Dom

Jak prać i suszyć puchowe kurtki?

Dom

Aktualizacja:

Pogoda często lubi nas zaskakiwać, warto więc do sezonu zimowego przygotować się trochę wcześniej i wyciągnąć z szafy zakurzone kurtki. Jak je wyprać, by pierze, którymi są wypełnione, nie uległo zbiciu? Sprawdzone sposoby zdradziła nam dziennikarka i autorka poradników Małgorzata Świgoń.

Jak prać kurtkę puchową?

Grudzień tuż za rogiem, czas najwyższy zabrać się za zimowe porządki, wietrzenie szafy i odświeżenie ubrań, które cały rok czekały na inaugurację. Najwięcej kłopotów z czyszczeniem sprawiają kurtki puchowe. Nieumiejętne pranie może spowodować "zbicie" się puchu, przez co kurtka traci po części swoje właściwości. Jak prać puchowe kurtki, by ich nie zniszczyć?

Puch to jest materiał wrażliwy, ale jednocześnie trudno go czymkolwiek zastąpić, bo jest bardzo ciepły i bardzo trwały. Jeśli dobrze będziemy konserwować kurtkę, to posłuży nam nawet 10 lat

– tłumaczy Małgorzata Świgoń.

Lekki puch potrafi idealnie ogrzać nas podczas zimowych spacerów, jednak kryje jedną wadę - jest wrażliwy na wilgoć. Pranie takiej odzieży staje się zatem nie lada wyzwaniem. Często pod wpływem wody pierze zaczyna się zbijać. Dość problematyczne jest także suszenie kurtki. Może ono trwać nawet cztery dni. Małgorzata Świgoń zaznacza, że nasze zimowe kurtki możemy prać zarówno ręcznie, jak i w pralce. Najważniejszą jest odpowiednia technika.

Pranie i suszenie puchowej kurtki

Jak krok po kroku zabrać się za pranie? Zdaniem pani Małgorzaty przed wrzuceniem kurtki do pralki warto namoczyć ją w wodzie. Dzięki temu puch delikatnie wchłonie wodę. Istotne są także środki, w których będziemy prać odzież. W tym przypadku należy unikać silnych detergentów, które niszczą warstwę tłuszczu pokrywającą puch. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się specjalistyczne środki do puchu lub płatki mydlane z odrobiną sody.

Jeśli pierzemy w pralce, proponuje włożyć piłeczki tenisowe lub pingpongowe po to, by rozbijały nam one puch podczas prania. Ważne jest, żeby przed praniem wszystko pozapinać, sprawdzić kieszenie

– dodała.

Po wyjęciu kurtki z pralki zaczyna się etap suszenia. Cały proces wymaga od nas cierpliwości i nieco pracy. Jeśli suszymy w suszarce, powinniśmy robić to w cyklach 4x20 minut. Jeśli suszymy klasycznie, to zawsze w pozycji leżącej. Jak? Na stojącej suszarce kładziemy ręcznik i na nim kurtkę. Przydatna może być także trzepaczka do dywanów, którą dobrze jest podczas suszenia przetrzepywać kurtkę.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Nie żyje kardynał Henryk Gulbinowicz. Zrobiło się o nim głośno po filmie braci Sekielskich

Siostra Chmielewska opiekuje się niepełnosprawnym Arturem: "Jestem mamą"

Przystanek dom. "Można posiedzieć przy kawusi"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości