Dom

Choroby porzeczki czerwonej i czarnej – pierwsze objawy. Jakie szkodniki najczęściej atakują rośliny?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
czerwona porzeczka

Porzeczki są jednym z najchętniej uprawianych krzewów w Polsce. Świetnie radzą sobie ze zmianami pogody i niedoborem niektórych składników odżywczych w glebie, ale mimo to zdarza się, że padają ofiarą szkodników. Na szczęście choroby porzeczek są dość łatwe w identyfikacji i już po zauważeniu pierwszych objawów można skutecznie pozbyć się problemu. Sprawdź, jak rozpoznać szkodniki żerujące na krzewach i o czym świadczą czerwone plamy na liściach porzeczki.

Choroby porzeczek nie występują zbyt często, jednak mogą szybko przenosić się na inne rośliny, a wtedy leczenie jest trudniejsze i bardziej czasochłonne. Obserwacja krzewów posadzonych w ogrodzie pomaga na bieżąco kontrolować stan rośliny i szybko wykrywać nieprawidłowości i zmiany w wyglądzie. Dowiedz się, jakie choroby porzeczek czerwonych i czarnych zalicza się do najczęściej występujących w polskim klimacie i jakie środki należy stosować, aby całkowicie pozbyć się uciążliwych objawów.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Szybka reakcja pozwala na zwiększenie skuteczności leczenia, co jest szczególnie ważne w przypadku żerowania szkodników. Jeśli wszystkie dorosłe osobniki nie zostaną usunięte w miarę szybko, prawdopodobnie zdążą złożyć jaja, a w rezultacie już w następnym roku na krzewie może pojawić się prawdziwa inwazja pasożytów. Wyjątkowo uciążliwe są wielkopąkowce porzeczkowe, przędziorki oraz mszyce na porzeczkach.

Choroby porzeczki czerwonej i czarnej

Warto sobie uświadomić, że nawet odpowiednia pielęgnacja i regularne nawożenie porzeczek nie są w stanie wykluczyć pojawienia się choroby. Czasem na rozwój grzybów i bakterii mają wpływ czynniki zewnętrzne, na które człowiek nie ma bezpośredniego wpływu, np. duża wilgotność powietrza. Niektórzy twierdzą, że warto profilaktycznie pryskać porzeczki na wiosnę. Taki zabieg może okazać się potrzebny w przypadku krzewów, które są bardziej podatne na choroby, jednak zbyt częste stosowanie środków chemicznych (nawet w rozsądnych dawkach) może znacznie pogorszyć kondycję porzeczki. Oto najczęściej spotykane choroby porzeczki czarnej i czerwonej:

  • Amerykański mączniak – objawy choroby są widoczne już wczesną wiosną. Początkowo na wszystkich liściach i pędach rośliny pojawia się nieestetyczny biały nalot, który po pewnym czasie zaczyna brunatnieć. Owoce rośliny stają się wyjątkowo małe i mają gorzkawy posmak. Skutecznym leczeniem jest usuwanie porażonych fragmentów krzewu, a także oprysk porzeczki odpowiednio dobranym środkiem chemicznym. Co ciekawe, jedną z przyczyn wystąpienia choroby może być częste nawożenie porzeczki czerwonej produktami ze zwiększoną ilością azotu. Mniej groźną odmianą choroby jest mączniak europejski.
  • Antraknoza – choroba o podłożu grzybowym, powodująca opadanie liści. Pierwszym symptomem antraknozy jest pojawienie się brunatnych plam na liściach, początkowo niewielkich, ale stopniowo zajmujących całą ich powierzchnię. W leczeniu porażonych krzewów stosuje się fungicydy i opryski, w następnym roku można wzbogacić podłoże rośliny, kupując odpowiedni nawóz do porzeczek. Do ogrodów poleca się wybieranie odmian bardziej odpornych na antraknozę.
  • Rewersja czarnej porzeczki – jak wskazuje nazwa, rewersja dotyczy wyłącznie krzewów czarnej porzeczki. Choroba ma podłoże wirusowe, prowadzi do zdeformowania kształtu liści. Porażone krzewy wytwarzają bardzo mało owoców. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest wykarczowanie wszystkich chorych egzemplarzy gatunku.
  • Rdza porzeczkowa – należy do chorób o podłożu grzybowym. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym są rdzawe, czerwone plamy na liściach porzeczki, które pojawiają się na dolnej stronie blaszki. Liście mogą również przedwcześnie opadać. Na porażonych krzewach przeprowadza się serię oprysków.
  • Zielona pstrość liści – jest jedną z chorób czerwonej porzeczki. Głównym symptomem świadczącym o pojawieniu się wirusa jest rozprzestrzenianie się jasnozielonych kropek i plam na liściach rośliny. W zaawansowanym stadium cały krzew może ulegać zniekształceniom, ostatecznie zamierają jego pędy i zmniejsza się ilość wytwarzanych owoców.
  • Szara pleśń – choroba, w trakcie której na liściach porzeczek pojawia się charakterystyczny szary nalot. W ramach skutecznej walki z szarą pleśnią należy wyciąć i spalić wszystkie uszkodzone fragmenty krzewu, a następnie dokładnie go spryskać. Prawidłowa pielęgnacja porzeczek zmniejszy ryzyko pojawienia się choroby w następnym roku. 

Szkodniki porzeczki czarnej i czerwonej – jakie są i jak z nimi walczyć?

Szkodniki porzeczki, które najczęściej atakują krzewy, to m.in.:

  • Przędziorki – atakują liście i powodują ich żółknięcie. Szkodniki zwalcza się opryskami, a w zależności od stosowanego preparatu można przeprowadzić zabieg przed kwitnieniem, w jego trakcie lub po kwitnieniu.
  • Mszyce – powodują pojawienie się żółtych i czerwonych plam na liściach. Na dolnej części blaszki często widoczne są żółte owady. W celu pozbycia się szkodników stosuje się opryski oraz specjalne preparaty przeciw mszycom
  • Wielkopąkowiec porzeczkowy – objawia się występowaniem dużych, nierozwijających się pąków kwiatowych. Zwalczanie szkodnika jest możliwe tylko poprzez usuwanie porażonych części i wykonywanie oprysków.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: LeliaSpb/Getty Images

Pozostałe wiadomości