Dom

Drzewka bonsai – najlepsze odmiany do domu i ogrodu

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Bonsai – podstawowe odmiany, którą wybrać?

Bonsai to sztuka formowania miniaturowych drzewek w naczyniach, która narodziła się w Chinach. Obecnie bonsai kojarzone jest głównie z Japonią, Japończycy bowiem doprowadzili sztukę hodowli miniaturowych drzewek do perfekcji. Bonsai możemy uformować z różnych gatunków roślin – możemy również zdecydować się na mame bonsai, czyli mini bonsai, które mogą mieć zaledwie kilkanaście centymetrów wzrostu. Podpowiadamy, jakie gatunki bonsai wybrać do naszego domu, a które lepiej sprawdzą się w ogrodzie.

Bonsai indoor – które gatunki sprawdzą się w domu?

Wbrew pozorom nie wszystkie gatunki drzewek bonsai nadają się do uprawy domowej. Myląca jest ich wielkość, jednak większość gatunków bonsai, podobnie jak inne drzewa, najlepiej czuje się na świeżym powietrzu. Istnieje jednak grupa gatunków (głównie tropikalnych i subtropikalnych), które doskonale znoszą wysoką temperaturę przez cały rok i nadają się do uprawy we wnętrzach. Które gatunki bonsai najlepiej sprawdzą się w domu?

Istnieje kilka tropikalnych gatunków, które dobrze czują się w domu, jednak najpopularniejszym i jednocześnie najprostszym w uprawie jest ficus bonsai, czyli bonsai wykonane z popularnego fikusa. Bonsai ficus występuje w kilku odmianach, z których każda wymaga nieco innej pielęgnacji.

  • Bonsai ficus ginseng – to najpopularniejsza i najprostsza w uprawie odmiana ficusa bonsai, polecana dla początkujących adeptów tej sztuki. Ficus bonsai ginseng można kupić w większości marketów ogrodniczych. Do dobrego wzrostu potrzebuje dużej ilości światła (najlepiej rozproszonego) i wysokiej wilgotności powietrza – bardzo lubi spryskiwanie.
  • Bonsai ficus retusa – to również jedna z mniej wymagających odmian, do jej uprawy potrzeba jednak choć odrobiny doświadczenia z drzewkami bonsai. Podobnie jak inne fikusy, lubi jasne, wilgotne i przewiewne pomieszczenia, nie toleruje natomiast bezpośredniego światła.
  • Ficus benjamina bonsai – często wybierany na pierwsze drzewko bonsai z uwagi na łatwość uprawy. Jeśli będziemy pamiętali o regularnym podlewaniu i zapewnimy mu jasne stanowisko bez przeciągów, będziemy się nim cieszyć przez długie lata.

Oprócz licznej rodziny fikusów do uprawy w domu nadają się także inne drzewka bonsai. Nie są co prawda tak łatwe w hodowli jak fikusy, jednak przy odrobinie doświadczenia i dużej dozie cierpliwości możemy uprawiać je w domu bez oba.Podocarpus bonsai– podokarp chiński ze względu na swoje drobne, przypominające igły liście w formie bonsai wygląda jak miniaturowa sosna. Najlepiej czuje się w miejscach zacienionych, nie lubi chłodu i przeciągów. Dodatkowym atutem podokarpa są żółto-czerwone owoce.

Bonsai outdoor – uprawa miniaturowego drzewka na tarasie i w ogrodzie

Wybierając drzewko bonsai na taras lub do ogrodu, najlepiej zdecydować się na gatunek, który dobrze czuje się w naszym klimacie. Drzewka bonsai, nawet te przeznaczone do hodowli zewnętrznej, hodujemy w doniczce – bardzo ważne jest więc regularne podlewanie i odpowiednie zabezpieczenie przed mrozem.

Jako bonsai outdoor najlepiej sprawdzą się rodzime gatunki, które dobrze znoszą charakterystyczne dla naszego klimatu zmiany temperatury. Dla początkujących szczególnie polecane są:

  • sosna zwyczajna – sosna jest mało wymagającą rośliną, zarówno jeśli chodzi o glebę, jak i podlewanie, źle znosi jedynie przelanie. Może stać na pełnym słońcu, jest również odporna na choroby,
  • jałowiec – świetnie sprawdzi się jako bonsai outdoor dla początkujących, jest bardzo podatny na formowanie i stosunkowo wytrzymały zmiany warunków atmosferycznych i choroby,
  • grab koreański – również stosunkowo łatwy w pielęgnacji, warto jednak zapewnić mu zacienione stanowisko i wysoką wilgotność powietrza. Dodatkowym atutem tego gatunku jest piękny, czerwony kolor liści, który przyjmuje jesienią.

Jeśli zdecydujemy się na uprawę drzewka bonsai na zewnątrz bardzo ważne jest, aby nie wnosić go na zimę do ogrzewanych pomieszczeń. Jeśli chcemy zapewnić roślinie ochronę przed mrozem, możemy przezimować ją w inspekcie lub okryć specjalnie do tego przygotowanym materiałem.

Zobacz wideo: Bonsai - miniatury z natury

Bonsai – miniatury z natury
Bonsai – miniatury z natury Piotr Czerniachowski od trzydziestu lat zajmuje się uprawą miniaturowych drzewek bonsai. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Julija Janevica / EyeEm / Getty Images

Pozostałe wiadomości