Dom

Zielona ściana w domu - jak ją wykonać? "Cieszy oko cały rok"

Dom

Zielona ściana we wnętrzu to sama przyjemność - cieszy oko i dodaje świeżości. Jednak trzeba wiedzieć, jak prawidłowo wykonać taką konstrukcję oraz jak później o nią dbać. W programie "Nowa Maja w ogrodzie" w HGTV najlepsze sposoby na tę dekorację zdradził architekt krajobrazu, Artur Chmielewski.

Konstrukcja zielonej ściany

Żeby zielona ściana była trwała i cieszyła oko przez długi czas trzeba wiedzieć, jak ją wykonać. Powinna mieć stalową konstrukcję, na którą nabijane są płyty, które ją utrzymują. Później należy zamontować specjalną matę kokosową z kieszeniami - to one przytrzymują rośliny.

- System korzeniowy jest dosyć solidnie przytwierdzony do maty, która powinna utrzymywać stałą wilgotność. W ten sposób korzenie pozyskują wodę i substancje mineralne - wyjaśnił Artur Chmielewski.

To nie wszystko. Taka ściana potrzebuje dodatkowego oświetlenia. Rośliny powinny być doświetlane przez 5 godzin dziennie.

- To są lampy halogenowe, które dają odpowiednie światło dla roślin - tłumaczył architekt krajobrazu.

Jakie rośliny zasadzić na zielonej ścianie?

Na zielonej ścianie stworzonej przez eksperta największą przestrzeń zajęły różne odmiany bluszczu. Na samej górze zawieszono paprocie, a to dlatego, że na dole jest za mało światła. Mniej wymagające są filodendrony i anturium.

- Większość roślin dobrze utrzymuje się na ścianie, ale raz w roku robimy dosadzenia. Taki remanent, można powiedzieć - zdradził ekspert. Właśnie takie dosadzenie Artur Chmielewski wykonał w trakcie spotkania z Mają Popielarską.

- Artur postanowił uzupełnić kompozycję kwitnącym na biało egzemplarzem skrzydłokwiatu. Wybrana przez niego roślina ma dużą bryłę korzeniową, więc dzieli ją na mniejsze sadzonki i oczyszcza korzenie. Następnie przycina je sekatorem i zanurza w wodzie. Tak przygotowaną roślinę wkłada w specjale kieszenie na zielonej ścianie. Musi ona dobrze przylegać do maty, poprzez którą zaopatrywana jest w wodę i substancje odżywcze. Bryłę korzeniową Artur mocuje szpilkami wstrzeliwanymi pistoletem pneumatycznym - mówiła Maja Popielarska.

Prezentowana ściana utrzymuje się już czwarty rok. Właściciel ocenia koszty utrzymania takiej konstrukcji, łącznie ze wszystkimi systemami, na kilkanaście tysięcy złotych.

Zobacz wideo: Zielona ściana z ziół w ogrodzie

>>> Zobacz także:

Jak się odżywiać, aby nie przytyć na wakacjach? "Chodzi o to, żeby nasze wybory były mądrzejsze"

Nie odchudzamy się na wakacje. Kobiety mają dość presji: "Tu chodzi o kanon, a powinno chodzić o wolny wybór"

Joanna Opozda i Antek Królikowski potwierdzili związek. Fani: "Ileż można się ukrywać"

Autor: Daria Pacańska

Reporter: Maja Popielarska

Pozostałe wiadomości