Dom

Wzmocnienie sygnału wi-fi w domu – sprawdź, jakie sposoby i urządzenia wybrać

Dom

iStockphotoGetty Images

Wzmocnienie sygnału wi-fi może z początku wydawać się prostą rzeczą, lecz każde rozwiązanie posiada różne ograniczenia, np. wzajemne zakłócanie, utrudnienie w postaci kabli i wiele innych. Dowiedz się, jak najskuteczniej wzmocnić sygnał wi-fi w domu czy w pracy i na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze produktu.

Zakłócenia sieci wi-fi mogą mieć wiele przyczyn. Może to być np. sieć sąsiada, mikrofala, która ustawiona jest za blisko routera, lustra, stare gadżety bluetooth, czy po prostu grube ściany. Rozwiązanie wydaje się proste – wzmocnienie sygnału wi-fi. Jak jednak się za to zabrać i czy możesz wykonać ulepszenie jakości połączenia samemu? Oczywiście jest to możliwe, jednak na początku powinieneś najpierw sprawdzić, czy powodem zakłóceń nie jest złe umiejscowienie routera. Jeśli nie, zastanów się, jaka metoda będzie najbardziej odpowiednia do Twojego mieszkania.

Jak wzmocnić sygnał wi-fi w domu czy w miejscu pracy?

Do wzmocnienia sygnału wi-fi można użyć wielu rozwiązań, jednak nie każde sprawdzi się np. w dużym mieszkaniu. Na co więc powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze metody wzmocnienia wi-fi?

  • metraż pomieszczenia – do wzmocnienia sygnału ważne jest określenie metrażu mieszkania (repeatery wi-fi ustawione zbyt blisko siebie mogą się nawzajem zakłócać, zamiast wzmacniać sygnał). W przypadku małego metrażu najlepszym rozwiązaniem będzie adapter PLC,
  • liczba sieci wi-fi działających wokół – im więcej sieci wi-fi, tym więcej zakłóceń,
  • liczba użytkowników – wzmacniając sygnał, powinieneś mieć na uwadze, ile osób będzie z niego korzystać. Znakomitym rozwiązaniem dla wielu użytkowników jest system mesh wi-fi lub wzmacniacze sygnału (repeatery).

Jak najprościej wzmocnić sygnał wi-fi?

Wzmacniacz zasięgu wi-fi to urządzenie wpinane do kontaktu, a jego montaż jest niezwykle prosty. Wzmacniacz wyposażony jest w anteny, które odbierają sygnał routera, następnie wzmacniają go i przesyłają dalej do komputerów, smartfonów czy tabletów. Jeżeli jesteśmy ograniczeni finansowo i nie chcemy kupować drogiego mesh wi-fi , to repeatery idealnie sprawdzą się na dużych powierzchniach powyżej ok. 70m². Zaletą urządzenia jest z pewnością prosta obsługa – nie wymaga specjalnych konfiguracji, a sieć jest ujednolicona i nie musimy podłączać się osobno w danym pomieszczeniu do wzmacniacza lub pierwotnej sieci wi-fi. Atrakcyjna jest także cena – najtańszy wzmacniacz możesz kupić już za ok. 25 zł, natomiast górna półka cenowa to nawet 500 zł. Przy zakupie zwróć uwagę na moc anteny – powinna charakteryzować się jak największym zyskiem mocy. Repeatery nie są jednak idealnym rozwiązaniem ze względu na zakłócenia, szczególnie gdy wokół dostępne są inne sieci bezprzewodowe (częsty problem mieszkań w bloku lub z osobnym wi-fi). Nie jest to rozwiązanie rekomendowane dla osób oczekujących stabilnego połączenia.

Jak wzmocnić sieć bez utraty prędkości?

Urządzenie Power Line Communication (PLC) jest kolejnym sposobem na wzmocnienie sygnału wi-fi w domu. Umożliwia transmisję danych przez sieć energetyczną. Jest to nieco droższe rozwiązanie od repeatera wi-fi, lecz o wiele mniej podatne na zakłócenia i utraty prędkości. Jedyne, co musisz zrobić, to kupić zestaw adapterów PLC (zazwyczaj dwa w paczce), podłączyć jeden do kontaktu i routera za pomocą kabla ethernet, a drugi do dowolnego kontaktu i następnie do urządzenia (również kablem ethernet). Adaptery nie są też tanie, najmniej za urządzenie zapłacimy ok. 30 zł, natomiast najwięcej nawet 1000 zł. Zaletami PLC jest prosta, nieinwazyjna instalacja, ale także bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że jest to instalacja kablowa, co znacznie zmniejsza ryzyko na ataki osób postronnych z zewnątrz, tak jak w przypadku wi-fi. Ograniczenie kablowe dla wielu może jednak okazać się wadą, dlatego w takim wypadku powinieneś rozważyć kupno mesh wi-fi .

Mesh wi-fi

Mesh określa się jako system połączonych ze sobą stacji wi-fi w inteligentną sieć. Najczęściej są to trzy osobne urządzenia – dwie satelity i stacja bazowa, którą podłącza się do routera kablem ethernet. Jest to bardzo wydajne i nieinwazyjne rozwiązanie. Z pewnością odpowie na pytanie, jak wzmocnić sygnał wi-fi w laptopie, nie tracąc przy tym mobilności urządzenia. Dzięki satelitom możesz wzmocnić sygnał wi-fi nawet na kilku piętrach, nie tracąc przy tym prędkości internetu. Urządzenia, które są podłączone do sieci, będą łączyć się z najlepszą i najbliżej położoną satelitą z najszybszym pasmem częstotliwości wi-fi. Routery wykorzystują najczęściej dwa pasma częstotliwości do łączenia urządzeń, natomiast najlepsze systemy mesh wykorzystują ich trzy, dlatego są w stanie przekazywać nawet dwa razy większą częstotliwość przesyłu danych od tradycyjnych routerów. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się dla użytkowników, którzy chcą mieć stabilne, szybkie i proste w obsłudze połączenie z internetem. Cena urządzenia waha się w przedziale od ok. 400 do 1500 zł.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Internet na wakacjach. Czy ogólnodostępne Wi-Fi jest bezpieczne?

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości