Dom

Najpopularniejsze zabawki dla chomika – jakie wybrać?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Paul Starosta/Getty ImagesChomik

Zabawki dla chomika to jeden z podstawowych elementów, który powinny znaleźć się w klatce tego małego zwierzaka. Ich głównym zadaniem jest zaspokajanie potrzeby aktywności fizycznej gryzonia. Ruch jest ważny zarówno ze względu na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne chomika. Im więcej zabawek i atrakcji do dyspozycji, tym lepiej.

Oferta sklepów zoologicznych, jeśli chodzi o zabawki dla chomika, jest imponująca. Ważne, aby wybierać produkty, które jak najlepiej odpowiadają potrzebom gryzoni oraz są dla nich w pełni bezpieczne. Wielkość zabawek musi być dostosowana do gatunku chomika.

Dlaczego chomik potrzebuje zabawek?

Żyjąc w naturalnych warunkach, chomiki codziennie podejmują aktywność, aby znaleźć pożywienie i bezpieczną kryjówkę, nieraz muszą także uciekać przed drapieżnikami. W związku z tym jedną z ich podstawowych czynności jest ruch. Chomiki uwielbiają biegać, gryźć, kopać w podłożu i wykopywać tunele, które – w razie potrzeby – mogą stać się dla nich bezpiecznym schronieniem. Chomiki hodowlane, żyjące w klatkach, nie mają możliwości innego zrealizowania swoich potrzeb, jak właśnie poprzez zabawki. Odpowiedzialny opiekun powinien zadbać o to, aby zwierzę mogło żyć w jego domu w zgodzie ze swoją naturą. Zabawki dla chomika są nie lada atrakcją w klatce. Zapewniają gryzoniowi możliwość realizowania naturalnych potrzeb. Powinny być tak dobrane, aby chomik mógł podejmować różne formy aktywności – bieganie, skakanie, wspinanie się, gryzienie czy drapanie. Jeśli zwierzę nie ma takich możliwości, odbija się to negatywnie na jego zdrowiu fizycznym, psychicznym i zachowaniach behawioralnych. Chomiki pozbawione ruchu mogą wykazywać agresję i niechęć do człowieka. Zabawki dla chomików dżungarskich są bardzo istotne, ponieważ jest to gatunek cechujący się największą aktywnością.

Kołowrotek dla chomika – zabawka najważniejsza

Bardzo ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu chomika spełnia kołowrotek, czyli kółko, w którym gryzoń może biegać. To jedna z ulubionych form rozrywki tych małych gryzoni. Bieganie dla chomików jest bardzo ważne i podchodzą one do tej czynności niezwykle poważnie. Z tego też względu zdania hodowców na temat kołowrotka są podzielone. Częściej można się spotkać z opinią, że jest to zabawka, którą chomik ceni najbardziej i powinien mieć do niej stały dostęp. Pojawiają się jednak również głosy, że bieganie w kołowrotku może się stać dla chomika czynnością uzależniającą, a nawet wykańczającą – zdarzają się osobniki, które biegają do upadłego, nie zwracając uwagi na swoje wycieńczenie. Wydaje się, że najlepsze, co możemy zrobić w takiej sytuacji, to obserwowanie, w jaki sposób nasz chomiczek traktuje tę zabawkę i czy się nie przeforsowuje. W przypadku stwierdzenia katorżniczych zapędów zwierzaka, nie należy pozostawiać kołowrotka w klatce, ale można go wykorzystać jako atrakcję na wybiegu dla chomika. Dostępne są różne modele kołowrotków:

  • drewniane;
  • metalowe;
  • plastikowe.

Niektóre modele mają zamontowane specjalne wyciszenia, aby chomik nie hałasował podczas zabawy. Pamiętajmy, że gryzonie są aktywne głównie w nocy. Kluczowy jest jednak rozmiar kołowrotka – musi być dopasowany do gatunku chomika. Zbyt mały kołowrotek powoduje u gryzonia nadwyrężenie kręgosłupa, co może być niebezpieczne dla jego zdrowia i życia.

Zabawki dla chomika syryjskiego i dżungarskiego

Nie ma różnicy pomiędzy rodzajami zabawek dla chomików syryjskich i dżungarskich. Obydwa gatunki mają pod tym względem zbliżone potrzeby. Ważne jest natomiast, żeby dobrać właściwy rozmiar. Zabawki dla chomika syryjskiego są większe niż zabawki dla chomika dżungarskiego. Jest to związane z różnicą rozmiarów ciała obydwu gatunków. Chomik dżungarski osiąga do 10 cm długości, podczas gdy syryjski do 17 cm. Odpowiednie dopasowanie akcesoriów jest bardzo ważne, ponieważ zbyt małe zabawki mogą przysporzyć gryzoniowi więcej szkody niż pożytku. W repertuarze zabawek dla chomika powinny się znaleźć:

  • tunele i domki – pełnią rolę kryjówek i zapewniają zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa, a także są ciekawą atrakcją do zwiedzania. Tunele mające postać labiryntów mobilizują chomika do pracy intelektualnej;
  • mosty, podesty, huśtawki i hamaki – podnoszą atrakcyjność klatki, urozmaicają teren, chomiki uwielbiają po nich skakać;
  • ścianka wspinaczkowa – zaspokaja potrzebę wspinania się, jednak jej powierzchnia nie może być zbyt pochyła, ponieważ chomiki nie są aż tak dobry wspinaczami;
  • gryzaki, twarde warzywa – nie tylko dostarczają chomikom przyjemności, witamin i potrzebnych składników mineralnych, ale także spełniają ważną rolę w higienie zębów. Warzywa można ukryć w ściółce, dzięki czemu gryzoń będzie miał frajdę z samodzielnego szukania i znalezienia pożywienia;
  • krążki do ścierania pazurków – często zawierają witaminy, chomiki je bardzo lubią i chętnie z nich korzystają.

Interesującą propozycją jest plac zabaw dla chomików. To kompleks różnych ciekawych dla chomika atrakcji. Większość modeli można zawiesić w klatce, dzięki czemu lepiej wykorzystamy jej powierzchnię, zwłaszcza gdy jest wysoka.

Najlepszym wyborem są drewniane zabawki dla chomika . Pełnią one dodatkową funkcję – wspierają ścieranie zębów i pazurów podczas aktywności fizycznej.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak na zwierzęta domowe wpływa zmiana klimatu?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Paul Starosta/Getty Images

Pozostałe wiadomości