Luksusowy sen - co zrobić, aby móc sobie na niego pozwolić?

materac do spania

Od wielu lat coraz więcej słyszy się o zdrowym stylu życia. Nic w tym dziwnego, obecne czasy sprawiają, że najbardziej deficytowym towarem staje się czas. Praca i obowiązki domowe zabierają nam go coraz więcej, a powinniśmy jeszcze znaleźć chwilę na relaks i odpoczynek.

Zdrowy tryb życia ma dobrze wpłynąć na nasz organizm i utrzymywać go w najlepszej możliwej formie. Jednym z jego elementów jest dobry sen. Dlaczego dobre wysypianie się jest takie ważne? Co zrobić, aby pozwolić sobie na luksusowy sen, abyśmy każdego poranka, nowy dzień mogli witać w pełni wypoczęci?

Dobry sen — dlaczego jest tak ważny dla naszego organizmu?

Dla większości z nas sen wydaje się swojego rodzaju wyłączeniem świadomości. Faktem jest, że zużycie energii organizmu oraz aktywność mózgu podczas snu, są znacznie zmniejszone, jednak w tym samym czasie wiele innych procesów biologicznych jest bardziej aktywnych. Jakich? Są to:

  • Odnowa i odpoczynek tkanek oraz wszystkich narządów - oprócz tego w większej ilości zaczynają wydzielać się hormony i aminy. Właśnie z tego powodu, bardzo często słyszy się, że sen powoduje naładowanie akumulatorów. Dobre wysypianie się jest niezwykle ważne, szczególnie w okresie dojrzewania, kiedy w młodych ludziach buzują hormony;
  • Poprawia się komunikacja pomiędzy komórkami nerwowymi, co sprawia, że nasz mózg, jeśli jest wypoczęty pracuje inaczej;
  • Zapisywanie i organizacja przyswojonych informacji, w czasie snu mózg "wyrzuca" informacje zbędne, co sprawia, że inaczej przebiega u nas zapamiętywanie, poznawanie oraz uczenie się;
  • Jak widać, sen jest bardzo skomplikowanym procesem, który ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie człowieka. Nie da się osiągnąć pełnej wydajności organizmu, bez dobrego snu.
Materac do spania
Materac do spania Źródło: mat. prasowe

Luksusowy sen — czy taki istnieje?

Luksusowy lub inaczej dobry sen, to taki, po którym wstajemy wypoczęci i pełni energii przystępujemy do pokonywania wyzwań nowego dnia. Jednak, aby sen stał się luksusowy, powinniśmy spełnić kilka warunków:

  • rytm dnia - zawsze powinniśmy potrafić znaleźć czas na odpoczynek,
  • dobra temperatura w sypialni,
  • wygodny materac.

Pierwszy warunek, wymaga czasami pełnego przeorganizowania planu dnia, ale warto to zrobić. Jeśli zamiast 5 godzin, będziemy spać 7-8 godzin, nasz organizm nam za to podziękuje. Oprócz odpowiedniego rytmu dnia ważna jest również temperatura, która panuje w sypialni. Ostatnie badania pokazują, że temperatura optymalna dla snu wynosi od 18 do 22 stopni Celsjusza. Dwa pierwsze warunki, są niezwykle ważne, jednak tym najważniejszym jest wygodny materac, na którym będziemy spać przez kilka godzin w ciągu doby.

Materac do spania
Materac do spania Źródło: mat. prasowe

Dlaczego dobry materac do spania jest ważny?

Dobrze dobrany materac jest najważniejszym elementem sypialni. Jego zadanie jest niezwykle proste, ma zapewnić całemu naszemu ciału, komfortowe warunki odpoczynku, co jest związane między innymi z odpowiednim podparciem dla mięśni i stawów. Materac, na którym śpimy, ma wpływ na rozluźnienie napięcia mięśniowego, dlatego podczas snu powinny mieć zapewnione komfortowe warunki. Warto również pamiętać, że materac powinien być dobierany do wagi oraz wzrostu jego użytkowników.

Rodzaje materacy

Obecnie możemy wyróżnić trzy główne rodzaje materacy:

  • Materace piankowe - są jednymi z najchętniej kupowanych produktów. Sprawdzając ich stosunek jakości do ceny, taki fakt nie może dziwić. Materace piankowe są wygodne i zapewniają bardzo dobre warunki snu. Ich kolejną zaletą jest mała waga. Wysoki poziom elastyczności sprawia, że materac piankowy bardzo dobrze dostosowuje się do indywidualnego kształtu użytkownika. 
  • Materace sprężynowe - zapewniają zdrowy i komfortowy sen. Konstrukcja materaca jest cięższa niż jego piankowy odpowiednik, co wynika bezpośrednio z jego innej budowy. Sprężyny mogą pracować niezależnie od siebie, dzięki czemu tego typu materace oferują najlepszą elastyczność punktową oraz najlepszą odporność na odkształcanie. Materace sprężynowe są bardzo cenione za swoją trwałość.
  • Materace hybrydowe - są połączeniem obu powyższych rodzajów materacy. Tego typu konstrukcja łączy wszystkie zalety materacy piankowych oraz sprężynowych. Z tego powodu, bardzo często materace hybrydowe będą optymalnym wyborem dla większości osób, które marzą o zdrowym i dobrym śnie. Ten typ materacy, bardzo często poleca się do łoża małżeńskiego, ponieważ ruchy, jakie wykonuje współmałżonek podczas snu, nie są odczuwalne dla drugiej osoby. 

Dobry producent materaców ma w swojej ofercie również materace dedykowane dzieciom oraz młodzieży w wieku dojrzewania. 

Gdzie kupić dobry materac?

Dobrej jakości materac musi swoje kosztować, jednak dobry sen warty jest każdych pieniędzy. Jeśli zdecydujemy się na zakup nowego materaca, warto wybrać sklep, który oferuje oryginalne produkty w atrakcyjnych cenach, a od czasu do czasu, kusi klientów ciekawymi promocjami. Jednym z takich sklepów jest: https://sennamaterace.pl , który oferuje bardzo duży wybór produktów, fachowe doradztwo oraz darmową wysyłkę. 

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości