Dom

Co jedzą chomiki? Jak je zdrowo karmić?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Chomik. Gryzonie. Co jedzą chomiki?

Jedzenie dla chomika jest ogólnodostępne i niedrogie. Chomiki domowe odżywiają się zarówno roślinami, jak i mięsem. Sprawdź, co jedzą chomiki dżungarskie, syryjskie, a czym odżywiają się chomiki europejskie i chomiki Roborowskiego.

Chomik to uwielbiany przez dzieci gryzoń, który jest zwykle ich pierwszym zwierzakiem hodowanym w domu. Chomiki mają uczyć odpowiedzialności, cierpliwości i miłości do zwierząt domowych. Wymagają fachowej opieki, zdrowego odżywiania, a także cierpliwości i wyrozumiałości, gdyż są najbardziej aktywne nocą.

Chomiki (łac. Cricetinae ) to gryzonie z rodziny chomikowatych (łac. Cricetinae ). Najpopularniejsze gatunki chomików hodowanych w warunkach domowych to: chomik europejski, dżungarski, mandżurski, chiński, syryjski i chomik Roborowskiego. Chomiki żyją w klatkach wyłożonych specjalnym podłożem. Minimalny rozmiar klatki lub terrarium to ok. 60 × 40 cm, a podstawowe wyposażenie to kołowrotek, kryjówka, poidełko i miska na jedzenie. Co jedzą chomiki hodowane w domu?

Chomik dżungarski

Najpopularniejszym chomikiem hodowlanym jest chomik dżungarski. Co jedzą chomiki dżungarskie w warunkach domowych? Popularny pokarm dla chomika to mieszanki ziaren i nasion z orzechami, owocami i warzywami. Gotowe mieszanki dla chomików należy uzupełnić nabiałem oraz dobrej jakości mięsem. Chomiki dżungarskie mogą wykazywać małe zainteresowanie wodą, ponieważ w zupełności wystarcza im mokry posiłek. Mimo wszystko w ich klatce zawsze powinna być świeża, filtrowana woda.

Zobacz wideo: Pupil w domu – twój osobisty lekarz

Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarz Źródło: Dzień Dobry TVN

Chomik syryjski

Chomiki syryjskie są większe od dżungarskich o ok. 5–8 cm i żyją dłużej o 1–2 lata. Co jedzą chomiki syryjskie? W tej kwestii nie różnią się tak bardzo od swoich dżungarskich kuzynów. Jedzenie chomika syryjskiego powinno być urozmaicone i bogate w wartości odżywcze. W menu tych gryzoni powinny znaleźć się jabłka, marchew, białko pochodzenia zwierzęcego, a także gotowe mieszanki dla chomików. Chomiki syryjskie mają zdolność gromadzenia sporej ilości posiłku w torbach policzkowych. W środowisku naturalnym jedzą dorosłe owady, jaja i larwy, a nawet małe ssaki.

Chomik Roborowskiego

Chomik Roborowskiego (inaczej chomicznik malutki) to zwinny gryzoń o niewielkiej długości ciała. Zwierzęta te wymagają szczególnie dużej klatki do biegania. Chomiki Roborowskiego są bardzo szybkie i niekoniecznie skłonne do zabawy z dziećmi. Są łatwe w utrzymaniu i nie sprawiają kłopotów hodowcom. Żywienie chomika Roborowskiego nie różni się od innych i powinno być jak najbardziej naturalne. Chomiczniki malutkie możemy karmić gotowymi mieszankami zawierającymi wartościowe białko i witaminy. W ich składzie znajdziemy glony, ryby i produkty rybne, a także ekstrakty herbaciane. W warunkach naturalnych chomiki Roborowskiego jedzą rośliny i ich nasionka oraz niektóre bezkręgowce i odchody zwierząt.

Chomik europejski

Największym gatunkiem chomika jest chomik europejski, który osiąga maksymalnie 34 cm długości. Charakteryzuje się krótkimi kończynami, gęstym futrem i brązowym umaszczeniem. Lista żywieniowa chomika europejskiego jest dość pokaźna i obejmuje głównie produkty roślinne. Ten gatunek chomika żywi się zbożem i nasionami, ale też owadami i ślimakami. Chomiki europejskie spożywają koniczynę, ziemniaki, fasolę, buraki cukrowe, rzepę, owies, pszenicę, żyto, jęczmień, sałatę, a nawet zioła i cebulę.

Jaki jest najlepszy pokarm dla chomika?

Żywienie chomika nie należy do skomplikowanych, a większość produktów jest ogólnodostępna. Jedzenie dla chomików możemy kupić w każdym sklepie zoologicznym. Zakup gotowych mieszanek roślinnych lub roślinno-mięsnych jest najłatwiejszym sposobem karmienia chomika. Gotowe karmy dla chomika dostarczą zwierzęciu niezbędnych składników odżywczych, minerałów i witamin. Oprócz podstawowego jedzenia dla chomika dostępne są również inne formy posiłków, takie jak przekąski czy suszone warzywa. Przekąski są uzupełnieniem codziennej diety chomika i mają znakomity wpływ na jego funkcjonowanie. Odpowiadają za prawidłową pracę jelit i regulują poziom cukru we krwi. Niektóre karmy dla chomików zawierają mięso indyka, które jest bogactwem związków mineralnych i witamin.

Czego nie mogą jeść chomiki?

Chomiki nie powinny spożywać owoców pestkowych i cytrusowych oraz słodyczy i przekąsek przeznaczonych dla człowieka. Absolutnie zabroniona jest czekolada i słodkie oraz gazowane napoje. Chomiki nie mogą jeść resztek z obiadu właściciela ani roślin doniczkowych zawierających pestycydy. Chomiki hodowane w warunkach domowych jedzą mięso , a jego niedobór u samic może objawiać się kanibalizmem – niedobór mięsa i nabiału połączony z silnym stresem może sprawić, że samica zje swoje młode.

Skutki złego odżywiania chomika

Niepoprawna dieta tego zwierzęcia da o sobie znać poprzez następujące objawy w zachowaniu chomika:

  • apatia;
  • zmęczenie;
  • znużenie;
  • brak energii;
  • mniejszy apetyt;
  • niechęć do zabawy;
  • długi sen.

Jedzenie chomika musi być urozmaicone i pełnowartościowe. Posiłki powinny być świeże i składać się ze składników o jak najlepszej jakości. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Paul Starosta/Getty Images

Pozostałe wiadomości