Dom

Jaki odkurzacz pionowy wybrać, aby odkurzanie stało się przyjemnością?

Dom

Aktualizacja:

Podczas poszukiwań idealnie dopasowanego odkurzacza, coraz częściej w ofertach sklepów spotkać można odkurzacze pionowe. Zgrabne, eleganckie i kompaktowe urządzenia mają już swoich oddanych użytkowników. Czym różnią się od klasycznych modeli odkurzaczy, czy sprawdzą się w każdym domu i który z nich wybrać, aby najpełniej cieszyć się możliwościami, które dają te sprzęty? Podpowiadamy!

Czym od klasycznych odkurzaczy różnią się odkurzacze pionowe?

Klasyczne modele odkurzaczy przyzwyczaiły nas do pewnego rodzaju budowy. I choć, w zależności od modelu i producenta, schemat może nieznacznie się różnić, zazwyczaj jest to zwarty korpus kryjący pod obudową silnik, pojemnik lub worek na kurz i wszystkie inne ewentualne elementy napędowe. Ze szczotką czyszczącą łączy go rura ssąca. Sam korpus przemiesza się zwykle na kółkach. Odkurzacze pionowe mają zupełnie inną konstrukcję. Ich szkieletem jest prosty drążek z jednej strony zakończony szczotką, z drugiej zaś uchwytem. To na jego osi umieszczone są główne części urządzenia - silnik, zbiornik na kurz czy akumulator (czasami zamiennie z przewodem zasilającym).

W naprawdę dobrych sprzętach, np. w tych 2w1, a nawet 3w1 z oferty sklepu eldom.eu znajdziemy także odpinany odkurzacz ręczny.

Czy odkurzacze pionowe, oprócz oczywistych różnic wizualnych odróżnia od klasycznych coś jeszcze? Oczywiście. Te pierwsze sprzęty zazwyczaj różnią się mocą. Nie są przeznaczone do cięższych prac, a raczej do bieżącego usuwania zanieczyszczeń. Choć nowsze modele – jak np. OB100 SWAN marki Eldom doposażone są w dodatkowe elementy - np. ssawkę mopującą, w dalszym ciągu najlepiej sprawdzającą się w małych domowych lub biurowych przestrzeniach. W zamyśle konstruktorów taki sprzęt ma być wsparciem klasycznego odkurzacza przeznaczonego do usuwania trudnych i uporczywych zabrudzeń. Odkurzacze pionowe posiadają jednak szereg zalet, które czynią je niezastąpionym sprzętem w codziennych dbaniu o porządek!

Sprawdź także jaki odkurzacz najlepiej sprawdzi się w domowych zastosowaniach ?

Jakie są główne zalety odkurzaczy pionowych?

Sprzęty tego typu są niezwykle kompaktowe - łatwe do przechowywania, lekkie konstrukcyjnie, nie sprawią najmniejszego kłopotu nawet w mniejszych przestrzeniach. Dzięki pomysłowości designerów nie wymagają także szczególnego ukrywania - wiele z nich wygląda jak prawdziwa ozdoba mieszkania.

Są niezwykle funkcjonalne i przyjemne w użyciu - lwia część pracuje w technologii bezprzewodowej i bezworkowej.

Podsumowując główne zalety odkurzaczy pionowych, należy wspomnieć o:

  • małych gabarytach urządzeń,
  • ich lekkiej konstrukcji ułatwiającej przenoszenie,
  • ergonomicznej budowie umożliwiającej przechowywanie nawet w niewielkich przestrzeniach,
  • wygodzie użytkowania (bez plączących się kabli!),
  • funkcjonalności – szczególnie w modelach z odpinanym odkurzaczem ręcznym (idealnym do porządków w samochodzie czy nakładkami mopującymi umożliwiającymi czyszczenie na mokro),
  • ciekawym designie.

Który odkurzacz pionowy wybrać?

Planując zakup pionowego odkurzacza warto skupić się na jego parametrach technicznych takich jak:

  • moc - istotna będzie możliwość jej regulacji,
  • głośność- urządzenie powinno mieścić się w akceptowalnych normach,
  • czas pracy po pełnym naładowaniu - warto odpowiedzieć sobie na pytanie, ile zwykle trwa nasza paca z odkurzaczem.

Ważnym wydaje się być także fakt pracy w technologii bezprzewodowej. To duże ułatwienie, pozwalające na swobodne przemieszczanie się bez zbędnych ograniczeń ruchów.

Kolejnym parametrem, który w trakcie użytkowania będzie miał dla nas znaczenie jest pojemność pojemnika na kurz. Byłoby idealnie, gdyby wybrane przez nas urządzenie pracowało w technologii bezworkowej. Oznacza ona dla nas uniezależnienie od konieczności zakupów jednorazowych worków. Wygodnie i ekologicznie!

Warto zwrócić uwagę na elementy wyposażenia odkurzacza. Nowoczesne modele miło zaskoczą nas dodatkowymi funkcjami - np. podświetlaną szczotką, dzięki której dotrzemy sprzętem nawet w trudno dostępne, zacienione przestrzenie.

Niezwykle ważne są także filtry, w które wyposażony jest odkurzacz. Szczególnie polecane są najwyżej cenione filtry HEPA, gwarantujące skuteczną ochronę antyalergiczną.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości