Dom

Domy w stanie surowym zdominowały rynek nieruchomości. Czy warto je kupować?

Dom

Autor:
Berenika
Olesińska
Agent nieruchomości Maciej Mindak

Polacy coraz częściej decydują się na sprzedaż domu w stanie surowym. Do podjęcia takiego kroku zmusza ich inflacja i gwałtowny wzrost rat kredytu, które uniemożliwiają dokończenie budowy wymarzonego lokum. Na rynku pojawiają się atrakcyjne ogłoszenia i oferty, na które w Dzień Dobry TVN spojrzeliśmy z perspektywy kupującego. Czy warto inwestować w taką posiadłość? Na nasze pytanie odpowiedział agent nieruchomości Maciej Mindak.

Domy w stanie surowym - jak wyglądają, kto je sprzedaje?

Za najbardziej satysfakcjonujący etap budowy domu można uznać ten, w którym przyszli mieszkańcy otrzymują lokal gotowy "pod klucz" lub w stanie deweloperskim - z ułożonymi podłogami, wstawionymi oknami i drzwiami oraz zamontowanymi instalacjami. Ale zanim nieruchomość osiągnie wymarzony wygląd, z początku przypomina opuszczony, nieprzytulny gmach. Czym charakteryzuje się dom w stanie surowym?

- Jest to docelowa bryła budynku, gdzie mamy już zrobione ściany nośne, ściany działowe, strop, zatwierdzony projekt. Jest tak naprawdę wszystko zamknięte dachem - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN agent nieruchomości Maciej Mindak.

Doprowadzenie domu do stanu surowego pochłania od 40 do 60% całości kosztów przeznaczonych na budowę. W dobie szalejącej inflacji wielu Polaków nie może sobie pozwolić na dokończenie inwestycji, dlatego decydują się na sprzedaż nieruchomości.

- Ludzie, biorąc kredyt na dom, robiąc jakąś kalkulację, podpisywali to kilka miesięcy wcześniej. Pół roku obecnie jest mega dynamiczne i potrafi się dużo zmienić. I niestety się zmieniło. Bo kontraktując kredyt np. na wartość 300 tysięcy, okazuje się, że żeby dokończyć stan surowy, o którym mówimy, będzie potrzeba jeszcze dwieście - tłumaczy ekspert.

Kupno domu w stanie surowym. Czy to opłacalna inwestycja?

Rynek nieruchomości jest bardzo płynny. Ktoś sprzedaje dom w stanie surowym, ponieważ nie ma budżetu na sfinansowanie dalszych etapów inwestycji, a ktoś inny tylko czeka na zakup takiego niedokończonego lokum. Czy inwestowanie w pustą bryłę zamkniętą dachem może być opłacalne?

- Nie zawsze jest to super niska cena, natomiast czasami ta okazja jest okupiona czyjąś tragedią. Bo jak ktoś ma problem, to żeby się z niego wydostać jak najszybciej, obniża cenę. Jeżeli zgodzi nam się kilka czynników, czyli niska cena, dobra jakość nieruchomości i mamy budżet na to, żeby ten dom dokończyć, to warto - przekonuje Maciej Mindak.

Ekspert przestrzega jednak przed zbyt pochopną decyzją o kupnie domu w stanie surowym i uświadamia, na co warto zwracać uwagę planując taki wydatek.

- Począwszy od czynników technicznych, czyli od materiałów, jakie zostały wykorzystane, przez to, jak zostało to zbudowane. Idąc dalej do czynników prawnych - czy budynek ma pozwolenie na budowę, czy nie jest samowolą budowlaną, czy był prowadzony dziennik budowy. Musimy zobaczyć plany architektoniczne - wymienia i zaleca, by zasięgnąć porady specjalisty, czyli pracownika lub kierownika budowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości