Dom

Domowy plac zabaw to atrakcja dla całej rodziny. Jak go samodzielnie wykonać?

Dom

Home office, to wyzwanie dla każdego rodzica. Wykonywanie obowiązków i jednoczesne poświęcanie uwagi dzieciom jest nie lada wyzwaniem. Jak zorganizować czas najmłodszym, aby się nie nudziły? Wiedzą coś o tym Alina i Solbon Daribazaron, rodzice, którzy tworzą domowe place zabaw dla dzieci.

Pomysłowa rodzina Aliny

Rodzina Daribazaron to tata Solbon, mama Alina, 8-letni syn 8 Aldar, 6-letnia córka Marysia oraz 5-miesięczny syn Tamir. Nietypowe imiona to wpływ taty, Solbona, który pochodzi z rejonów przy jeziorze Bajkał, nad Mongolią. Jak domownicy radzą sobie podczas kwarantanny? Mają się całkiem dobrze. Rozrywka, jaką dzieci mają zapewnioną w domowym zaciszu, nie pozwala się nudzić. Choć pomysł domowego placu zabaw zrodził się w głowie rodziców już dużo wcześniej. Jak wspomina mama, drabinka gimnastyczna zagościła w domu, odkąd najstarsze dziecko skończyło dwa latka. Z czasem w salonie powstał mini plac zabaw.

Czy w domu możliwe jest zbudowanie placu zabaw?

Place zabaw od lat były jedną z najlepszych atrakcji, jakie mogły sobie wymarzyć dzieci. Huśtawki, zjeżdżalnie i znajomi z okolicy. Te miejsca jeszcze w zeszłą wiosnę tętniły życiem, obecnie świecą pustkami. Co robić z dziećmi podczas kwarantanny? Jeśli nie możemy wyjść na plac zabaw, może przeniesiemy go do domu? Alina i Solbon zapewnili trójce swoich dzieci domowe atrakcje. Drabinki gimnastyczne, zjeżdżalnia, huśtawka i mnóstwo dodatków sprawiły, że podczas kwarantanny nie ma nudy. Jak zabrać się za takie przedsięwzięcie, od czego zacząć? Sposobów mamy kilka. Tor przeszkód możemy amatorsko wykonać z poduszek, koca i przedmiotów, które znajdziemy w domach lub kupić w sklepie gotowy zestaw.

Plac zabaw w domu można zbudować, że wszystkich podręcznych materiałów. W ruch szły koce, poduszki, meble. Dzieci potrzebują gdzieś wyładować energię i wspinają się wówczas na tym, co mają. Dlatego chcieliśmy skorzystać już z rozwiązania gotowego i z tyłu widać drewnianą piramidę sprawnościową, bardziej zaawansowanym sprzętem jest drabinka gimnastyczna metalowa, która ma w wyposażeniu różne akcesoria do ćwiczeń

– powiedziała Alina.

Jak domowy plac zabaw wpływa na rozwój dzieci?

Jak przyznała Alina, dzieci domowy plac zabaw traktują jak zabawę. Chętnie robią fikołki, podciągają się i skaczą. Tak spędzony czas rozwija ich sprawność ruchową, koordynacje i zwinność. To szczególnie ważne w czasie, gdy wszyscy musimy pozostać w domach. Najmłodsi, zamiast siedzieć przed telewizorem lub komputerem, aktywnie spędzają czas, co pozytywnie wpływa na ich rozwój oraz zdrowie. Co ważne, wykonywane aktywności dodają dziecku większej pewności siebie, zachęcają do podejmowania wyzwań zarówno w różnych dyscyplinach sportowych, jak i podczas zabawy na publicznym placu zabaw.

To wszystko przekłada się na inne dyscypliny sportu. Na to, jak radzą sobie na zewnątrz

– dodała mama.

Plac zabaw to także idealne rozwiązanie dla rodziców. Wiele elementów skonstruowanych jest w taki sposób, aby korzystać z nich mogły, zarówno dzieci, jak i dorośli. W ten sposób Solbon często dołącza do zabawy z maluchami i wykonuje domowy trening na drabinkach, drążkach do podciągania czy gumach. Posiadanie takich sprzętów w domu niesie ze sobą jeszcze jedna korzyść - podczas gdy dzieci zajmują się sobą, przeprowadzą gry, zawody i rywalizacje, rodzice mają trochę czasu dla siebie.

Starsze dzieci same mogą sobie wymyślać zabawę, skakać na drabince, rywalizować, kto dalej, kto wyżej, ale maluch potrzebuje jednak dużo uwagi, dużo czasu

– powiedział tata.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości