić z klatki i do niej wracać. Zejście po drabince czy rampie tworzonej z drzwiczek nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ stwarza zagrożenie okaleczenia, zwłaszcza dla samców, które mogą zahaczać prąciem o pręty drabinki. Należy także zadbać o odpowiednie zabezpieczenie klatki dla fretek przed otwarciem jej przez zwierzęta. Fretki są bardzo sprytne i z powodzeniem radzą sobie z większością zamków. W niektórych przypadkach sprawdzają się zamki na skoble. Przy bardziej upartych osobnikach trzeba pomyśleć o zabezpieczeniach, które stosuje się w przypadku dzieci lub o kłódce. Sprzątanie klatki znacząco ułatwia wysuwane dno.

Zobacz wideo: Pupil w domu – twój osobisty lekarz

Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Dzień Dobry TVN

Akcesoria dla fretki – jakie wybrać do klatki?

Do podstawowego wyposażenia klatki dla fretki należą:

  • miska na jedzenie;
  • miska na wodę lub poidło;
  • kuweta dla fretki.

Sprawdzą się również akcesoria wykorzystywane dla kotów, w tym również koci żwirek, przy czym trzeba zwrócić uwagę, żeby się nie pylił, ponieważ fretka ma delikatny układ oddechowy. Ściółka w klatce nie jest potrzebna, przyda się natomiast polarowy kocyk oraz domek dla fretki . W tym przypadku również można wykorzystać kocie budki – fretki uwielbiają spać w przytulnych, zabudowanych legowiskach. Oprócz półek, które są wykorzystywane przez zwierzęta zarówno do zabawy, jak i wypoczynku, warto zakupić także hamak dla fretki mocowany do klatki. Fretki bardzo lubią się bawić i w tym celu korzystają ze wszystkiego, co wpadnie im w łapki. Podczas dłuższych pobytów w klatce pupilowi można zostawiać zabawki, żeby się nie nudził. Jednak z założenia woliera dla fretki powinna jej służyć głównie do spania. Trzymanie tego zwierzaka przez większą część doby w zamknięciu źle wpływa na jego zdrowie psychiczne i fizyczne.

Zabawki dla fretki

Wyposażenie dla fretki musi obejmować także zabawki. Jest to bardzo ważne nie tylko dla zwierzaka, ale również jego opiekuna. Jeśli fretka nie ma swoich zabawek, wykazuje większe zainteresowanie rzeczami człowieka. Oczywiście pewnych zniszczeń w domu i tak nie da się uniknąć, wszak fretka to zwierzę bardzo żywiołowe, niemniej – im więcej poświęcimy jej czasu, tym jej skłonność do psot powinna być mniejsza. Jakie zabawki dla fretki najlepiej kupować? Idealnie sprawdzą się te przeznaczone dla kociąt – zarówno wymagające interakcji z człowiekiem, np. wędki, jak i kolorowe piłeczki z dzwoneczkami czy kocimiętką. Fretki, podobnie jak koty, są wrażliwe na zapach kocimiętki – działa ona na nie rozluźniająco i odstresowująco. Warto zainwestować także w materiałowy tunel do zabawy – pupil na pewno go doceni.

Fretki z pewnością nie są zwierzętami, które powinny większość czasu spędzać w klatce. Jednak klatka zdecydowanie się przydaje – fretka jest w niej bezpieczna, a my możemy mieć pewność, że nie zrobi sobie krzywdy podczas naszej nieobecności.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: JuergenBosse/Getty Images

Pozostałe wiadomości