Dom

Kiedy zgodnie z tradycją rozbiera się choinkę? Zbliża się czas pożegnania z bożonarodzeniowymi ozdobami

Dom

Aktualizacja:
Mężczyzna wynosi drzewko choinkowe po świętach

To, kiedy rozbieramy choinkę, zależy przede wszystkim od naszych preferencji i tego, czy drzewko jest sztuczne, czy żywe. Prawo liturgiczne nie podaje konkretnego terminu, do którego należy pozbyć się wszystkich bombek, ozdób i samego drzewka. Wszelkie wymieniane daty są związane z tradycją chrześcijańską.

Ubieranie choinki to zwyczaj, który stał się elementem polskiej tradycji. Początkowo strojenie drzewka wiązało się ze ściśle określonymi zasadami. Nie mogły pojawiać się na nim przypadkowe dekoracje i bombki, każdy wieszany na choince przedmiot miał znaczenie symboliczne. Typowymi ozdobami były ręcznie robione pierniczki, ciastka, jabłka oraz orzechy, a także fragmenty roślin, źdźbła traw, zboża oraz wycięte z bibuły łańcuchy.

Co ciekawe, zwyczaj kupowania i ubierania choinek na święta pojawił się w polskich domach stosunkowo niedawno. Przywędrował z protestanckich Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku. Choć obecnie bożonarodzeniowe drzewko jest tradycją typowo chrześcijańską, zwyczaj strojenia choinki z ludowej kultury pogańskiej. Dla wielu Polaków to ważny symbol świąt, który często pojawia się w domach już na początku grudnia, tuż po Mikołajkach. Niewielu jednak wie, kiedy powinno się rozebrać choinkę. Sprawdź, jaki termin jest najbardziej odpowiedni.

Jaka będzie zima w tym roku?
Jaka będzie zima w tym roku? Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Kiedy rozbiera się choinkę zgodnie z tradycją?

W wielu rodzinach drzewko bożonarodzeniowe stroi się kilka dni przed Wigilią, niektórzy jednak decydują się na ozdabianie go już w pierwsze zimowe święto, czyli Mikołajki. Niezależnie od tego, czy choinka jest żywa, czy sztuczna, zgodnie z tradycją powinna pojawić się w domu najpóźniej 24 grudnia. Problem stanowi natomiast ustalenie terminu, w którym należy ją rozebrać i wynieść z domu.

Pierwszą odpowiednią chwilą na pozbycie się drzewka jest święto Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia. To odpowiednia data zwłaszcza w przypadku choinek żywych, które pojawiły się w domu na długo przed Bożym Narodzeniem.

Drugim terminem, który często uznaje się za odpowiedni czas na spakowanie ozdób i wyniesienie drzewka bożonarodzeniowego jest Niedziela Chrztu Pańskiego, czyli pierwsza niedziela po 6 stycznia. Większość żywych choinek już nie wygląda wtedy zbyt atrakcyjnie, a igły zaczynają dość intensywnie opadać.

Ostatnią odpowiednią datą jest Święto Ofiarowania Pańskiego obchodzone 2 lutego. To dzień, w którym drzewko bożonarodzeniowe znika również z placu w Watykanie.

Choinka – jak rozebrać żywe drzewko?

Z choinki umieszczonej w stojaku trzeba najpierw wylać wodę. W przypadku drzewka doniczkowego powinno się usunąć jej ewentualny nadmiar z podstawki.

Bombki, ozdoby, łańcuchy warto przechowywać w oryginalnych opakowaniach – dzięki temu w kolejnych latach łatwiej będzie znaleźć niezbędne elementy do strojenia drzewka. Lampki choinkowe należy ściągać na samym końcu. Dzięki temu się nie poplączą, zapobiegniemy też uszkodzeniu innych dekoracji i stłuczeniu bombek. Warto od razu zacząć je zwijać przy ściąganiu z choinki.

Żywe drzewko można z korzeniami można posadzić. Jeśli ich nie, trzeba w całości wynieść na śmietnik albo pociąć na mniejsze kawałki i wrzucić do kompostu. Igły, które opadły, wystarczy zamieść i wyrzucić.

Rozbieranie choinki sztucznej

Bombki i ozdoby zdjęte ze sztucznej choinki warto włożyć do dobrze zabezpieczonych pudeł. Najlepiej ułożyć je w określonym porządku – na samej górze powinny znajdować się ozdoby, których używa się na początku ubierania drzewka. Dzięki temu za rok strojenie choinki stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Sztuczne drzewko warto schować do oryginalnego opakowania. Po zdjęciu ozdób należy delikatnie opuścić wszystkie gałązki (w razie potrzeby można je również przetrzeć wilgotną szmatką), rozkręcić poszczególne elementy i włożyć do pudła. Taką choinkę warto przechować w piwnicy lub na strychu, aż do następnych świąt Bożego Narodzenia.

Rozbieranie choinki – co zrobić z drzewkiem po świętach?

W przypadku choinki sztucznej, która jest w bardzo dobrym stanie i może nam służyć jeszcze przez długie lata, wystarczy zdjąć z niej wszystkie ozdoby i wynieść do piwnicy lub na strych. Żywe drzewko bez korzeni trzeba natomiast wyrzucić. Nie należy jednak wrzucać go do kontenera wraz z innymi odpadami, tylko położyć je tuż obok. Pracownicy służb komunalnych przewiozą choinkę do miejsca, gdzie składowane są inne drzewa, gałęzie i liście. W ten sposób żywa choinka posłuży za biomasę i zostanie ponownie wykorzystana jako materiał organiczny, m.in. przy wysadzaniu zieleni miejskiej. Osoby posiadające w domu kompostownik mogą zdecydować się na porąbanie drzewka i przetworzenie na kompost, w celu wykorzystania go w ogródku jako nawóz organiczny.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Charlie Roy/Getty Images

Pozostałe wiadomości