Klasyfikacja sprzętu gaśniczego - jaki jest sprzęt gaśniczy?

Gaszenie pożaru gaśnicą
georgeclerk / Getty Images
Źródło: E+
Sprzęt gaśniczy, którego musisz użyć w danej sytuacji, zależy od rodzaju pożaru. Wybranie nieodpowiedniego może stworzyć zagrożenie dla twojego życia i zdrowia.

Wybierz odpowiedni sprzęt gaśniczy dla danego rodzaju pożaru. Zobacz, co warto mieć w pogotowiu w twoim miejscu pracy, samochodzie lub domu.

Różny sprzęt gaśniczy sprawdza się w różnych okolicznościach - warto mieć pod ręką ten, który jest dostosowany do miejsca, w którym może dojść do pożaru. Czasami wystarczy po prostu odciąć dopływ powietrza, innym razem konieczne jest doprowadzenie do odpowiedniej reakcji chemicznej. Duże znaczenie mają materiały i substancje, które mogą zostać objęte pożarem. Poznaj podstawowy sprzęt gaśniczy i jego rodzaje.

Koc gaśniczy

Podstawowy sprzęt gaśniczy wykonany z niepalnego materiału, przeważnie włókna szklanego. Używany do gaszenia niewielkich pożarów, płonących tłuszczów jadalnych czy owijania osoby, której ubranie płonie. Gasi ogień poprzez odcięcie tlenu, a jego zaletą jest fakt, że nie niszczy gaszonych przedmiotów.

Niestety, jeśli koc gaśniczy nie jest w stanie pokryć całego płonącego przedmiotu (obszaru objętego pożarem), będzie nieskuteczny. Podczas jego użycia należy pamiętać, aby nakrywać płomienie od siebie, aby uniknąć poparzenia lub zapalenia ubrania.

Wąż gaśniczy

Woda gasi dobrze ciała stałe pochodzenia organicznego, takie jak drewno, papier czy plastik. Dobrze chłodzi powierzchnię płonącego przedmiotu, dzięki czemu pozwala na szybkie ograniczenie rozprzestrzeniania się pożaru. Nie da się nią jednak skutecznie gasić płonących paliw, instalacji elektrycznych itp.

Wiadro gaśnicze

Jeden z podstawowych sprzętów gaśniczych. Wypełnione wodą lub piaskiem może być używane do gaszenia niewielkich pożarów typu A. Jest wykonane z niepalnego materiału i w niektórych przypadkach może też posłużyć do zakrycia płonącego przedmiotu, czyli odcięcia tlenu.

Gaśnica wodna (oznaczona naklejką w kolorze czerwonym)

To sprzęt gaśniczy, który nadaje się do gaszenia pożarów typu A - drewna, tkanin, papieru, plastiku czy węgla. Środkiem gaśniczym jest w jej przypadku woda zdemineralizowana. Nie powinno się jej używać do gaszenia instalacji elektrycznych. Bardzo dobrze chłodzi powierzchnię płonącego przedmiotu.

Gaśnica proszkowa (oznaczenie niebieskie)

Tego podręcznego sprzętu gaśniczego można używać do gaszenia ciał stałych pochodzenia organicznego, łoju, olejów, farb, benzyny. Można nią także bezpiecznie gasić pożary urządzeń elektrycznych.

Wypryskiwany w stronę płonącego przedmiotu proszek tworzy na jego powierzchni skorupę ograniczającą dostęp tlenu, a także pomaga obniżyć temperaturę płonącego przedmiotu.

Gaśnica proszkowa szybko zmniejsza płomienie, ale może nie być wystarczająca do całkowitego ugaszenia pożaru.

Gaśnica pianowa AFFF (oznaczenie żółte)

To sprzęt gaśniczy, który służy do gaszenia płonących ciał stałych oraz cieczy, takich jak farby czy benzyny. Można nią gasić także pożary instalacji elektrycznych, z odległości co najmniej 1 metra (warto upewnić się, że posiada atest na 35KV, który zapewnia bezpieczeństwo gaszenia w takich przypadkach).

Ich skład to przeważnie woda oraz środek spieniający. Taki skład daje możliwość odizolowania powierzchni płonącego płynu od płomieni i ugaszenie pożaru.

Gaśnica CO2 (śniegowa, oznaczenie czarne)

Ten sprzęt gaśniczy nadaje się do gaszenia instalacji elektrycznych, może jednak w pełni nie podołać pożarom tworzyw sztucznych. Wchodzi w skład sprzętu przeciwpożarowego w miejscach z dużą liczbą działającego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego - np. serwerowni.

Gaśnica CO2 odcina dopływ tlenu do płonącego przedmiotu, dzięki czemu "zdusza" ogień. Ten rodzaj gaśnicy nie schładza jednak płonących przedmiotów, istnieje więc ryzyko wznowienia się pożaru (z tlącego się przedmiotu, który ponownie wejdzie w reakcję z tlenem po zakończeniu gaszenia).

Gaśnica wodno-mgłowa AF (oznaczenie żółte)

Sprzęt przeznaczony głównie do gaszenia pożarów typu F, np. olejów jadalnych (smalec, olej słonecznikowy, oliwa z oliwek, frytura itp), płonącej odzieży czy urządzeń. Ma dużą zaletę - dość łatwo posprzątać pomieszczenie po jej użyciu, więc jest często na wyposażeniu biur, archiwów i innych miejsc, gdzie zniszczenie przedmiotów objętych pożarem (np. ważnych dokumentów) jest szczególnie szkodliwe.

Gaśnice wodno-mgłowe zawierają najczęściej roztwór octanu potasu, czasami cytrynian potasu lub wodorowęglan potasu. Gaśnica rozpyla substancję gaszącą w postaci mgły, która tłumi płomienie poprzez obniżanie temperatury, jednocześnie zapobiegając rozpryskiwaniu się gorącego oleju. W tym samym czasie sole potasu wywołują reakcję zmydlania płonącego tłuszczu, tworząc pianę na jego powierzchni. Ważne: reakcja zmydlania zachodzi tylko w przypadku tłuszczów zwierzęcych i roślinnych, dlatego większość tego typu gaśnic nie może być używana do gaszenia pożarów typu B.

Zobacz film: Jak trują nas pożary wysypisk śmieci?

Jak trują nas pożary wysypisk śmieci? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości