Hamak w domu - metody montażu

Dom

Aktualizacja:
gettyimages.com/ cokada

Hamak w domu to doskonałe miejsce do relaksu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Może też być stylowym dodatkiem we wnętrzu w stylu boho lub pomysłowym rozwiązaniem w niewielkich pomieszczeniach. Podpowiadamy, jak bezpiecznie zamontować hamak do spania i odpoczynku w domu.

Hamaki domowe mogą być mocowane do ścian, sufitu lub belek podtrzymujących strop. Nie chcąc wiercić dziur, można zdecydować się na specjalny stelaż z drewna lub metalu, choć jest to rozwiązanie przeznaczone raczej do ogrodów.

Samodzielny montaż hamaka w domu

Jeśli decyzja o zakupie hamaka zapadła, pora zaplanować sposób jego mocowania. Większość producentów nie zapewnia potrzebnych akcesoriów, dlatego trzeba albo wybrać odpowiedni zestaw montażowy, albo udać do marketu budowlanego w celu skompletowania części. Aby zawiesić domowy hamak, trzeba najpierw sprawdzić wytrzymałość punktów zaczepienia – odpowiednie będzie osadzenie haków w podłożu betonowym. Następnie należy zgromadzić potrzebne narzędzia i materiały:

  • wiertarka z udarem,
  • odkurzacz,
  • jeden lub dwa kołki rozporowe z hakiem huśtawkowym (oczkowym) – ścienne lub sufitowe,
  • solidna lina o średnicy 8–12 milimetrów i długości ok. 4 metrów,
  • karabińczyk.

Podczas montażu w domu hamaka do spania lub leżenia, konieczne będzie osadzenie dwóch haków w ścianach, na przykład w ten sposób, by hamak znalazł się w rogu pokoju. Wiszący fotel hamakowy do domu zazwyczaj wymaga jednego haka w suficie.

Przystępując do pracy, najpierw należy wyznaczyć odpowiednie miejsce. Powinien być to punkt położony w bezpiecznej odległości od mebli i ścian – szczególnie jeśli siedzisko będzie umożliwiało swobodne bujanie się.

Drugą istotną kwestią jest ominięcie stalowego zbrojenia sufitu. W celu wyboru dobrego miejsca można posłużyć się wykrywaczem metalu. Inna opcja to próbne wiercenie i ewentualne przesunięcie się o kilka centymetrów w przypadku natrafienia na stal. Kiedy miejsce na hamak domowy zostało wybrane, należy wywiercić otwór w suficie wiertarką. Druga osoba powinna wciągać powstający pył odkurzaczem, co zapobiegnie zabrudzeniu całego pokoju. Do otworu trzeba ciasno włożyć koszulkę kołka rozporowego, a do niej wkręcić śrubokrętem hak huśtawkowy. Następnie z liny stworzyć okrąg z dwiema pętlami na końcach. Jedną z nich powiesić na haku, a do drugiej wpiąć karabińczyk. Umożliwi to łatwe wpinanie i odpinanie hamaka, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Zestawy do montażu domowego hamaka

Montując w domu hamak dla dziecka, warto pamiętać o bezpieczeństwie. Nigdy nie wiadomo, jakie obciążenia jest w stanie wytrzymać samodzielnie skonstruowany system mocowania. Dlatego jeśli zależy nam na niezawodności, lepiej zdecydować się na gotowe zestawy z atestami potwierdzającymi wytrzymałość. Są one jednak znacznie droższe niż elementy montażowe kompletowane samodzielnie w markecie budowlanym.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów mocowań do hamaka domowego dla dziecka. Prawdopodobnie najpopularniejsze rozwiązanie to przytrzymywany czterema kołkami montażowymi uchwyt z oczkiem, do którego wpina się karabińczyk. Do niego wiedzie solidna lina w wybranym kolorze, a na niej umieszcza się drugi karabińczyk. Fotel hamakowy można dzięki temu łatwo odpiąć. Niektóre zestawy wyposażone są w grubą sprężynę, łańcuch, obrotową szeklę lub wyprofilowane uchwyty. Producenci pomyśleli nawet o stworzeniu sprężyny z tekstylną osłoną, która sprawdzi się na przykład przy montażu huśtawek dla niemowląt. Dodatkowo istnieją zestawy do montażu hamaka domowego, które nie wymagają wiercenia. Jak to możliwe? Konstrukcja może bazować na istniejących w mieszkaniu belkach stropowych – dotyczy to szczególnie poddaszy starych domów, a niekiedy także zadaszonych tarasów. Takie mocowanie składa się z wytrzymałych, obejmujących belki z taśm, do których doczepia się linę z hakiem.

Alternatywne metody montażu hamaka w domu

Nie zawsze można wiercić w ścianie czy suficie – przeszkodą może być zbyt delikatna konstrukcja mieszkania lub brak zgody właściciela wynajmującego mieszkanie. Oprócz wspomnianego montażu na belkach stropowych można skorzystać również z innych pomysłowych rozwiązań. Jeśli domowy hamak przeznaczony jest dla dzieci, jedną z opcji jest podwieszenie go pod łóżkiem na antresoli. Haki mocowane są w wtedy w drewnie lub stali. Lekki hamak-huśtawka do domu, w którym mieszkają dzieci, może być podwieszony także w drewnianej framudze drzwi – jako wyciągana od czasu do czasu rozrywka dla maluchów. To o tyle dobry pomysł, że przestrzeń wokół drzwi zwykle jest wolna i możliwe jest swobodne huśtanie. Kolejny sposób na ominięcie wiercenia w suficie to zakup hamaka do siedzenia, który jest zintegrowany ze stelażem – zazwyczaj wykonanym z drewna lub stali.

Hamak DIY - instrukcja wideo

Zobacz też

Majsterkowanie w drewnie - jak zacząć? Nauka rzeźbienia w drewnie

Pomysły na prezenty dla majsterkowiczów

Majsterkowanie dla dzieci w każdym wieku!

Autor: Adrian Adamczyk