Dom

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu ze zlewu kuchennego? Sprawdź domowe sposoby

Dom

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
interia.pl
Osoba sprzątająca zlew

Śmierdzący zlew to zmora wielu osób. Czasem można sobie z nim poradzić bez konieczności wzywania hydraulika czy stosowania silnych środków chemicznych. Sprawdź, co można zrobić, aby zapobiec brzydkim zapachom ze zlewu. 

Nieprzyjemne zapachy mogą być wynikiem wielu czynników. Zatem warto poznać przyczynę, aby wiedzieć, jak najefektywniej walczyć z fetorem. 

Skąd się bierze brzydki zapach ze zlewu?

Brzydki zapach ze zlewu może się pojawiać przede wszystkim ze względu na zalegającą wodę w syfonie. Kiedy zlew jest rzadko używany, woda długo stoi w rurach i zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Może być to spowodowane również niewłaściwie wykonanym systemem rur bądź zatkaną instalacją, która sprawia, że płyn dłużej pozostaje w kolanku i syfonie. 

Zobacz wideo: Jak wybrać baterię do kuchennego zlewu?

Jak wybierać baterię do kuchennego zlewu?
Jak wybierać baterię do kuchennego zlewu? Jak poprawnie wybierać baterię do zlewu kuchennego. Rozmowa ze specjalistą. Źródło: Dzień Dobry TVN

Drugim powodem, dla którego ze zlewu może wydobywać się brzydki zapach jest zaleganie resztek pokarmowych w syfonie lub kolanku. Kiedy podczas zmywania niedokładnie zbierze się resztki i pozwoli im spłynąć do odpływu, istnieje możliwość, że zaczną się one tam zbierać. Może to doprowadzić do sytuacji, w której resztki zaczną się rozkładać i przez to zacznie wydobywać się niezwykle intensywny odór. 

Domowe sposoby, na to jak pozbyć się odoru ze zlewu kuchennego

Przede wszystkim warto pilnować, aby do odpływu nie trafiały duże resztki pokarmowe, które moglyby go zapchać.

Soda oczyszczona na brzydki zapach ze zlewu

Domowym sposobem na pozbycie się brzydkiego zapachu jest stosowanie sody oczyszczonej. Potrzebna jest łyżka kuchennej sody wsypana na 15-20 minut do odpływu. Po tym czasie zlew trzeba obficie przepłukać ciepłą lub gorącą wodą. Jeśli problem nie zniknął, do sody oczyszczonej można dodać wody utlenionej lub soku z cytryny i powtórzyć cały zabieg.

Ocet na brzydki zapach ze zlewu

Innym domowym sposobem jest zalanie syfonu szklanką octu. Jest to dobre rozwiązanie, kiedy rury są mocno zakamienione, przez co resztki pokarmów mogą zalegać nawet w wyższych partiach rur. W tym celu należy wlać do odpływu 250 ml octu i poczekać około 15-20 minut. Po tym czasie spłukać wodą, jeżeli problem dalej się pojawia można wsypać łyżkę sody, po 15-20 minutach znów zalać szklanką octu i po kolejnych 15-20 minutach zlać wodą.

Jeżeli takie metody nie są wystarczające warto rozkręcić kolanko i sprawdzić, czy nic w nim nie zalega. Jeśli jest zanieczyszczone lub zakamienione można skorzystać z powyższych metod - przecierać octem lub pastą z sody oczyszczonej z sokiem cytrynowym.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: interia.pl

Źródło zdjęcia głównego: AndreyPopov/Getty Images

Pozostałe wiadomości