Dom

Cyprysik groszkowy - wybór odmiany i zasady formowania

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Liudmyla Liudmyla/Getty ImagesCyprysik groszkowy

Cyprysik groszkowy to jeden z najbardziej wdzięcznych w uprawie miniaturowych cyprysów: 10 letnie drzewko osiąga wysokość około pół metra. Większość z cyprysików przycinamy tuż przed wiosną, jednak uważając na przymrozki. Jest to roślina łatwa w formowaniu, dobrze znosi nawet silne przystrzyżenie.

Cyprysik groszkowy lubi słońce, niestraszne jest mu zanieczyszczone powietrze i mroźne zimy, wśród wielu odmian możemy wybrać kolorystykę wedle uznania (nie tylko odcienie zieleni, ale też tonacje żółte – jednym słowem to idealna ozdoba miejskich ogródków.

Cyprysik groszkowy - pochodzenie i charakterystyka

Cyprysik groszkowy, którego polska nazwa brzmi dość swojsko, w rzeczywistości jest drzewkiem pochodzącym z dalekiej Japonii – to właśnie stamtąd przywędrował w XIX wieku do Europy, gdzie swoją wieczną zielenią podbił serca miłośników ogrodów. Cyprysik, którego łacińska nazwa to Chamaecyparis pisifera, jest przedstawicielem rodziny cyprysowatych: to drzewa długoletnie (mogące liczyć nawet… 400 lat), w naturze rosnące do 50 m wysokości, jednak rosnące niezwykle powoli. Duże wrażenie robi ich pień, który jest dość gładki i okryty brązowo-czerwoną korą.

Przydomek „groszkowy” zawdzięcza niewielkim, przypominającym groszki szyszkom, które z czasem z zielonych stają się brązowe. Roślina ta w zależności od wybranej odmiany będzie przypominała smukłe drzewo bądź krzew: zanim zdecydujemy się na konkretną odmianę, musimy zapoznać się z jej ogólną charakterystyką. Wspólną cechą wszystkich cyprysików jest upodobanie do dobrze nasłonecznionych miejsc ze sporą ilością wilgoci. Zimą nie wymagają okrywania – pod warunkiem, że nie są wystawione na wpływ wiatru.

Czym kierować się, wybierając cyprysik?

Zanim wybierzemy konkretny gatunek cyprysiku, który będziemy chcieli posadzić w swoim ogrodzie, musimy zapoznać się z przynajmniej skrótową charakterystyką poszczególnych gatunków. Jest ich naprawdę wiele, a na dodatek potrafią one przybierać zupełnie inne kształty i rozmiary: od karłowatych mini-drzewek, przez rozłożyste krzewy po smukłe i wysokie drzewa.

Cyprysik groszkowy: odmiany i krótka charakterystyka

Cyprysik posiada niezwykłą ilość odmian i mutacji: ze względu na dużą popularność tego iglaka w sprzedaży znaleźć można rodzaje o zupełnie innych właściwościach. Wśród najczęściej wybieranych kształtów znajdują się przekroje kuliste, stożkowate i rozłożyste; spotykane kolory to szeroki zakres barw od zielonych przez szare po fioletowe.

Cyprysik groszkowy boulevard

To wolno rosnąca odmiana o nie kłujących igłach, popularna ze względu unikatowe zabarwienie, mieszankę srebrno-niebieską. Potrafi osiągać wymiary do 4 m wysokości (osiągnięcie połowy tego wzrostu zajmuje mu około dekady).

Cyprysik groszkowy sungold

Ta odmiana charakteryzuje się kępiastym pokrojem i dość niską wysokością (ok pół metra). Jest to cyprysik typowo karłowaty, który wysokość maksymalną osiąga po 10 latach. Zwykle przybiera kolor żółto-zielony.

Cyprysik groszkowy filifera aurea

Określany mianem odmiany nitkowatej (ze względu na delikatne, wiotkie pędy przypominające nitki), niezwykle ozdobny i ceniony cyprysik. Choć może osiągać wysokość do 5 m, to pierwsze 2 m osiąga dopiero po dekadzie wzrostu. Barwa żółto-zielona.

Cyprysik groszkowy filifera nana

Odmiana karłowata, po dekadzie uprawy osiągająca ok pół metra wysokości; pędy sznurkowate, kolorystyka: odcienie zieleni. Zwykle stosowany w ogrodach wrzosowiskowych i skalnych. Starsze krzewy osiągają kształt przypominający stóg siana: z wiekiem forma staje się bardziej zwarta i mniej rozpostarta poziomo.

Cyprysik groszkowy nana

Karłowaty i niezwykle widowiskowy cyprysik o płaskokulistej koronie. Czterdziestoletnia roślina osiąga ok pół metra wysokości i półtora szerokości; świetnie znosi przycinanie i jest odporna na jakość gleby.

Cyprysik groszkowy baby blue

Odmiana dość młoda (wyhodowana w 1993 roku), karłowata, charakteryzująca się szaro-niebieskim odcieniem igieł. Pokrój szerokostożkowy. Rośnie zwykle do ok pół metra wysokości, świetnie komponuje się w różnego rodzaju skalniakach.

Cyprysik groszkowy plumosa aurea

Plumosa aurea to nieco wyższy cyprysik, osiągający ok 1,5m wysokości; barwa złocistożółta, wyrasta w kształcie stożkowatym. Odmiana ta rośnie każdego roku o około 20 cm.

Cyprysik groszkowy to częsta ozdoba niewielkich ogródków karłowatych czy skalniaków, znajdziemy jednak też takie odmiany, które dobrze sprawdzą się w otwartych przestrzeniach parków miejskich (trzeba jednak pamiętać o ich powolnym wzroście – maksymalną wysokość, liczącą ok 3,5 m, odmiana może osiągnąć dopiero po czterech dekadach).

Zobacz wideo: Bonsai - miniatury z natury

Bonsai – miniatury z natury
Bonsai – miniatury z naturyPiotr Czerniachowski od trzydziestu lat zajmuje się uprawą miniaturowych drzewek bonsai.
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Liudmyla Liudmyla/Getty Images

Pozostałe wiadomości