Dom

Głogownik – odmiany, uprawa i pielęgnacja

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kroshanosha/Getty ImagesGłogownik

Głogownik to szybko rosnący, zimozielony krzew, który jest oryginalną ozdobą ogrodu przez cały rok. Dużym powodzeniem cieszy się również głogownik na pniu, który najczęściej sadzi się w donicach lub pojemnikach. Poszczególne odmiany idealnie nadają się do uprawy balkonowej lub tarasowej. Jakie sadzonki warto kupić i jak go uprawiać, aby jak najdłużej cieszyć się czerwonymi liśćmi i pięknymi kwiatami głogownika?

Jedną z popularnych roślin zimozielonych, które uprawia się w polskim klimacie jest głogownik. Krzew świetnie nadaje się do uprawy ogrodowej, może być także sadzony w donicach i uprawiany jako ozdobna roślina na tarasie. Co warto wiedzieć o głogowniku? Na jaką odmianę się zdecydować?

Głogownik – jakie gatunki i odmiany warto sadzić w ogrodzie?

W Polsce najchętniej wybierane gatunki głogownika to głogownik Dawida i głogownik Frasera. W obrębie gatunku głogownika Frasera można wyróżnić również dwie niezwykle atrakcyjne, dekoracyjne odmiany – Red Robin oraz Robusta. Czym poszczególne gatunki i odmiany różnią się od siebie?

Głogownik Frasera charakteryzuje się ząbkowanymi liśćmi w różnych kolorach, głównie w odcieniach brązu oraz czerwieni. Gatunek dobrze znosi mrozy do -15 st. C. Roślina osiąga do 4 metrów wysokości.

Odmiana głogownika Frasera Red Robin wyróżnia się intensywnie czerwonymi młodymi przyrostami oraz błyszczącymi liśćmi o nietypowym kształcie. Ze względu na niedużą wysokość dojrzałych sadzonek (do 2 metrów), jest to odmiana idealnie nadająca się na uprawę na pniu.

Odmiana głogownika Frasera Robusta to nietypowy rodzaj głogownika, który zwraca uwagę dzięki swoim oryginalnym, brązowym oraz złotym liściom pojawiającym się na młodych sadzonkach lub po przycięciu starych pędów rośliny.

Głogownik Dawida to nietypowy gatunek rośliny, mocno rozkrzewiający się, jedynie częściowo zimozielony. Podobnie jak głogownik Frasera, może dorastać nawet do 4 metrów wysokości, choć zazwyczaj jego wzrost nie przekracza 2 metrów. Ma czerwone owoce. W polskim klimacie może wymagać dodatkowego okrycia na zimę.

Jak uprawiać głogownik?

Sadzenie i uprawa głogownika nie powinny sprawić problemu nawet początkującym ogrodnikom. Krzewy lubią miejsca ciepłe i słoneczne, najlepiej osłonięte od bezpośredniego wiatru. Preferują podłoże próchnicze i przepuszczalne, najlepiej o odczynie zasadowym lub obojętnym. W zależności od odmiany, roślina może mieć specyficzne wymagania uprawne. Przykładowo, głogownik Dawida oraz Frasera lubią stanowiska wilgotne. Z kolei odmiana rośliny Red Robin o wiele lepiej rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych lub suchych (lepiej znosi także chwilowe braki opadów). Zimozielone krzewy dobrze radzą sobie z niską temperaturą i mrozami, choć młode sadzonki w pierwszych latach mogą przemarzać. Dorosłe głogowniki są w pełni mrozoodporne.

Krzew głogownika sadzi się w uprzednio wykopanym dole zasypanym sporą warstwą kompostu. Jeśli roślina ma być wykorzystana jako żywopłot, to jej egzemplarze powinny być umieszczone na głębokości co najmniej 0,5 metra w równych odległościach, w jednym rzędzie.

Głogownik – pielęgnacja rośliny krok po kroku

Pielęgnacja głogownika polega przede wszystkim na cięciu oraz zabezpieczeniu krzewu na zimę. Nie są to jednak czynności czasochłonne, dzięki czemu roślinę można zaliczyć do niezbyt wymagających. Przycinanie pędów powinno odbywać się co roku. Jest to zabieg, który umożliwi lepsze rozkrzewienie się rośliny, a także pojawienie się nowych, atrakcyjnych przyrostów. Warto skrócić również długość świeżych pędów zaraz po zasadzeniu głogownika w nowym miejscu. Zarówno młode, jak i starsze sadzonki dobrze znoszą silne cięcie. W przypadku odmian rośliny, które pozbywają się liści w okresie jesiennym, cięcie w ogóle nie jest wymagane.

Popularnym zastosowaniem głogownika jest formowany żywopłot z roślin. Zimozielone krzewy pięknie prezentują się przy drogach w większych grupach, nie tylko jako typowe solitery dekoracyjne. Żywopłoty z roślin powinny być skracane co najmniej o połowę długości, najlepiej wczesną wiosną. Jednocześnie należy pamiętać o nadawaniu krzewom odpowiedniego kształtu. Dla zapewnienia im równomiernego dostępu do promieni słonecznych poleca się formowanie roślin w stożki, które są wąskie na górze i zwężają się ku dołowi.

Przynajmniej raz w roku warto zadbać o odchwaszczenie podłoża, na którym zostały zasadzone głogowniki. Wszystkie rośliny trzeba zabezpieczać w okresie zimowym przed przemarznięciem. Dla krzewów szczególnie niebezpieczne są bezśnieżne zimy. Do ochrony przed negatywnym wpływem niskich temperatur najczęściej stosuje się suche liście, słomę lub stroisz.

Warto pamiętać także o systematycznym podlewaniu krzewów, szczególnie latem. Głogownik źle znosi suszę. Na negatywny wpływ wysokich temperatur narażone są zwłaszcza młode sadzonki z głogowników Frasera oraz Dawida.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Rośliny runa leśnego w ogordzie

HGTV: Rośliny runa leśnego w ogrodzie

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Kroshanosha / Getty Images

Pozostałe wiadomości