Dom

Jak zimą dbać o rośliny doniczkowe? Podpowiada Maja Popielarska

Dom

W sezonie zimowym nasze kwiaty często zaczynają "niewyraźnie" wyglądać. Mimo podlewania i odżywiania, ich liście żółkną, opadają i się skręcają. Co zrobić w takiej sytuacji? O tym opowiedziała nam dziennikarka Maja Popielarska.

Dlaczego rośliny doniczkowe chorują?

Marzy wam się domowa dżungla, lecz wasze kwiaty wciąż marnieją? Jest na to sposób. Jak przyznała Maja Popielarska, jeszcze przed kupnem kolejnej rośliny warto sprawdzić jej pochodzenie oraz przeanalizować, jakie warunki mamy w domu. Niestety w większości mieszkań temperatura i wilgotność powietrza są dalekie od ideału, szczególnie dla egzotycznych kwiatów. Zatem przyczyną złej kondycji naszych roślin nie są choroby, lecz "trudności w mieszkaniu"- suche powietrze plus gorszy dostęp do światła zimą.

- Powinno się nawilżać powietrze. Druga sprawa to temperatura. Większość rośli nie cierpi przeciągów. Nie znosi szoków termicznych i przenoszenia z miejsca na miejsce – powiedziała Maja.

Kolejnym błędem, na jaki zwraca uwagę Maja, jest sadzenie roślin w doniczkach, które pozbawiane są otworów w dnie. Są one kluczowe w celach dobrego odpływu podczas ewentualnego przelania.

Jak dbać o nasze rośliny w mieszkaniu?

Maja Popielarska zdradziła, że w celu utrzymania odpowiedniej wilgotności w mieszkaniu zaleca się rozstawianie w każdym wolnym miejscu naczyń z wodą. Może być to jednak nieco uciążliwy sposób, szczególnie gdy w domu mieszkają dzieci lub zwierzęta. Inną metodą jest wysypanie na podstawce keramzytu, który świetnie chłonie wodę.

Niezwykle ważną jest też kwestia podlewania. Rośliny podlewany, a nadmiar wody usuwamy z podstawki lub donicy. Roślina nie może stać w wodzie. Ponadto lepiej podlać je rzadziej niż za często

- wyjaśniła.

Drugą kwestią jest odpowiednie światło. Większość roślin lubi światło rozproszone, wschodnie i północne. Pamiętajmy też, aby nie wyziębiać naszych kwiatów. W okresie zimowym zdarza nam się otwierać okna. Niskie temperatury nie będą działały korzystnie na roślinność.

- Teraz rośliny też weszły w okres spoczynku, czyli rzadziej się je podlewa, raz na 10 dni, raz na tydzień. Nie nawozimy, a przesadzanie zaczynamy dopiero w lutym i marcu - podsumowała Maja.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Szczur w roli modela, a może sesja psiaka? Dla tych fotografów nie ma rzeczy niemożliwych

Pewnego dnia spakowali wszystko i wyjechali na Bali. "Postanowiliśmy zrobić to, o czym wszyscy marzą, mówią i myślą"

Joanna Przetakiewicz pomaga samotnym matkom. "Jest dziewczyną, która potrafi iść i wspierać inne kobiety osobiście"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości