Dom

Woda w przydomowym basenie. Co zrobić, aby jak najrzadziej ją wymieniać?

Dom

Aktualizacja:
dziecko w przydomowym basenie

Przydomowy basen to doskonały sposób na ochłodę i relaks w upalne, słoneczne dni. Każdy basen, również ten na stelażu czy dmuchany, wymaga odpowiednich zabiegów, aby zgromadzona w nim woda służyła jak najdłużej i była bezpieczna dla kąpiących się w niej osób. O czym warto pamiętać?

Posiadanie każdego basenu - stałego i tymczasowego - wiąże się z regularnym usuwaniem zanieczyszczeń czy chlorowaniem wody. To powody, dla których wiele osób nie podejmuje się jego wstawienia w przydomowym ogrodzie czy na ogródku działkowym. Wbrew pozorom wszystkie te zabiegi są naprawdę proste, a ich regularne wykonywanie znacznie przedłuża żywotność basenu. Jak zadbać o czystość wody w basenie? Na czym polega jej filtrowanie, chlorowanie i dezynfekcja?

Czyszczenie wody w basenie pompą filtrującą

Pompy filtrujące są niezbędnym elementem wyposażenia basenu ogrodowego. Model pompy filtrującej wodę zależy od wielkości basenu. Pompy z filtrem papierowym lub kartuszowym sprawdzą się w najmniejszych, dmuchanych basenach. Tego typu pompy często dodawane są w zestawie do dużych basenów stelażowych, ale tak naprawdę nie są w stanie dobrze oczyścić wody w basenie o dużej pojemności.

Jednymi z najskuteczniejszych pomp basenowych są pompy piaskowe. Dobrze oczyszczają wodę nawet w bardzo dużych basenach stelażowych. Warto zaopatrzyć się w pompę tej samej marki, której posiadamy już basen, ale nie jest to konieczne.

Co ważne, nie wolno wchodzić do basenu w trakcie pracy pompy filtrującej! Jej działanie polega na pobieraniu wody ze zbiornika, następie przepływa ona przez filtr, w którym jest oczyszczana, po czym wraca do basenu. Taki ruch wody dodatkowo zapobiega osadzaniu się glonów na ściankach i dnie basenu.

Filtrowanie wody w basenie pompą to w pewnym sensie baza, która ułatwia przeprowadzanie kolejnych procesów jej uzdatniania.

Czyszczenie wody w basenie chlorem

Aby utrzymać czystość wody w basenie na dłużej, konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków chemicznych. Wysoka temperatura i duża liczba osób, które wchodząc do basenu zostawiają w jego wodzie włosy, naskórek, tłuszcz, kurz czy trawę powodują, że woda ta szybko mętnieje. Często też staje się zielonkawa, a ściany basenu robią się śliskie. Zjawisko to oznacza obecność chloraminy. W tym przypadku niezbędne jest chlorowanie. Warto wiedzieć, że oczyszczanie wody w basenie chlorem jest całkowicie bezpieczne dla osób, które w nim przebywają .

Zbyt intensywny zapach chloru może oznaczać, że przesadzono nieco z jego ilością. Należy stosować się do informacji podanych na opakowaniu chlorowych produktów przeznaczonych do wody basenowej. Aby zapobiec powstawaniu glonów i innych zanieczyszczeń, można zastosować tabletki chlorowe.

Regularne uzdatnianie wody basenowej z pomocą chloru wydłuża zdatność wody i chroni przed rozwojem w niej bakterii i różnych drobnoustrojów, do których glony stanowią świetne pożywienie.

Jak jeszcze można dbać o czystość wody w basenie?

  • opłucz ciało i stopy z wszelkich zabrudzeń – również z kremów z filtrem, makijażu, odżywki do włosów,
  • po zakończonej kąpieli w basenie stelażowym czy dmuchanym warto odkurzyć jego dno i ścianki,
  • usuwaj siatką do wyławiania wszystkie większe nieczystości, które pływają po powierzchni wody,
  • po kąpieli włącz pompę filtrującą i przykryj powierzchnię basenu specjalną matą na basen - ta dodatkowo chroni wodę przed wpadaniem do niej owadów, liści, pyłków i innych rzeczy, których tam nie chcemy,
  • co 7-10 dni wymień ok. 5% wody z basenu na świeżą,
  • możesz kontrolować pH wody basenowej - powinno wynosić w granicach od 7,0 do 7,4. Jeśli pH wody jest za niskie lub zbyt wysokie, można zastosować preparaty pH Plus oraz pH Minus,
  • chlor w wodzie basenowej powinien utrzymywać się na stałym poziomie. Jest to ok 0,3 - 0,6 mg na litr wody basenowej.

Czysta woda w basenie ogrodowym to nie tylko troska o zdrowie, ale również o środowisko. Poświęcenie chwili dla jej czystości powoduje, że nie musimy zmieniać jej co kilka dni. Oszczędzamy więc wodę i pieniądze.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Utonięcia, czyli plaga polskich wakacji. Oto dziesięć zasad bezpiecznych kąpieli

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości