Dom

Drewno w ogrodzie: jak je zabezpieczyć, żeby świetnie wyglądało i służyło przez długie lata?

Dom

drewno .jpg

W każdym ogrodzie prędzej, czy później pojawiają się elementy drewniane. Często wykorzystujemy je do konstrukcji altan, domków narzędziowych, huśtawek, czy jako podpory do roślin, skrzynie na kwiaty, czy ozdoby. Naturalne drewno ociepla ogród i jeszcze bardziej zbliża go do natury. Jak je jednak zabezpieczyć, żeby przez wiele lat cieszyć się jego urokiem?

Przydomowe ogrody stały się nieodłączną częścią życia codziennego ich właścicieli- przez wielu traktowane są jako kolejne pomieszczenie, nierozerwalną część domu, w której odpoczywają, spotykają się ze znajomymi, spędzają czas z rodziną. Do stworzenia przytulnej przestrzeni w ogrodzie wiele osób wykorzystuje elementy drewniane, które pasują do wszystkich ogrodów, niezależnie od ich charakteru.

Na początku warto zaznaczyć, że wszystkie elementy drewniane w ogrodzie bezwzględnie należy zabezpieczyć. Pozostawione samemu sobie najpierw straci swój ładny wygląd, a następnie proces niszczenia będzie postępował. Wystawione na wilgoć zaczyna puchnąć, co niszczy jego strukturę. Nawet, jeśli uda się je wysuszyć pojawią się pęknięcia i ubytki, w których pojawiają się szkodniki. Co zrobić, żeby się przed tym uchronić?

Impregnaty do drewna: lakierobejca do małej architektury ogrodowej

Dlaczego drewno jest tak chętnie spotykanym w ogrodzie surowcem? Przede wszystkim dlatego, że jest naturalnym surowcem więc intuicyjnie wpasowuje się w tę przestrzeń. Aby cieszyć się nim długo ważne jest jego odpowiednie zaimpregnowanie.

Oczywiście w zależności od rodzaju elementu i jego przeznaczenia dostępne są różne preparaty do ochrony drewna. Tak zwana mała architektura ogrodowa świetnie wygląda zabezpieczona lakierobejcą o satynowym wykończeniu- takim produktem jest na przykład Tikkurila Valtti Plus Complete. To wyjątkowa propozycja marki, która świetnie sprawdza się zarówno na gładkich, jak i bardziej chropowatych elementach, współgra także z różnymi rodzajami drewna: twardymi i miękkimi, egzotycznymi, czy tymi, które wcześniej zostały zaimpregnowane przemysłowo. Ogromną zaletą Tikkurila Valtti Plus Complete jest bogata paleta barw: produkt występuje aż w 12 gotowych odcieniach oraz 55 wariantach kolorystycznych barwionych w mieszalniku. Wśród tylu propozycji każdy z pewnością znajdzie kolor pasujący do jego ogrodu. O długoletnią trwałość zabezpieczonych lakierobejcą drewnianych powierzchni nie musimy się martwić – gwarantuje to podwójny system ochrony przed promieniowaniem UV, a także wyjątkowo odporna powłoka na bazie 3 żywic.

Niewątpliwym walorem tego produktu jest jego szybkoschnąca formuła, która pozwala na przeprowadzenie prac w ciągu jednego dnia, a drewno jest chronione już po 1 godzinie od malowania, nawet w przypadku deszczu.

Olejowanie drewna: kiedy możemy je wykonać?

Jeśli powierzchnia, którą planujesz zaimpregnować wcześniej nie była w żaden sposób zabezpieczana, lub do jej ochrony używano wyłącznie oleju, to w ofercie marki Tikkurila znajdziesz produkty, które świetnie się sprawdzą w takim przypadku. Tikkurila Valtti Plus Wood Oil i Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil to rozwiązania, które idealnie podkreślą naturalny rysunek drewna.

Nie daj się jednak zwieść, że oleje Tikkurila zapewniają jedynie efekt wizualny. Choć rzeczywiście świetnie utrwalają piękny rysunek drewna i przedłużają jego nieskazitelny wygląd, równie dobrze chronią je przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Podobnie jak lakierobejce występują w wielu kolorach, a dodatkowo formuła produktu umożliwia mieszanie ze sobą poszczególnych odcieni, nie trzeba się więc ograniczać.

Więcej o produktach do drewna Tikkurila dowiesz się klikając w TEN LINK.

Zobacz jak Ania Dereszowska tworzy wyjątkową drewnianą ramę w programie Budując Marzenia

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości