Dom

Kiedy wykonywać opryski roślin? Poznaj nasze sposoby

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
osoba opryskująca rośliny domowe

Opryski to prosty zabieg rozpylania wybranej substancji na rośliny. Pełni różne funkcje – chroni przed działaniem szkodników i rozwojem chorób, a opryski przeciw kleszczom pomagają zmniejszyć ryzyko występowania tego groźnego pasożyta na użytkowanym przez nas obszarze.

Opryski drzew, szczególnie tych owocowych, są najczęściej stosowanym zabiegiem ochronnym. Mogą się kojarzyć z rozpylaniem wyłącznie chemicznych preparatów, ale są także naturalne opryski z wykorzystaniem składników o pochodzeniu roślinnym. Są one wymagane szczególnie w uprawie produktów ekologicznych.

Opryski – kiedy stosować?

Opryski to jeden z podstawowych elementów walki z szkodnikami lub chorobami, które niszczą uprawiane przez nas rośliny. Tylko właściwe zabezpieczenie drzew i krzewów sprawi, że pojawiające się w czasie kwitnienia zagrożenia wyrządzają mniej szkód. Wiele osób decyduje się na rozpylenie preparatów zmniejszających ilość uprzykrzających życie owadów.

Opryski przeciw kleszczom czy komarom sprawiają, że są one mniej uciążliwe. Ograniczenie liczebności tych pasożytów i owadów jest ważne dla zdrowia. Kleszcze przenoszą groźne choroby, a komary mogą wywołać poważne reakcje skórne. Opryski drzew, szczególnie w przypadku odmian owocowych, stosuje się w celu ochrony przed działaniem szkodników i roślin. Dzięki nim drzewo jest bardziej odporne podczas wzrostu, a straty w plonach są mniejsze.

Naturalne opryski

Naturalne opryski niestety wykazują na ogół mniejszą skuteczność niż preparaty chemiczne, jednak pod względem naszego zdrowia są niezaprzeczalnie lepszym rozwiązaniem. Korzystanie z substancji o pochodzeniu roślinnym jest korzystne także dla środowiska naturalnego. Warto stosować opryski ekologiczne na samym początku a dopiero, gdy ich działanie nie jest wystarczająco mocne, sięgnąć po profesjonalne środki. Nie zawsze można stosować chemiczne preparaty. Opryskiwanie oparte na naturalnych składnikach jest wymagane szczególnie w przypadku upraw ekologicznych.

Naturalne opryski są stosowane w różnych sytuacjach. Przykładem takiego zabiegu jest stosowanie oleju parafinowego na szkodniki takie jak przędziorek (działa też napar z cebuli) czy misecznik, naparu z czosnku na mączniaka, odwaru z rumianku lub skrzypu polnego na choroby grzybowe czy wyciągu z czarnego bzu na mszyce i gąsienice.

Kiedy je wykonywać? Jesienne i wiosenne opryski

Opryski stosuje się w różnych terminach. Zależy to od problemu, na jaki preparat ma zadziałać lub od czasu kwitnienia rośliny. Najczęściej stosuje się opryski wiosenne. Mają one na celu wczesną ochronę roślin jeszcze przed wzrostem i rozwojem szkodników czy chorób. Wiosenne opryski w ogrodzie zwykle przeprowadza się na przełomie lutego i marca, gdy drzewa i krzewy nie wykształciły jeszcze liści.

Opryski jesienne są równie ważne jak rozpylanie preparatów przed wiosną. Na jesieni panują warunki sprzyjające rozwojowi różnych chorób (duża wilgotność – częste deszcze), a dzięki opryskom rośliny będą zabezpieczone. Opryskiwanie roślin w okresie października i listopada przygotowuje drzewa i krzewy do wymagającej pory zimowej oraz zmniejsza prawdopodobieństwo ataku szkodników czy schorzeń w kolejnym sezonie. W tym czasie można także wykonywać opryski roślin doniczkowych i domowych.

Opryski – o czym warto pamiętać?

Chcąc zabezpieczyć rośliny przed zniszczeniem lub zmniejszeniem plonów, trzeba wiedzieć, jak prawidłowo stosować opryski. Warto mieć świadomość następujących kwestii:

  • Opryski a pszczoły – jest to zagadnienie bardzo ważne, ponieważ niewłaściwie przeprowadzone opryski powodują śmierć pszczół, a to z kolei bardzo niekorzystnie wpływa na cały ekosystem. Stosując opryski, w jakich godzinach należy je wykonywać? Najlepszy czas na opryski jest od godzin wieczornych (po 20) do godzin wczesnoporannych (do 4 rano), gdy pszczoły nie pracują i nie zapylają roślin.
  • Opryski w sadzie powinno się wykonywać w dzień, w którym nie świeci słońce, ale też nie ma deszczu. Idealne warunki to bezwietrzna, lekko zachmurzona pogoda.
  • Przeprowadzając opryski w ogrodzie trzeba wziąć pod uwagę temperaturę. Mocne promienie słoneczne mogłyby wywołać poparzenia rośliny, a zbyt niska temperatura sprawi, że niektóre preparaty wykażą mniejszą skuteczność.
  • Stosując zabiegi ochronne wiele osób zastanawia się, czy można opryskiwać drzewa w czasie kwitnienia. Niekiedy ochrona w takim czasie jest wręcz wskazana, tak jak w przypadku gruszy i jabłoni (ochrona przed brunatną zgnilizną) czy czereśni i wiśni (ochrona przed rakiem bakteryjnym).
  • Opryski na działce nie mogą być przeprowadzane w czasie deszczu, ponieważ nałożony preparat szybko się zmyje i stanie się mniej skuteczny (będzie wymagać ponownego oprysku).
  • Jeśli chodzi o opryski w sadzie, terminy poszczególnych zabiegów zależą od odmiany rośliny i okresu wzrostu. Niektóre rodzaje zabezpiecza się w okresie bezlistnym, np. brzoskwinię, inne w czasie pierwszych liści, kwitnienia oraz po zbiorach np. jabłoń i gruszę.
  • Stosując opryski ogrodnicze trzeba pamiętać, że rozpylony preparat (naturalny bądź chemiczny) musi pokrywać całą powierzchnię gałęzi i pędów, począwszy od pnia aż po same końcówki korony.

Zobacz wideo: Największa winnica w Polsce

Największa winnica w Polsce
Największa winnica w Polsce Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Delmaine Donson/Getty Images

Pozostałe wiadomości