Jak wyciszyć mieszkanie? Sposoby, dzięki którym wyciszysz ściany, sufit i podłogę

ściany
Hinterhaus Productions/ Getty Images
Mieszkanie w budynku wielorodzinnym wiąże się niejednokrotnie z różnymi niedogodnościami. Lokatorzy pytani, co im najbardziej przeszkadza, wskazują na hałasy dobiegające z sąsiednich mieszkań i klatki schodowej. Dlatego nie dziwi fakt, że często zadają oni sobie pytanie - jak wyciszyć mieszkanie?

Czy istnieje sprawdzony sposób, który umożliwi wyciszenie mieszkania od sąsiadów? Jak się okazuje, w sklepach budowlanych można nabyć produkty, które pozwolą na zwiększenie izolacji akustycznej ścian mieszkania, a także sufitu czy podłogi. Które z nich są naprawdę godne uwagi? Co najlepiej sprawdzi się przy wyciszaniu drzwi, a czego lepiej użyć, decydując się na wyciszanie ścian?

Wyciszenie mieszkania w bloku – jak poradzić sobie z hałasami dochodzącymi z góry?

Jednym z najczęstszych powodów do skarg wśród lokatorów w mieszkaniach są hałasy dochodzące z góry. Zazwyczaj chodzi tutaj o głośne zabawy dzieci, bieganie czy chodzenie. Przy źle wyciszonym suficie może to być bardzo dokuczliwe, szczególnie jeśli w mieszkaniu wyżej nie ma wykładzin czy dywanów na podłodze. Co można wtedy zrobić? Jednym ze sposobów na wyciszenie hałasów dochodzących z góry jest wykonanie sufitu podwieszanego z płyt g-k. Takie rozwiązanie zaleca się przede wszystkim w wysokich mieszkaniach, gdzie zmniejszenie wolnej przestrzeni nie będzie stanowiło problemu. Sufit można dodatkowo wytłumić, umieszczając pomiędzy dwoma płaszczyznami materiał wyciszający, np. wełnę mineralną. Im większa grubość i gęstość izolatora tym większa skuteczność. W niskich mieszkaniach takie rozwiązanie może się jednak nie sprawdzić. Trzeba tutaj też pamiętać o tym, że jednorazowy koszt wykonania sufitu podwieszanego jest stosunkowo duży.

Innym rozwiązaniem pozwalającym na wyciszenie sufitu jest zastosowanie specjalnych mat. . Przykleja się je do sufitu i dodatkowo mocowanie wzmacnia się kołkami (dostępne są również maty samoprzylepne).

Wyciszenie ścian w mieszkaniu – jak to zrobić?

Jeżeli zza ściany cały czas dobiega głośna muzyka, szczekanie psa albo wyraźnie słyszysz to, co o czym mówią twoi sąsiedzi przy porannej kawie, to czas wyciszyć ściany w mieszkaniu. W jaki sposób to zrobić?

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest zastosowanie paneli ściennych. Dlaczego? Oprócz tego, że wykazują one wysokie właściwości absorbowania dźwięków, mogą stać się również elementem dekoracyjnym w mieszkaniu. Obecnie wielu producentów artykułów wykończeniowych proponuje wysokiej jakości panele na ścianę. Łączą one w sobie funkcjonalność oraz estetykę odpowiadającą różnym stylom wnętrzarskim. Panele mogą być jednolite lub wzorzyste. Ciekawą propozycją są również panele strukturalne z efektem 3D.

Jeżeli dźwięki dochodzące z sąsiednich mieszkań lub z zewnątrz budynku są bardzo uciążliwe, można zdecydować się na ekran akustyczny. Trzeba jednak tutaj pamiętać, że podobnie jak w przypadku podwieszanego sufitu, tak i tutaj może znacznie zmniejszyć się powierzchnia użytkowa w mieszkaniu. Ekran tworzy się, stawiając przedściankę z płyty gipsowo-kartonowej i profili aluminiowych. Przestrzeń między nią i ścianą działową czy nośną w mieszkaniu wypełnia się wełną mineralną o wysokich właściwościach izolacji akustycznej. Jeżeli wycisza się ściany z oknami czy drzwiami, warto też zadbać o dobre uszczelnienie łączenia tych elementów ze ścianą. Również sama stolarka powinna być dobrana pod kątem wyciszenia mieszkania. Obecnie producenci okien i drzwi oferują rozwiązania, które pozwalają znacznie zwiększyć izolację akustyczną wewnątrz mieszkania. Jeżeli nie chce się wymieniać drzwi na nowe, o lepszych właściwościach izolacji akustycznej, można je obić materiałem tapicerskim wypełnionym warstwą izolującą dźwięk.

Jak wyciszyć mieszkanie w bloku - co zrobić z podłogą?

Wyciszenie podłogi w mieszkaniu ma na celu przede wszystkim zmniejszenie przedostawania się dźwięków do mieszkania położonego niżej. Dobrze wyciszona podłoga nie będzie przenosiła hałasów powstałych w czasie chodzenia czy przypadkowego upuszczenia jakiegoś przedmiotu.

Do wyciszenia podłogi, podobnie jak w przypadku sufitu, stosuje się specjalne maty wyciszające. Układa się je pod panelami, parkietem lub płytkami. Wykonane są one najczęściej z pianki poliuretanowej. Spotyka się też produkty z wełny mineralnej czy gumy. Są to jednak maty, które wymuszają podniesienie poziomu podłogi. Jeżeli chce się zaoszczędzić nieco miejsca, można zastosować matę wykonaną z korka, który ceniony jest właśnie ze względu na swoje właściwości izolacji dźwięków. Maty wygłuszające można zastosować także, gdy na całej powierzchni podłogi kładziona jest wykładzina. Co istotne, dobrej jakości wykładzina czy dywan pozwolą również na wytłumienie odgłosów chodzenia.

W jaki sposób hałas wpływa na nasze zdrowie? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Sam wyremontował całe mieszkanie: "Oglądałem filmy instruktażowe"

Co oznacza sen o remoncie według sennika? Jak interpretować remont domu czy mieszkania?

Niechcianym lokatorom w zabytkowej kamienicy odcięto prąd, gaz i wodę. "Bez toalety żyjemy już prawie miesiąc"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości