Dom

Jak wybrać odpowiednią karmę bezzbożową dla psa?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Dwa psy nad miską

Aby pies był zdrowy i miał energię do zabawy, należy zapewnić mu odpowiednio zbilansowaną dietę. Jednym z rynkowych hitów jest karma bezzbożowa dla psów. Jej producenci zapewniają, że to najbardziej naturalny sposób na odżywianie ukochanego czworonoga. Czym kierować się przy wyborze karmy?

Karmy bezzbożowe dla psów cieszą się dużą popularnością. Co ciekawe, ich największymi zwolennikami są często osoby, które uznają, że pies wywodzi się w prostej linii od wilka.

Kiedy warto kupić karmę bezzbożową dla psa?

Karma bezzbożowa to jeden z najważniejszych posiłków dla psów aktywnych. Zwierzęta, które dużo czasu spędzają na dworze lub z natury są żywiołowe, potrzebują posiłków bogatych w białko. Najlepsze pod tym względem są pokarmy mięsne, w tym karma bezzbożowa. Składnikami, które można dodać do karmy bezzbożowej dla psa, są m.in. owoce i warzywa. Tak przygotowany posiłek sprawi, że zwierzę będzie miało więcej energii na co dzień.

Zobacz wideo: Czym nie karmić psa?

Czym nie karmić psa?
Czym nie karmić psa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Karma bez dodatków zbóż zalecana jest także dla psów mających wrażliwe żołądki. Tu warto jednak pamiętać, że sam brak zbóż w karmie nie musi oznaczać, że jest ona w pełni bezpieczna dla chorego zwierzęcia. Tego typu produkty mogą zawierać również inne źródła węglowodanów, np. ziemniaki, rośliny strączkowe lub owoce. Niemniej jednak w składzie dobrej bezzbożówki zawsze dominuje mięso.

W czym lepsza jest karma bezzbożowa dla psa od karmy zbożowej?

Nie każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę, jak wiele jest różnic między poszczególnymi rodzajami karmy. W efekcie kupuje pierwszą lepszą, która może zwierzęciu poważnie zaszkodzić. Najsłabsze jakościowo karmy zbożowe mogą powodować biegunki, alergie oraz obfite oddawanie stolca. Poza tym karmy zawierające zboża słabiej się przyswajają. Z tego powodu pies będzie łaknął jej znacznie bardziej niż dobrej jakościowo bezzbożówki, która jest bardziej sycąca.

Rzecz jasna, bezzbożowej karmy dla psów nie należy uważać za jedyny słuszny posiłek dla czworonoga, gdyż istnieją również pożywne karmy zawierające zboża. Należy więc wystrzegać się przede wszystkim słabych jakościowo karm, np. tych z marketów. Po zakup żywności dla psa najlepiej udać się do weterynarza, zwłaszcza że wiele lecznic dla zwierząt sprzedaje produkty sprawdzonych marek. Podawanie psu słabej karmy może być powodem choroby. W efekcie zwierzę będzie wymagało częstszych wizyt u weterynarza, które przecież nie są darmowe.

Czy karma bezzbożowa nadaje się dla szczeniąt?

Według specjalistów bezzbożówkę można podawać również młodym psom. W przypadku szczeniaków trzeba zadbać o to, by dieta była odpowiednio zbilansowana. W przeciwnym razie mogą ujawnić się problemy alergiczne. Poza tym należy pamiętać, aby karma zawierała odpowiednią ilość fosforu i wapnia, gdyż ich złe zbilansowanie powoduje dysfunkcję układu kostnego. Wśród karm bezzbożowych są także produkty przeznaczone wyłącznie dla szczeniąt.

Jak wybrać karmę bezzbożową dla psa?

Na wybór odpowiedniej karmy warto poświęcić przynajmniej kilkanaście minut. Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów spożywczych, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na skład. Niektóre karmy bezzbożowe są bezzbożowe jedynie z nazwy. Producenci niekiedy „przemycają” zboże, ale ukryte pod nazwą śruta (produkt powstały przez rozdrobnienie nasion). Aby uniknąć zakupu takiej karmy, konieczne będzie wcześniejsze przeczytanie etykiety.

Wielu konsumentów często popełnia ten sam błąd i kupuje tę karmę bezzbożową dla psa, która zawiera najwięcej mięsa. To nie zawsze jest dobry wybór, bo mięso niekiedy może być słabszej jakości. Warto więc sprawdzić, skąd pochodzi oraz jaki był proces jego przygotowania.

Najważniejsze składniki najlepszych karm bezzbożowych dla psów to:

  • surowe białko (minimalna zawartość – 20%),
  • tłuszcz surowy (minimalna zawartość – 18%),
  • popiół surowy (minimalna zawartość – 8%),
  • wapń, fosfor, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, glukozamina.

Dlaczego bezzbożowe karmy dla psów mają tylu zwolenników?

Wielu właścicieli czworonogów zrezygnowało z podawania psom karm zawierających zboża. Nierzadko swoją decyzję uzasadniali tym, że psy pochodzą od wilków, a te z kolei jedzą jedynie mięso. Jest to jednak pogląd, który ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Zdaniem propagatorów tej idei człowiek udomowił psa, który pierwotnie był dzikim zwierzęciem, nieprzystosowanym do spożywania roślin. W wyniku tego jego układ pokarmowy ewoluował i przestawił się na trawienie nowych składników.

Warto jednak wiedzieć, że wilki nie jedzą wyłącznie mięsa, ale również zawartość żołądków swoich ofiar, w których często znajdują się także rośliny. Ponadto serwowanie zwierzęciu wyłącznie mięsa – i nawet najlepszej bezzbożowej karmy dla psów – może negatywnie wpłynąć na metabolizm oraz pracę nerek i wątroby. Każdy właściciel czworonoga, który zdecyduje się całkowicie przestawić swojego podopiecznego na mięsną dietę, powinien wcześniej skonsultować tę decyzję z weterynarzem.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: smrm1977/Getty Images

Pozostałe wiadomości